Czy gitary Takamine są dobre? Kompleksowy przewodnik po ofercie tej kultowej marki.

gitar

Spis treści

  1. Czy warto kupić gitarę Takamine? Opinia eksperta
  2. Przegląd serii – czyli przewodnik po ofercie marki
  3. Wybór artystów na całym świecie
  4. Japońskie korzenie marki
  5. Usłysz jakość gitar Takamine

Lata pracy w sklepie muzycznym dostarczyły mi nie tylko wiele satysfakcji i doświadczenia, ale także pozwoliły na bieżąco obserwować zmiany zachodzące zarówno na rynku, jak i w podejściu konsumentów. Gitarzyści odwiedzający nasz sklep, niezależnie od stopnia zaawansowania czy umiejętności, jak nigdy wcześniej potrafią zaskoczyć nas swoją wiedzą oraz dociekliwością. Z każdym kolejnym rokiem coraz częściej zdarza mi się słyszeć “Czy nie płacę wyłącznie za markę”? A odpowiedź na tak postawione pytanie może być czasem dla sprzedającego kłopotliwa.

1. Czy warto kupić gitarę Takamine? Opinia eksperta

Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie postawione na początku tego tekstu: Czy kupując gitarę Takamine płacimy wyłącznie za logo na główce? Po wielu latach doświadczenia, a co za tym idzie ograniu kilkuset instrumentów z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że zakup gitary marki Takamine to bardzo dobry wybór.

A to dlatego, że gitary od japończyków uważam za swego rodzaju ewenement na rynku. I wcale nie mówię tu wyłącznie o modelach Pro. W mojej opinii bowiem, to seria G czyni te gitary wyjątkowymi. Wieloletnie lutnicze tradycje oraz wynikająca z szacunku do klienta dbałość widoczna jest wyraźnie nawet w przypadku najtańszych modeli. Biorąc do ręki egzemplarze z serii G10 czy G15 nie znajdziemy na nich nawet najmniejszych skaz czy niedoróbek. To instrumenty, które jakością wykonania przerastają konkurentów z podobnej półki cenowej. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad zakupem pierwszego instrumentu lub poszukujesz swoistego upgrade’u marka Takamine jest zdecydowanie czymś, na czym warto zawiesić oko.

gitar

2. Przegląd serii – czyli kompleksowy przewodnik po ofercie tej kultowej marki

Dziś japońska marka utożsamiana jest wysoką jakością i lutniczą precyzją. Wszystko to za sprawą odrzucenia idei masowego, zautomatyzowanego procesu produkcji. Dziesiątki lat spędzone na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz opracowywaniu standardów jakości sprawiły, że gitary Takamine bardzo często stanowią pierwszy wybór dla profesjonalnych muzyków. Choć w swojej ofercie japończycy posiadają oczywiście także modele dla początkujących.

gitar

Seria G – składa się na nią aż jedenaście podserii, w tym także basy akustyczne oraz ukulele. To instrumenty zaprojektowane z myślą o początkujących i średnio-zaawansowanych gitarzystach, a także profesjonalistach poszukujących przystępnych cenowo i jednocześnie starannie wykonanych instrumentów. 

Serie G10, G15 oraz G20 to stylowo wykonane gitary, których brzmienie znacznie przekracza to, czego oczekiwalibyśmy po instrumentach z przedziału od 1000 do 1500 zł. Wykonane nierzadko z litego cedru charakteryzują się ciepłym, przyjemnym dla ucha brzmieniem o dość szerokim zastosowaniu. Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem model GD11MCE, który wykonany został z mahoniu. To bardzo przystępna cenowo gitara o zaokrąglonym, miękkim brzmieniu. Specjalnie dla Was nagraliśmy film, obejrzyj go i sam oceń wygląd i dźwięk tego instrumentu!

Serie G30, G50 oraz G70 z kolei to skierowane do nieco bardziej świadomych muzyków instrumenty, wśród których znajdziemy gitary o litym świerkowym topie oraz unikatowej konstrukcji pudła NEX oferującej bardzo dźwięczne i donośne brzmienie, a także zaskakujący komfort gry. 

Stawkę zamyka seria G90 oferująca przede wszystkim przepiękny design, doskonałe, autorskie preampy oraz starannie wyselekcjonowane drewno. Jako doświadczony muzyk z czystym sumieniem powiedzieć mogę, że instrumenty tej serii stanowią jedne z najciekawszych propozycji na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich cenę, która nieznacznie przekracza 3000 zł. Jedną z ciekawszych propozycji z tej serii jest model GD90CE MD wykonany z litego świerku i palisandru madagaskarskiego. Charakteryzuje się zrównoważonym brzmieniem oraz świetną jakością wykonania – przekonajcie się sami oglądając naszą krótką prezentację tego wyjątkowego instrumentu.

Teraz wiesz już co charakteryzuje gitary Takamine serii G – być może seria ta spełnia Twoje oczekiwania i chciałbyś dać jej szansę, tylko nie wiesz na którą gitarę się zdecydować. Dlatego wyselekcjonowaliśmy naszych faworytów!

Którą gitarę Takamine serii G warto kupić?

Takamine GN11M

ok 1000 zł

to jeden z najlepszych wyborów dla początkujących gitarzystów. Pudło rezonansowe wykonane zostało z mahoniu i przyjęło kształt NEX, który zdecydowanie ułatwia naukę i zwiększa komfort gry. Brzmienie modelu GN11M opisać można jako ciepłe oraz charakteryzujące się szeroką projekcją.

Takamine GN10

ok 1100 zł

to gitara zwinnie łącząca w sobie przystępną cenę oraz wysoką jakość. Instrument wykonano z połączenia świerku i mahoniu, dzięki czemu oferuje jasny, dźwięczny i przejrzysty dźwięk. Całość wykończono satynowym lakierem podkreślającym naturalne piękno wykorzystanego drewna.

Takamine GD20CE

ok 2000 zł

gitara elektroakustyczna w klasycznym kształcie dreadnought z wygodnym wcięciem. Płytę wierzchnią wykonano z litego cedru, co przekłada się na nieco ciepłe, ale wciąż wyraźne i podatne na artykulację brzmienie. Instrument wyposażono we wbudowaną elektronikę Takamine TP-4TD ze zintegrowanym tunerem.

Seria Pro – w najbardziej widoczny sposób oddająca tradycję japońskiej marki oraz czerpiąca z jej dziedzictwa. Składa się na nią siedem podserii z symbolem P, z czego każda ma do zaoferowania coś zupełnie innego. 

  • P1 to jasno brzmiące gitary z litym cedrowym topem oraz sprawdzoną w bojach elektroniką CT4B II.
  • P2 oferuje konstrukcję opartą na płycie z litego świerku, charakteryzującą się szeroką projekcją oraz bogatym brzmieniem. 
  • P3 to gitary z litego cedru i litego sapele z ożebrowaniem X-Bracing, oferujące nieco ciemniejszy i cieplejszy dźwięk. 
  • P4 to rezultat bardzo udanego połączenia lutniczych tradycji oraz nowoczesnych rozwiązań. Charakteryzuje się jakością premium – przekłada się to na doskonałe wrażenia z gry. Wyposażone są też w asymetryczny gryf, który znacznie zwiększa komfort.
  • P5 oferuje przede wszystkim doskonałą selekcję litego palisandru oraz litego świerku, które nadają instrumentom tej serii niepowtarzalnego, pięknego wyglądu. Na pokładzie znajduje się preamp CTP-3 Cool Tube, który świetnie radzi sobie z oddaniem charakterystyki brzmieniowej wykorzystanego drewna.
  • P6 to głównie modele z pudłem w kształcie Jumbo, wykonane z litego klonu płomienistego oraz litego świerku. Wyposażone nie tylko w przedwzmacniacz Cool Tube, ale także sparowany z nim przetwornik Palathetic. W rezultacie otrzymujemy jasny, nasycony dźwięk o wyjątkowo długim sustainie.
  • P7 wieńczące serię P to gitary luksusowe, wykonane z najwyższą starannością pod okiem najlepszych lutników marki. Lity palisander oraz lity świerk zapewniają zróżnicowane, podatne na artykulację brzmienie, które idzie w parze z jakością wykonania i przepięknym wykończeniem. Modele P7 reprezentują w tym towarzystwie najwyższą półkę. 

Którą gitarę Takamine serii Pro warto kupić? Oto nasi faworyci

Takamine P1NC

ok 4000 zł

to jeden z najpopularniejszych modeli serii Pro, wykonany z litego cedru oraz sapele. Wyposażono go w niezawodny preamp CT4B II o dużej dynamice i wierności w odwzorowywaniu brzmienia. Dźwięk płynący z pudła w kształcie Jumbo jest selektywny i zrównoważony. Doskonała opcja zarówno dla profesjonalistów, jak i średnio-zaawansowanych gitarzystów.

Takamine P4DC

ok 7000 zł

pudło rezonansowe tej nietuzinkowej gitary to połączenie skrupulatnie wyselekcjonowanego litego świerku oraz litego drewna sapele. Konstrukcja zasilana jest przez przedwzmacniacz CoolTube, który świetnie sprawdzi się w warunkach scenicznych. Model P4DC to propozycja dla profesjonalnych muzyków poszukujących elektroakustyka także do pracy w studiu.

Takamine TF77-PT

ok 9500 zł

to przepiękny instrument wykonany z litego cedru oraz drewna koa. Jego egzotyczny wygląd podkreślony przez przyciągające wzrok, połyskliwe wykończenie sprawi, że stanie się obiektem pożądania nie tylko aktywnych muzyków, ale także kolekcjonerów. Brzmienie modelu TF77-PT jest zrównoważone oraz delikatnie nasycone średnimi i niskimi częstotliwościami.

Seria Hirade – na tę serię składają się gitary klasyczne, produkowane w całości ręcznie przez japońskich lutników. Stanowią one swego rodzaju hołd dla założyciela i prezesa firmy, Massy Hirade. Modele takie jak H8, T32S czy H5 to prawdziwe dzieła sztuki, oferujące jakość właściwie niespotykaną już w dzisiejszych czasach. Wykonane z najwyższą starannością, ze skrupulatnie wyselekcjonowanego litego drewna i przeznaczone dla prawdziwych koneserów poszukujących gitary, która stanie się najjaśniejszym punktem gromadzonego przez lata instrumentarium.

Warto wspomnieć też o seriach Legacy oraz Thermal Top. Pierwsza stanowi zbiór modeli, które przez lata zyskały największą popularność wśród gitarzystów na całym świecie, druga zaś to instrumenty wykonane w technologii polegającej na obróbce drewna w warunkach wysokich temperatur bez dostępu do tlenu. Zabieg taki nadaje instrumentowi vintage’owego brzmienia o wyraźnym tonie.

3. Wybór artystów na całym świecie

W tym miejscu warto zaznaczyć, że marka Takamine ma w swoim dorobku współpracę z wieloma popularnymi i utalentowanymi artystami. Choć wymienienie ich wszystkich z nazwiska nie będzie możliwe, to zdecydowanie wspomnieć należy o takich sławach jak Jon Bon Jovi, Garth Brooks, Bruce Springsteen, Bruno Mars czy Rick Astley. Najpopularniejszym polskim artystą ceniącym sobie gitary Takamine od kilku lat pozostaje Krzysztof Zalewski. Poniżej umieszczamy film z jego trasy koncertowej na którym można usłyszeć dźwięk i obejrzeć unikatową gitarę akustyczną Takamine EF450TTBSB.

W swoim portfolio japończycy posiadają także gitary opracowane wraz z muzykami z całego świata. Mamy bowiem model KC70, czyli sygnaturę Kennyego Chesney’a wykonaną z litego cedru i litego sapele, sygnowany przez Gartha Brooksa GB7C z unikatowym palisandrowo-cedrowym pudłem, EF250TK zaprojektowany przy współpracy z Toby Keithem i wykonany z dość nietypowego połączenia klonu płomienistego oraz świerku, a także JJ325SRC – opracowany wraz z Johnem Jorgensonem dreadnought wykonany z ovangkolu i świerku.

4. Japońskie korzenie marki

Takamine to japońska marka, która swoje początki znajduje w małym rodzinnym warsztacie, założonym ponad 60 lat temu w mieście Sakashita u podnóża góry, od której wzięła swoją nazwę. 

Wczesne lata sześćdziesiąte to okres rosnącej popularności gitar akustycznych w Japonii. Między innymi za sprawą zachodniej kultury, która skutecznie penetrowała część azjatyckich krajów. Coraz większe zainteresowanie ze strony konsumentów w naturalny sposób doprowadziło do rozwoju firmy – stosunkowo szybko stała się ona wiodącym producentem na terenie kraju. W 1975 roku jej prezesem zostaje główny lutnik, Mass Hirade i od tego momentu Takamine staje się globalnie rozpoznawaną marką, produkującą gitary z najwyższej półki. W toku swojego rozwoju wprowadza na rynek szereg unikatowych rozwiązań, które z powodzeniem stosuje do dziś, są to choćby przetworniki podsiodełkowe Palathetic czy przedwzmacniacz CTP-1 Cool Tube.

5. Usłysz jakość gitar Takamine

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *