Jaka jest najlepsza gitara elektryczna?

Szukasz najlepszej gitary elektrycznej? Jeśli tak, Twoje poszukiwania kończą się tutaj, poinformujemy Cię, które funkcje sprawiają, że gitara elektryczna jest najlepsza. Przedstawimy Ci kryteria, na podstawie których Ty możesz następnie wybrać swoja najlepszą gitarę elektryczną. Więc,jaka jest ta najlepsza gitara elektryczna i jakich funkcji należy w niej szukać? Zostań z nami do końca, a wszystko Ci wyjaśnimy.

Spis treści
najlepsza gitara elektryczna

Próba znalezienia najlepszej gitary elektrycznej spośród tak dużej ilości dostępnych modeli nie jest łatwym zadaniem. Bez względu na to, jak wiele gitar używałeś do tej pory to ciągle istnieją tysiące gitar, o których nie słyszałeś do tej pory. 😉 Większość ludzi wybiera swoją gitarę, porównując kilka marek ze sobą. Ale to nie jest do końca właściwa droga, ponieważ możesz znaleźć idealną gitarę tylko w ramach jednej marki. Po prostu patrząc tylko na jej cechy.

Jaka jest najlepsza gitara elektryczna dla początkującego?

W tym poście pomożemy początkującym znaleźć to, czego szukają. Nie pozwolimy Ci spędzić wiele dni na przeszukiwaniu internetu w poszukiwaniu informacji, jaka jest najlepsza gitara elektryczna dla początkującego? Zacznijmy od cech i kryteriów, na podstawie których powinieneś podjąć ostateczną decyzję. Kiedy już zdecydujesz się kupić gitarę warto poznać jej każdą cechę. Powinieneś wziąć pod uwagę każdy aspekt, od kształtu i drewna po przetworniki i brzmienie.

Gitara elektryczna - budowa
Budowa gitary elektrycznej

Cechy, które powinna posiadać najlepsza gitara elektryczna

Kształt korpusu gitary

Kształt korpusu jest kluczowym czynnikiem dla tych zapalonych gitarzystów, którzy chcą przyciągnąć uwagę ludzi do swojej gitary. Kiedy występujesz wśród znajomych lub na scenie, chcesz mieć zapewne cieszącą oko gitarę. Tak więc, Twoja gitara powinna być wyjątkowa i niepowtarzalna.  

Gitara elektryczna - kształty korpusów

Gitary są wytwarzane w kilku kształtach z pojedynczymi lub podwójnymi wycięciami. Początkującym możemy polecić kilka klasycznych typów: Super strat, Les Paul czy ST.

Materiał korpusu gitary

Materiał użyty w korpusie gitary ma duże znaczenie pod względem jej wydajności, brzmienia i trwałości. Musi więc być wykonany z wysokiej jakości materiału. Większość gitar jest wykonywana z lipy, topoli czy olchy, a ich ceny są dość przystępne. Jednak bardziej wyszukane gitary są wykonane z mahoniu lub jesionu bagiennego, ich cena jest również odpowiednio większa. Ponieważ materiały różnią się od siebie, można zauważyć różnice w ich właściwościach tonalnych.

Obecnie w gitarach budżetowych można natrafić na korpusy wykonane z mahoniu, a w gitarach wysokiej klasy drewno lipowe. Z punktu widzenia dźwięku mahoń zapewnia cieplejsze brzmienie, a lipa zapewnia zrównoważony dźwięk.

Gryfy gitarowe

Należy wybrać taki gryf, który będzie dla Ciebie wygodny i na którym będzie Ci się wygodnie grało. Są one dostępne w kilku kształtach, i możesz je wybrać według własnego uznania. Profil modern C pomoże Ci zagrać w sumie wszystko. Jest przy tym bardzo wygodny w graniu. Doświadczeni gitarzyści mogą sięgnąć po gitary z gryfem w kształcie litery U, obsługując je w odpowiedni sposób. 

Typy profili gryfów gitarowych

Przetworniki gitarowe

Najbardziej odpowiednie gitary, które są idealne dla początkujących, mają dwa rodzaje przetworników. Jeden z nich to single-coil, a drugi to humbucker. Oba są bardzo efektowne i podkreślają piękno wykonania gitary.

Przetwornik single-coil to klasyczny oryginał, który zapewnia jasny i błyszczący dźwięk. Z kolei humbucker wytwarza dźwięk, w którym szum tła jest bardzo niski. Jego brzmienie jest pełne, mięsiste, z niesamowitą rytmiką.

Kryteria wyboru najlepszej gitary elektrycznej

Tak dotarliśmy do kryteriów, na podstawie których możesz wybrać najlepszą gitarę elektryczną. Nadanie gitarze odznaki najlepszego nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak dostępny budżet, odczucia z gry czy brzmienie gitary. 

Dostępny budżet

Przede wszystkim zacznij od dostępnego budżetu i trzymaj się go. Można znaleźć doskonałą gitarę dysponując nawet niskim budżetem. Sugerujemy, aby przeznaczyć na zakup przynajmniej 600 – 800 zł, w tej cenie znajdziesz już przyzwoitą gitarę elektryczną.

Czucie gitary

Kolejnym ważnym kryterium, jakie powinna spełnić najlepsza gitara elektryczna, jest to, jak ją czujesz w swoich rękach. Istotne jest, abyś czuł się komfortowo podczas gry. Najlepsza gitara nie będzie zbyt ciężka i będzie wygodna dla gitarzysty każdej płci. W tym celu należy zwracać uwagę na styl i kształt gitary. Zrób rozeznanie na temat wybranego modelu i wybierz ten, który będzie idealnie pasował do twoich dłoni.

Przyjemny dźwięk

Wreszcie, przyjemne brzmienie to kolejne kryterium, które musi spełniać gitara, aby można ją było nazwać najlepszą. Gitara, którą wybierzesz musi mieć wyjątkową grywalność, która głęboko porusza słuchaczy.

Jeśli masz starą gitarę i porównasz ją z brzmieniem takiej samej ale nowej gitary. To może się okazać, że brzmią one inaczej. Będzie to zasługa strun, a nie gitary. W takim przypadku można jedynie wymienić struny w gitarze.

Jaka jest najlepsza marka gitary elektrycznej?

W 2021 roku najlepszą marką wśród gitar elektrycznych został Fender. Ciężko znaleźć gitarę, która mogłaby konkurować z Fenderem. Nawet Gibson jest teraz daleko za nią. Fender jest wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje, których potrzebuje zarówno początkujący gitarzysta jak i profesjonalista. 

Naszym zdaniem, Fender faktycznie jest idealny dla profesjonalistów. Jednak dla początkujących gitarzystów, Gibson ma kilka fajnych budżetowych gitar, które mogą wspaniale grać w ich rękach.

Podsumowanie

Dobra! To już wszystko na temat tego, jaka jest najlepsza gitara elektryczna. Doświadczeni gitarzyści najczęściej używają gitar elektrycznych w swoim codziennym życiu. I prawdopodobnie nie potrzebują takich poradników. 😉 Jeśli jesteś początkujący, chcesz ćwiczyć na gitarze elektrycznej i właśnie takiej szukasz, możesz wziąć pod uwagę powyższe kryteria.

Mamy nadzieję, że ten post pomoże Ci wybrać najlepszą gitarę elektryczną. Możesz również w oparciu o te kryteria wybierać gitarę akustyczno-elektryczną. Życzymy powodzenia!

Post Author: Anna

1 thought on “Jaka jest najlepsza gitara elektryczna?

    Stefcio

    (3 kwietnia 2023 - 16:31)

    Tak jakby Fender Tobie płacił za chwalenie tej marki. Fender też robi budżetowe gitary, nie tylko Gibson ! Miałem kontakt z gitarą Fender, źle nabite progi … czy Tobie wystarczy ?!?!?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *