Yamaha BB – legendarne gitary basowe

Początki serii BB, Yamaha sięgają lat 70-tych. Legendarne już dziś modele 800, 1000 i 1200 oferowały niezwykle zgrabne połączenie przystępnej ceny oraz doskonałej jakości brzmienia. Dzięki temu bardzo szybko zyskały sobie uznanie całej rzeszy basistów, w tym choćby Petera Hooka z Joy Division.

Yamaha BB

Oparte na pojedynczym przetworniku split-coil. Zaprojektowane na wzór precli od Fendera gitary stały się na tyle popularne, że ich brzmienie uwieczniono na tysiącach albumów muzycznych z całego świata. Na przestrzeni lat seria ta ewoluowała i powiększała się o kolejne modele. Po jakimś czasie znana dziś konstrukcja o charakterystycznym kształcie korpusu oraz przystawkach w układzie PJ stała się znakiem rozpoznawczym serii BB. Pozostaje nim zresztą do dziś.

Yamaha BB

Obecnie na rynku dostępne są cztery podserie tych genialnych instrumentów: 200, 400, 700 oraz Pro. Każda z nich oferuje nieco inne doświadczenie i zaprojektowana została z myślą o odmiennych potrzebach. Ich legendarny status oraz niezwykła popularność to wystarczający powód aby zapoznać się ze szczegółami. Tego, co ma nam do zaoferowania Yamaha w ramach serii BB.

Seria 200

Na tę serią składają się najbardziej przystępne cenowo modele, czyli BB234 oraz BB235. Wg samego producenta oferują one: najlepszą w swojej klasie wytrzymałość, brzmienie i grywalność, które sprawiają że to idealne instrumenty do rozpoczęcia przygody profesjonalnego muzyka. I rzeczywiście, seria 200 to wyjątkowo intrygująca propozycja dla każdego początkującego basisty.

Korpus instrumentów zbudowany jest z jednego kawałka olchy, gryf zaś z klonu. Za materiał podstrunnicy posłużył pięknie komponujący się z całością palisander. Za brzmienie odpowiada zestaw ceramicznych przetworników VSP3n oraz VSC3b o zrównoważonym i umiarkowanie głębokim brzmieniu. Cena tych instrumentów mieści się w przedziale od 1700 zł za model 4-strunowy, do 1900 zł za wersję 5-strunową.

Seria 400

Ideą jaka zdawała się przyświecać projektantom modeli BB434 oraz BB435 było stworzenie gitary basowej o najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny. Seria 400 różni się od niższego odpowiednika kilkoma elementami, które znacząco poprawiają brzmienie instrumentu. Nie pociągając za sobą drastycznej zmiany ceny. Na pokładzie znajdziemy customowe przetworniki YGD V5 oparte na magnesach Alnico 5. Oferują one miękkie, nieco zaokrąglone i jasne brzmienie idealne do jazzu czy bluesa.

Yamaha seria 400

Gryf wykonano z pięciu kawałków klonu i mahoniu. Gitary z tej serii wyposażone zostały w specjalnie zaprojektowany mostek Vintage Plus. Dzięki przewinięciu strun przez korpus pod kątem 45 stopni znacznie efektywniej przekazuje on drgania strun do korpusu. Cena basów z serii 400 z reguły nie przekracza 2800 zł. Co sprawia, że w segmencie profesjonalnych, scenicznych instrumentów niemal nie mają sobie równych.

Seria 700

Modele z serii 700 opisać można za pomocą trzech słów: niezawodność, wytrzymałość i wszechstronność. To gitary basowe, które łączą w sobie sprawdzone rozwiązania takie jak: mostek Vintage Plus i 6-śrubowe, mitrowe łączenie gryfu, z nieograniczonym potencjałem aktywno – pasywnego układu elektroniki. I to właśnie on w połączeniu z przystawkami YGD V7 sprawia, że BB734A oraz BB735A to modele o ogromnej wręcz elastyczności brzmienia. 3-pasmowy equalizer pozwala wyciągnąć z olchowo – klonowego korpusu całość potencjału jaki w nim drzemie.

Możliwość płynnej regulacji w zakresie trzech pasm sprawia, że bez względu na warunki akustyczne i niezależnie od wybranego gatunku nawet najmniejszy niuans wybrzmi w całej krasie. Seria 700 zaprojektowana została z myślą o doświadczonych muzykach pracujących na scenie i w studio. Cena? Pomiędzy 4000 z,ł a 4500 zł. Może się to wydawać się już dość sporą kwotą. Należy jednak pamiętać, że gitary te oferują brzmienie porównywalne ze znacznie droższymi modelami.

Seria Pro

Na tę serię składają się dwa najwyższe modele z dopiskiem BB, czyli P34 oraz P35. Łączą one w sobie niemal wszystkie rozwiązania znane z serii 700 (poza układem elektroniki – seria Pro oferuje bowiem wyłącznie basy pasywne) i wzbogaca je o absolutnie unikatową technologię I.R.A. (ang. Initial Response Acceleration). Dzięki temu specjalnie opracowanemu procesowi gitary z serii Pro sprawiają wrażenie “rozegranych” już w momencie uwolnienia pierwszego dźwięku.

Yamaha seria Pro

Korpus instrumentu poddawany jest na etapie produkcji intensywnym wibracjom, co w pewien sposób omija etap “dojrzewania” instrumentu. Trwające miesiącami procesy związane ze zmianami struktury drewna czy luzowaniem napięć elementów konstrukcyjnych, skompresowane zatem zostają do jednego, krótkiego zabiegu. Modele P34 i P35 rzeźbione są ręcznie przez najlepszych rzemieślników z głównej kwatery Yamahy w Japonii. Powstają z niezwykłą precyzją oraz dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Taki luksus jednak kosztuje. Cena serii Pro oscyluje bowiem w okolicach 8000 zł.

Yamaha BB

Podsumowanie

Gitary basowe Yamaha z serii BB do dziś pozostają w pewnym sensie ewenementem na rynku. Choć rozpiętość cenowa tych instrumentów jest dość spora. To różnice w jakości i brzmieniu nie są już tak drastyczne jak w przypadku innych producentów. Yamaha, w przeciwieństwie do innych marek, postanowiła w głównej mierze zróżnicować swoje instrumenty pod kątem potrzeb i oczekiwań grającego, a nie brzmienia czy precyzji wykonania. Taka filozofia jest wciąż w wielu przypadkach obca konkurencji i sprawia, że japoński producent bez wątpienia wyróżnia się z tłumu.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *