Harmonijka ustna bez tajemnic

Harmonijka ustna jest dobrym instrumentem dla osób początkujących oraz dzieci, które chcą spróbować swoich sił w nauce gry na instrumencie. To właśnie harmonijka często decyduje o tym, czy dana osoba zdecyduje się na naukę gry na innych instrumentach, a nawet rozpocznie przygodę ze szkołą muzyczną. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym jest harmonijka ustna?

Harmonijka ustna jest instrumentem należącym do grupy idiofonów języczkowych. Dźwięk wydobywa się z niej dzięki ruchowi powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami – dźwięk wydobywa się, gdy drgają.

Harmonijka ustna nie sprawia większych trudności początkującym muzykom. Podstawy są łatwe do opanowania. Inaczej jest w przypadku próby perfekcyjnego opanowania harmonijki ustnej, które wymaga ogromnej precyzji. 

harmonijka ustna

Harmonijka ustna rodzaje – najlepsze dla początkujących i zaawansowanych

Oto najważniejsze rodzaje harmonijek ustnych i ich krótka charakterystyka.

  • Diatoniczne są najprostsze w budowie. To świetna harmonijka ustna dla początkujących, ponieważ pozwala zagrać podstawową gamę C-dur oraz proste melodie we wskazanej tonacji. W jej przypadku inny dźwięk uzyskuje się przy wdechu oraz wydechu.
  • Chromatyczne wydobywają dźwięk co pół tonu. Są rozbudowane wewnątrz i mają szersze zastosowanie nawet w orkiestrach symfonicznych. Są proste do nauki i dobre na początek, ponieważ ze względu na register (przycisk z boku, który przesuwa skalę dźwięków) nie trzeba uczyć się technik z możliwością gry na wielu tonacjach.
  • Akordowe służą do grania akompaniamentu akordami. Mają nawet kilkadziesiąt szeregów kanałów odpowiedzialnych za konkretny akord i często dają po dwa stroiki na konkretny dźwięk. Zwykle działają jedynie na wydech. 
  • Tremolo posiadają dwa rzędy kanałów, gdzie co drugi działa na wdech i wydech. Za jeden dźwięk odpowiadają tu dwa stroiki strojone od siebie o ułamek tonu. Zapewniają wibrujący dźwięk, zwany inaczej jako efekt chorus. Są świetne do grania muzyki ludowej.
  • Oktawowe przypominają tremolo, ale różnią się tym, że stroiki w kanale są strojone o oktawę, dzięki czemu dźwięk jest potężny, wręcz organowy.
Hohner Unsere Lieblinge 48 C
Hohner Unsere Lieblinge 48 C

Rodzaje harmonijek ustnych warto wybierać ze specjalistą lub nauczycielem gry, jeśli dopiero odkrywasz swoje preferencje!

Harmonijka ustna dla początkujących – jaką wybrać?

Najlepsza harmonijka ustna dla początkujących to diatoniczna np. Hohner Marine lub chromatyczna np. Hohner Chrometta, jak zostało opisane powyżej. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaką wybrać harmonijkę ustną, warto pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, co lubisz grać. Diatoniczna będzie najbardziej uniwersalna na początek i pomoże Ci wskazać odpowiedni kierunek. Bez problemu znajdziesz jakiś egzemplarz nawet za kilkadziesiąt złotych np. Hohner Blues Band.

Później najlepiej, jeśli będziesz testować różne rozwiązania od sprawdzonych producentów, by zobaczyć, jakie opcje Ci pasują. Co ważne, zastanawiając się, jaką harmonijkę ustną wybrać dla pociechy, warto pamiętać o mniejszych modelach, idealnie dopasowanych pod potrzeby dzieci.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *