Jak wybrać mobilny zestaw nagłośnieniowy?

Podczas różnych okoliczności sportowych, rozrywkowych, rekreacyjnych czy edukacyjnych główną rolę zawsze spełnia zestaw nagłośnieniowy. Jest niezwykle ważnym elementem podczas przyjęć, konferencji czy profesjonalnych imprez gdzie to dźwięk i muzyka odgrywają kluczową rolę. Dobrze więc, dobrze wybrać idealny dla Twoich potrzeb sprzęt, który będzie niezawodny podczas wydarzeń w plenerze. 

Mobilny zestaw nagłośnieniowy – zalety i wady

Zestaw nagłośnieniowy jest bardzo uniwersalnym sprzętem, gdyż można z niego korzystać w każdym miejscu. Taki zestaw nagłośnieniowy przenośny można łatwo przechowywać i sprawnie zmieniać jego miejsce położenia. Ułatwiają nam to np. rączki, które często są mocowane do głośników oraz kółka, które również dodatkowo usprawniają przenoszenie. Wiele producentów tworzy również zestawy nagłośnieniowe, które są odporne na czynniki atmosferyczne. Pozwala to korzystać z nich nawet na świeżym powietrzu i nie martwić się o stan sprzętu. Mobilny zestaw nagłośnieniowy często ma jednak dużo gorszą jakość dźwięku niż nagłośnienie stałe. 

mobilny zestaw nagłośnieniowy

Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze zestawu nagłośnieniowego?

Przed kupnem mobilnego zestawu nagłośnieniowego należy najpierw zastanowić się nad tym jakie będzie jego przeznaczenie. Jednym będzie potrzebny wytrzymały głośnik, używany przez długie godzinny a innym najprostszy taki, który będzie służył tylko parę godzin. Od tego, jak długo będzie nam służył taki sprzęt, zależy wytrzymałość akumulatora, dlatego należy wybrać taki, który sprosta naszym oczekiwaniom. Jeśli potrzebujemy trwałego zestawu nagłośnieniowego, należy wybrać trwały i droższy głośnik, żeby nie zawieść się na jego jakości. Jeśli mamy jednak zamiar spontanicznie korzystać z mobilnego zestawu nagłośnieniowego to warto sięgnąć po tańszy sprzęt, dzięki czemu nie wydamy dużo pieniędzy, a będzie nam on w zupełności wystarczał.

Warto również zwrócić uwagę na dostępne wejścia i wyjścia audio, a także na dostępny mikrofon. Wtedy należy dokładnie zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami:

  • ile mikrofonów potrzebujemy;
  • czy mają to być mikrofon do trzymania w ręce, czy do założenia na głowę;
  • czy wystarczy nam mikrofon przewodowy, czy jednak przydałby nam się taki bezprzewodowy.

Zestaw nagłośnieniowy z mikrofonem bezprzewodowym niezwykle ułatwia prowadzenie wydarzeń i imprez oraz pozwala uniknąć plątanie się kabli. Warto jest więc wybrać tę nowocześniejszą opcję.

Należy także zwrócić uwagę na wagę sprzętu. Im lżejszy sprzęt tym łatwiej jest nam go przenosić. Trwalsze i bardziej profesjonalne zestawy mogą jednak być dużo cięższe. Wówczas należy sprawdzić, czy posiadają koła lub rączki ułatwiające transport.

Wybrane mobilne zestawy nagłośnieniowe

Novox MOBILITE Orange (cena ok. 289 zł)

Novox MOBILITE Orange

Mobilny system nagłośnieniowy o mocy 60W z wbudowanym odtwarzaczem MP3/USB/SD/Bluetooth oraz z mikrofonem bezprzewodowym. Dzięki swojej konstrukcji, jest bardzo łatwy w transporcie (waży tylko 3,1 kg), a wbudowana bateria zapewnia nieprzerwaną pracę nawet do 12 godzin. Dostępny również w wersji niebieskiej i zielonej.

Behringer HPA40 (cena ok. 599 zł)

Behringer HPA40

40-watowy podręczny system PA z mikrofonem bezprzewodowym i wbudowaną baterią. Sprzedawany w zestawie z mikrofonem BEHRINGER XM1800S, przewodem, ładowarką i adapterem na statyw mikrofonowy. Czas pracy na naładowanej baterii wynosi do 8 godzin. Bardzo lekki wazy jedynie 2,5 kg.

LD Systems LDRJ10 (cena ok. 1184 zł)

LD Systems LDRJ10

Dzięki zintegrowanym kółkom i wysuwanemu uchwytowi zapewniającemu prosty transport aktywny system 2-drożny LDRJ10 znakomicie sprawdza się jako mobilna stacja nagłośnieniowa. Wbudowany akumulator pozwala na pracę do 20 godzin w trybie ciągłym. Główną cechą LDRJ10 jest możliwość bezprzewodowego przesyłania strumieniowego zawartości audio do systemu: zintegrowany odtwarzacz Bluetooth obsługuje ponadto karty SD i nośniki USB. Waga całego zestawu to 16,2 kg.

LD Systems Road Buddy 10 (cena ok. 2780 zł)

LD Systems Road Buddy 10

Road buddy 10 firmy LD Systems jest idealnym rozwiązaniem do mobilnego przesyłania mowy i muzyki. Zintegrowany odtwarzacz, wyposażony w podświetlany ekran wielofunkcyjny, interfejs Bluetooth, korektor, port USB i złącze do karty SD, obsługuje formaty .mp3, .WMA oraz .WAV. Dzięki akumulatorowi wielokrotnego ładowania ten dwudrożny głośnik z 10-calowym głośnikiem i 1-calowym przetwornikiem ciśnieniowym może pracować do 8 godzin. Jest on zasilany końcówką mocy klasy D z niezwykle wydajnym zasilaczem impulsowym o maksymalnej mocy 480 W. Waga 16,5 kg.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.