Jaka gitara klasyczna na początek? Jaki wybrać rozmiar, jakie drewno? Zestawienie najlepszych gitar dla początkujących w 2023 roku

gitar

Spis treści

  1. Gitara klasyczna a akustyczna – istotne różnice
  2. Jaki rozmiar gitary klasycznej wybrać?
  3. Gitara klasyczna – z jakiego drewna?
  4. Najlepsze gitary klasyczne dla początkujących

Gitara klasyczna nie bez powodu stanowi najczęstszy wybór dla początkujących. Jest to bowiem instrument, których charakteryzuje się nie tylko dużą przystępnością i komfortem gry, ale nierzadko też niską ceną. Rynek obfituje w dziesiątki modeli i pozwala na wybór spośród instrumentów o różnej jakości wykonania, brzmieniu czy designie. Choć wielu młodych gitarzystów zaczyna od instrumentów akustycznych czy nawet elektrycznych, to gitara klasyczna bardzo często okazuje się idealnym punktem wyjścia do nauki. 

Gitara klasyczna a akustyczna – istotne różnice

Gitarę klasyczną jako pierwszy wybór polecają nie tylko nauczyciele muzyki, ale też doświadczeni muzycy. Świadomi są oni bowiem trudu jaki niesie ze sobą nauka gry na instrumencie z wąskim gryfem i metalowymi strunami. Klasyk posiada struny nylonowe, co przekłada się na mniejszy naciąg. Dzięki temu dociśnięcie ich do gryfu nie wymaga tak dużej siły. Szerszy gryf z kolei daje grającemu więcej miejsca, co ułatwia chwytanie akordów oraz właściwe trącanie strun. Jedną z niezaprzeczalnych zalet gitary klasycznej jest też szeroki wybór dostępnych rozmiarów. Oczywistą różnicą będzie także brzmienie samego instrumentu. Gitara akustyczna jest zdecydowanie donośniejsza, dźwięk klasyka natomiast charakteryzuje się większą ciepłotą oraz jest bardziej kameralny. Stąd też okaże się on zdecydowanie lepszym wyborem dla osoby, która dopiero zaczyna naukę. Ponadto gitara klasyczna jest polecana jako instrument na początek przez nauczycieli, ponieważ to właśnie ten instrument stanowi często obowiązujący kanon w szkołach muzycznych. 

CechaGitara klasycznaGitara akustyczna
GryfSzerszy gryf (więcej miejsca, łatwiejsze chwytanie akordów)Węższy gryf
StrunyNylonowe struny (mniejszy naciąg, łatwiejsze dociśnięcie)Metalowe struny
Dostępne rozmiarySzeroki wybór rozmiarów, można w pełni dopasować do budowy ciałaGitary w różnych rozmiarach są rzadko produkowane
BrzmienieWiększa ciepłota, bardziej kameralne brzmienieDonośniejsze brzmienie

Jaki rozmiar gitary klasycznej wybrać?

Choć możemy spotkać na rynku gitary elektryczne czy akustyczne w rozmiarze 3/4 bądź 1/2, w praktyce są one produkowane bardzo rzadko. Klasyki natomiast dostępne są w rozmiarach 4/4, 7/8, 3/4, 1/2 oraz 1/4. Dzięki temu instrument można w pełni dopasować do budowy ciała grającego oraz stopnia jego zaawansowania. To szczególnie ważne, gdy wybieramy gitarę dla dziecka. Rozmiary 1/4 oraz 1/2 sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci, czyli do 10-tego roku życia. Modele 3/4 czy 7/8 to doskonały wybór dla nastolatków, 4/4 zaś (a więc pełnowymiarowy instrument) to świetna propozycja dla dorosłych.

RozmiarMenzuraDługość instrumentuWiekWzrost
4/4650 – 660 mm101 – 107 cm13+ lat160+ cm
7/8610 – 620 mm93 – 100 cm10-13 lat144 – 160 cm
3/4570 – 590 mm87 – 93 cm8-10 lat130 – 142 cm
1/2520 – 580 mm83 – 90 cm6-8 lat114 – 130 cm
1/4440 – 490 mm74 – 80 cm4-6 lat100 – 114 cm

Gitara klasyczna – z jakiego drewna?

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając gitarę klasyczną na początek jest drewno jakiego użyto do produkcji. Tutaj należy zaznaczyć, że wśród gitar dla najmłodszych dzieci raczej nie znajdziemy instrumentów wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Instrumenty w rozmiarach 1/4 czy 1/2 są ze swojej definicji instrumentami edukacyjnymi, a więc brzmienie i jakość drewna nie są pierwszorzędne. Tu będziemy mieli do czynienia raczej z drewnem lipowym, lub sklejką w tańszych modelach. Świerk spotykany jest stosunkowo rzadko. Oczywiście przekłada się to na nieco gorsze brzmienie instrumentu, ale w przypadku dziecka, które dopiero rozpoczyna naukę walory brzmieniowe schodzą na dalszy plan.

Jeśli zaś mówimy o gitarach w rozmiarach 3/4, 7/8 oraz 4/4 tutaj wybór jest już nieco większy i sprowadza się zwykle do dwóch opcji – świerk oraz cedr. W nieco droższych instrumentach spotykany jest także mahoń oraz klon. Gitary ze świerkowym topem  (inaczej: płytą wierzchnią) charakteryzują się dużą przejrzystością brzmienia oraz szerokim zakresem przenoszonych częstotliwości. Ten gatunek drewna podkreśla średnie i wysokie tony, które dominują nad basem. Gitary wykonane ze świerku oferują bardzo śpiewne i wyraźne brzmienie, co z pewnością pozytywnie wpływa na postępy w nauce. Ze względu na właściwości drewna świerkowego, z czasem możemy zauważyć też subtelne zmiany zarówno w wyglądzie, jak i brzmieniu instrumentu wraz z procesem jego dojrzewania. Gitary wyposażone w płytę wierzchnią z cedru charakteryzują się natomiast ciepłym, nieco bardziej miękkim brzmieniem, w którym dominują średnie częstotliwości. Brzmienie gitar cedrowych jest przyjemniejsze dla ucha, ale może utrudnić początkującym właściwą identyfikację granych dźwięków. Dodatkowo przyjmuje się, że dźwięk rozchodzący się z cedrowego pudła jest donośniejszy i ma więcej “mocy”. Innymi słowy – świerk oferuje jasne i przejrzyste brzmienie, cedr zaś ciemne i donośne.

Rodzaj drewnaKrótka charakterystyka
Sklejka, drewno lipoweGorsze brzmienie instrumentu, odpowiednie przede wszystkim dla dzieci rozpoczynających naukę oraz dla osób poszukujących jak najtańszego instrumentu
ŚwierkJasne, przejrzyste, wyraźne brzmienie oraz szeroki zakres przenoszonych częstotliwości, co z pewnością pozytywnie wpływa na postępy w nauce. Ten gatunek drewna podkreśla średnie i wysokie tony, które dominują nad basem.
CedrCiepłe, donośne i nieco bardziej miękkie brzmienie, w którym dominują średnie częstotliwości. Brzmienie gitar cedrowych jest przyjemniejsze dla ucha, ale może utrudnić początkującym właściwą identyfikację granych dźwięków. Dodatkowo przyjmuje się, że dźwięk rozchodzący się z cedrowego pudła jest donośniejszy i ma więcej “mocy”.

Najlepsze gitary klasyczne dla początkujących

Tutaj znajdziecie nasze zestawienie najlepszych gitar klasycznych dla początkujących. Każdy z proponowanych przez nas modeli oferuje świetny stosunek ceny do jakości.

Poniżej znajdziesz tabelę z krótkim podsumowaniem, które pomoże Ci wybrać odpowiedni dla siebie instrument.

ModelCenaBrzmienieWiekPoziom
Prima CG-1 1/4ok. 330 złCiche, jasne4-6 latPoczątkujący
Fender ESC80 3/4ok.
580 zł
Jasne, ciepłe, dźwięczne8-11 latPoczątkujący
Yamaha C30Mok. 550 złDonośne, jasne12+ latPoczątkujący, średnio-zaawansowany
Stagg SCL50 1/2ok. 520 złMiękkie, zrównoważone6-8 latPoczątkujący
Yamaha C40ok. 580 złJasne, zbalansowane, donośne12+ latPoczątkujący, średnio-zaawansowany
Yamaha CGS103A 3/4ok. 600 złZrównoważone, jasne8-12 latPoczątkujący, średnio-zaawansowany
Takamine GC1ok. 900 złGłośne, miękkie, ciepłe13+ latŚrednio-zaawansowany
Yamaha C70ok. 1025 złJasne, zbalansowane, donośne13+ latŚrednio-zaawansowany
Takamine GC2ok. 1000 złZłożone, stonowane, lekkie13+ latŚrednio-zaawansowany

Yamaha C30M – zdecydowanie jeden z najpopularniejszych modeli od japońskiego producenta. To świetne rozwiązanie dla początkujących, młodych muzyków chcących rozpocząć swoją przygodę z instrumentem. Gitara wykonana została ze świerku oraz drewna meranti, dzięki czemu charakteryzuje się szczególnie jasnym i wyraźnym brzmieniem. To najtańszy model Yamahy w tym zestawieniu, który swoją jakością jednak przewyższa znacznie droższe alternatywy.

Prima CG-1 1/4 – gitara klasyczna w rozmiarze 1/4, która łączy w sobie wyjątkowo niską cenę z bardzo dobrą jakością i trwałością. Wykonana została z drewna lipowego oraz posiada zdobienia w postaci bindingu na pudle rezonansowym oraz gryfie. To jeden z najczęściej polecanych przez nauczycieli instrumentów dla dzieci w wieku 4-8 lat. Bardzo wygodny, o stosunkowo szerokim gryfie oraz oferujący solidne brzmienie.

Stagg SCL50 1/2  – gitara w rozmiarze 1/2 odznaczająca się ciepłym brzmieniem oraz przepięknym designem. Marka Stagg znana jest z instrumentów łączących niską cenę oraz naprawdę dobrą jakość wykonania, wynikającą z zachowania lutniczej precyzji. SCL 50 to jedna z niewielu gitar klasycznych posiadających pręt regulacyjny w gryfie. Pozwala on dostosować jego krzywiznę do własnych potrzeb, co znacznie zwiększy komfort gry.

Yamaha C40 – najlepiej sprzedający się model gitary klasycznej od Yamahy, który okaże się absolutnym pewniakiem. To instrument ze świerku i meranti, wykonany z zachowaniem surowych standardów. Na tle swojej konkurencji wyróżnia go przede wszystkim zrównoważone brzmienie oraz piękne, naturalne wykończenie z delikatnym połyskiem. Yamaha C40 przypadnie do gustu większości początkujących i zaawansowanych gitarzystów, głównie za sprawą niskiej ceny idącej w parze ze świetną jakością wykonania.

Yamaha CGS103A 3/4 – to gitara idealna dla starszych dzieci rozpoczynających naukę. Dzięki mniejszym rozmiarom dostarcza doskonałego komfortu podczas gry, będąc jednocześnie instrumentem o szerokim zastosowaniu. Połączenie świerku na topie oraz drewna nato na bokach i tyle skutkuje jasnym, choć jednocześnie ciepłym i zbalansowanym brzmieniem. Idealne uzupełnienie stanowi jednoczęściowa podstrunnica z palisandru. 

Takamine GC1 – wyjątkowo trafiony wybór dla początkujących i średnio-zaawansowanych gitarzystów. W przeciwieństwie do wielu innych modeli z tego przedziału cenowego oferuje naprawdę nieprzeciętną jakość wykonania przejawiającą się w widocznej na każdym kroku dbałości o detale. Płytę rezonansową wykonano ze świerku, boki i tył zaś z mahoniu. Dodatkowo wewnątrz gryfu znajdziemy pręt regulacyjny.

Fender ESC80 Educational 3/4 – jeden z niewielu modeli klasycznych od legendarnej marki Fender. Wyróżnia go przede wszystkim nowatorskie podejście do szerokości gryfu, który w tym przypadku ma 44 mm. Czyni to go znacznie bardziej przyjaznym dla osób o nieco mniejszych dłoniach. Świerkowy laminat zapewnia stosunkowo wyraźne brzmienie, tonowane nieco przez boki z egzotycznego drewna okoume. Wraz z instrumentem otrzymujemy dopasowany pokrowiec.

Yamaha C70 – kolejna już gitara od Yamahy wykonana ze świerku. Od modeli C40 oraz C30 różni się przede wszystkim lepszej jakości kluczami, które ułatwiają strojenie oraz pozwalają zachować jego efekty na dłużej, niezależnie od zmian temperatury otoczenia czy warunków przechowywania. Gitara wykończona została delikatnie połyskującym lakierem, który podkreśla naturalne piękno wykorzystanego w procesie produkcyjnym drewna oraz chroni instrument przed uszkodzeniami.

Takamine GC2 – najdroższy model w tym towarzystwie, oferujący znacznie wyższą w porównaniu do reszty jakość oraz zdecydowanie lepsze brzmienie. Płyta wierzchnia modelu GC2 wykonana została ze świerku, tył i boki mianowicie z sapele. Przekłada się to na lekkie, choć jednocześnie donośne brzmienie o stosunkowo złożonym charakterze. Doskonała propozycja zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych muzyków poszukujących przystępnego cenowo instrumentu.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *