Jak stworzyć domowe studio nagrań? Wyposażenie studia nagrań na miarę trzech budżetów.

Każdy muzyk prędzej czy później staje przed dylematem. Jak stworzyć domowe studio nagrań, aby nie wydać na nie majątku, a jakość nagrań była zadowalająca. Przechodząc przez ten poradnik dowiesz się jaki sprzęt jest potrzebny, aby dokonywać pierwszych nagrań swojej twórczości. Dowiesz się również który sprzęt jest priorytetowy, a który może zostać zakupiony w późniejszym czasie. Poznasz również rekomendowany sprzęt z asortymentu naszego sklepu internetowego sklepmuzyczny.pl.

Do potrzeb naszych klientów podchodzimy indywidualnie. Skontaktuj się z działem STUDIO w celu określenia swoich preferencji. Pomożemy Ci dobrać sprzęt dopasowany do Twojego budżetu, który nie tylko zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby, ale również pozwoli Ci w pełni rozwijać Twoje pasje!

A więc, zapinamy pasy i ruszamy w podróż budowania Twojego przyszłego studia nagrań. 

Jak stworzyć domowe studio nagrań?

I. Domowe studio nagrań do kilkuset złotych

Najtańszą formą realizacji nagrań może być mikrofon pojemnościowy USB. Z założenia mikrofon pojemnościowy potrzebuje zasilania Phantom +48V, jednak w dobie dzisiejszego rozwoju technologii istnieje możliwość wbudowania Phantom jak przetwornika i tym samym umożliwienie działania mikrofonu przez zasilanie USB. Najpopularniejszym mikrofonem w tej kategorii jest Novox NC1 (ok. 210 zł).

Jednak w mojej opinii tego typu mikrofony powinny być używane przede wszystkim do streamowania lub prowadzenia rozmów internetowych. Jeśli myślimy  o nagraniach muzyczno-lektorskich, powinniśmy pomyśleć o pełnowymiarowym mikrofonie pojemnościowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze kroki w nagrywaniu ścieżek audio odbywały się na mikrofonie pojemnościowym USB.

II. Domowe studio nagrań w przedziale 500-1000 zł.

Jest to zakres cenowy w którym jesteśmy w stanie kupić ciekawy fundament pod nasze przyszłe studio homerecordingu. W tym budżecie możemy pozwolić sobie na mikrofon pojemnościowy, interfejs oraz niezbędne akcesoria. 

  1. Mikrofon pojemnościowy – Audio Technica AT2020 (ok. 400 zł), stosunek jakości do ceny – petarda!
  1. Interfejs audio – Native Instruments Komplete Audio 1 (ok. 400 zł) jednokanałowy interfejs USB.
  1. Zostaje nam 200 zł na najpotrzebniejsze akcesoria takie jak: statyw (np. statyw mikrofonowy Ahtletic ok. 70 zł), kabel (np. kabel mikrofonowy XLR Adam Hall ok. 40 zł) i pop filtr (np. Adam Hall D914 ok. 70 zł).

III. Domowe studio nagrań w przedziale 1000-2000 zł

Tutaj stajemy przed małym dylematem. Czy zainwestować w lepsze serce naszego studia (interfejs) i ograniczyć się asortymentowo, czy kupić troszkę tańszy sprzęt ale w szerszym układzie?

Na potrzeby tego artykułu w wariancie III rozszerzymy sprzęt o słuchawki i monitory odsłuchowe. Do dzieła!

  1. Tutaj uwzględniamy sprzęt zakupiony w wariancie II czyli mikrofon pojemnościowy, interfejs audio, statyw mikrofonowy, kabel mikrofonowy i popfiltr.
  2. Do tego dokładamy monitory odsłuchowe – sprzęt przydatny przy odsłuchu i tworzeniu miks/master nagrań. Wielogodzinne siedzenie w słuchawkach może stać się bolesne i męczące dlatego dobrze mieć parę monitorów studyjnych. Pamiętajmy, że nie mają to być głośniki, które na tym etapie tworzenia będą pięknie odgrywać nasze nagrania, ale mają dokładnie pokazać surową formę tego co nagraliśmy. Na upiększanie przyjdzie jeszcze czas. Polecamy monitory studyjne Presonus Eris E4 5 (ok. 750 zł), które zdecydowanie są naszym faworytem w tym przedziale cenowym.
  3. Mając monitory należy je na czymś postawić. Zakładany przez nas budżet nie pozwala na zakup statywów pod monitory, natomiast warto postawić chociaż same podkładki w celu izolacji drgań monitorów od blatu naszego biurka. W tym celu polecamy podkładki pod monitory studyjne Adam Hall (ok. 60 zł).
  4. Słuchawki do procesu realizacji nagrań. Nie zostało nam za dużo w puli, jednak na szczęście nadal możemy pokusić się na sprzęt znakomitej marki AKG – ich flagowy produkt, którego nie trzeba szeroko przedstawiać, słuchawki AKG K92 (ok. 250 zł). 

W zakładanych budżetach zabrakło jednego produktu, który warto posiadać jeżeli nagrywasz duże ilości partii wokalnych. Kabina akustyczna – przydaje się do wyizolowania dźwięków, które mógłby zbierać nasz mikrofon i minimalizowania powstałego echa. W tym celu polecamy niezawodną kabinę Adam Hall RF1 (ok. 350 zł).

Podsumowując

Podałem trzy warianty cenowe budowania własnego studia nagrań od 0. Są to produkty pozwalające na uzyskanie studyjnej jakości przy zachowaniu odpowiedniego budżetu. Dzięki tym produktom jesteśmy w stanie zobaczyć z czym się je specyfikę tworzenia, nagrywania i miksowania muzyki. Jeśli poczujemy, że to jest to, nasz sprzęt można uaktualniać i kupować nowszy, lepszy, większy!

Artykuł ten ma na celu zobrazowanie nowicjuszom co warto mieć i jakim budżetem można dysponować przy zakupie sprzętu do domowego studia. 

Jeśli nadaj się zastanawiasz jak stworzyć domowe studio nagrań, i potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu dla Twoich potrzeb i budżetu, to skontaktuj się z naszym działem nagłośnienie i studio – chętnie pomożemy!

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *