Alesis SamplePad Pro: Wszechstronny pad dla każdego muzyka

Alesis SamplePad Pro jest propozycją, która w swoim zamyśle trafić miała do całego spektrum odbiorców. Od początkujących perkusistów czy pasjonatów, po profesjonalistów szukających przystępnego cenowo pada. Ten stosunkowo tani instrument dzięki swojej prostocie oraz świetnej jakości zyskać miał uznanie amatorów. A jego bogata baza brzmień i świetne pady miały uwieść artystów scenicznych. Ta niełatwa sztuka lawirowania pomiędzy oczekiwaniami różnych odbiorców z reguły nie kończy się dla produktu najlepiej. Często bowiem w rezultacie otrzymujemy sprzęt nijaki – nie przemawiający do żadnej z grup docelowych. Jednak w przypadku Alesis SamplePad Pro, obecnego już na rynku od kilku lat, sprawy mają się nieco inaczej. Ciężko nazwać go flagowcem, ale ten niepozorny kawałek technologii z pewnością nie jest też zabawką.

Czym jest Alesis SamplePad Pro? Główne cechy.

Mówiąc krótko SamplePad Pro to kompaktowy instrument perkusyjny wyposażony w 6 dużych padów oraz dwa mniejsze umieszczone na tylnych krawędziach. Każdy z nich wyposażony jest w podświetlenie, wyzwalane przy uderzeniu. Domyślnie urządzenie wyposażono w 200 brzmień oraz 10 presetów (czyli zestawów brzmień przypisanych do poszczególnych padów). Do dyspozycji użytkownika oddano wyświetlacz LCD umożliwiający pełną kontrolę nad ustawieniami urządzenia, które zmieniać można także z poziomu komputera po podłączeniu go za pomocą portu USB.

SamplePad Pro to kompaktowy instrument perkusyjny wyposażony w 6 dużych padów

Jednym z ciekawszych elementów pada jest wyjątkowo bogaty panel tylny. Patrząc od lewej znajdziemy tam złącze AUX dla zewnętrznego źródła dźwięku wraz regulacją głośności. Złącza na kontroler stopy i hi-hatu, złącze na przełącznik nożny i dwa dodatkowe pady. Na pokładzie mamy też rzecz jasna wyjścia liniowe (mogące działać zarówno w trybie mono jak i stereo), złącza MIDI IN/OUT oraz złącze USB. Z przodu dostrzeżemy potencjometr głośności, wyjście słuchawkowe (także z regulacją) oraz slot na kartę SD do 32 GB. Po prawej stronie panelu umieszczono 4 przyciski nawigacyjne.

Alesis SamplePad Pro - bogaty panel tylny

Alesis SamplePad Pro zaprojektowany został w taki sposób, aby działać mógł zarówno jako samodzielny instrument, jak i dostawka do zestawu akustycznego czy elektronicznego. Dzięki 8 padom oraz możliwości wrzucenia na kartę SD 512 próbek doskonale spisze się w każdej z tych ról. Okaże się niezastąpiony jako wyzwalacz sampli w rękach kompletnego amatora, jak i bardzo kompaktowa perkusja z dużym potencjałem scenicznym. Głównym elementem wyróżniającym go na tle konkurencji jest niska cena (sprawdź aktualną cenę Alesis SamplePad Pro). 1300 zł za dobrze wykonany i przede wszystkim nieźle brzmiący pad, to naprawdę uczciwa cena. Tym bardziej, że w tym przypadku nie wiąże się ona z żadnymi większymi ustępstwami.

Unboxing, pierwsze wrażenia

Urządzenie dostarczane jest w kolorowym, matowym kartonie. W środku oprócz dobrze zabezpieczonego instrumentu znajdziemy także zasilacz oraz niezbędną dokumentację. Drobny minus za brak przewodu USB, który z pewnością byłby miłym dodatkiem. Odpowiedni kabel USB znajdziesz bez problemu, w dowolnym kolorze cenie.

SamplePad Pro sprawia wrażenie solidnie wykonanego instrumentu zbliżonego jakością do modeli z nieco wyższej półki. Obudowa z grubego tworzywa sprawia, że jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale także posiada adekwatną wagę, która zapewnia stabilność w czasie gry. Wszelkie złącza i potencjometry są dobrze osadzone w obudowie i nie posiadają luzów.

Same pady robią dobrze wrażenie. Wykonane z gęstego, gumo-podobnego materiału, który zapewnia naturalne odbicie. Choć porównywanie go z grą na akustycznych naciągach byłoby oczywiście lekkim nadużyciem. Jest to jednak naturalny kompromis w padach tej klasy.

Pierwszą, i tak naprawdę jedyną większą wadą rzucającą się w oczy, jest bez wątpienia mało czytelny wyświetlacz o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Choć sam interfejs wydaje się zaprojektowany dość przejrzyście. To sposób jego prezentacji może sprawiać, że mniej doświadczeni muzycy będą potrzebować więcej czasu aby go okiełznać.

Alesis SamplePad Pro - wyświetlacz o stosunkowo niewielkich rozmiarach

Przyciski nawigacyjne jednak działają bez zarzutu oraz posiadają przyjemny, głęboki “klik”. Po podłączeniu do zasilania urządzenie uruchamia się w kilka sekund i jest gotowe do pracy niemal od razu. LEDowe paski wokół padów świecą niebieskim światłem co sprawia, że instrument świetnie radzi sobie w warunkach słabego, scenicznego oświetlenia. Gra nawet w całkowitej ciemności nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Alesis SamplePad Pro – czy warto?

Nie da się ukryć, że stosunek ceny do jakości w przypadku tego modelu to jeden z jego największych atutów. Nie bez powodu bowiem w sieci znaleźć możemy liczne porównania ze znacznie droższymi modelami, chociażby SPD-SX Pro od Rolanda.

Propozycja od Alesisa w trakcie testów spisywała się bez zarzutu. Interfejs działa płynnie, import próbek odbywał się bez przeszkód, podobnie jak integracja z DAWem i korzystanie z wirtualnych instrumentów. Urządzenie kompatybilne jest z większością zewnętrznych padów i triggerów oraz kontrolerów stopy i hi-hatu od Alesisa. Próbki uwalniane są bez nawet najmniejszej latencji, a naturalne odbicie padów oraz podział na strefy sprawia, że wrażenia z gry są bardzo przyjemne. Każde uderzenie pozwala poczuć kontrolę nad brzmieniem, zarówno w kwestii głośności, jak i dynamiki. W połączeniu zaawansowanymi instrumentami VST oferującymi wielowarstwowe próbki, SamplePad Pro może okazać się kompaktową i wydajną alternatywą dla akustycznego zestawu. Doskonale sprawdzi się też jako dostawka.

SamplePad Pro może okazać się kompaktową i wydajną alternatywą dla akustycznego zestawu

Urządzenie jest bardzo dobrze wyważone co sprawia, że po zamontowaniu na statywie nie musimy obawiać się stabilność całej konstrukcji. Zmiana presetów jest szybka i prosta, co ułatwia grę na scenie, a wyjścia liniowe pozwalają podłączyć się bezpośrednio do miksera czy kolumny aktywnej. SamplePad to także całkiem sprawny samograj. Dzięki wbudowanemu looperowi grający może tworzyć samodzielnie całe sety lub korzystać z urządzenia jako podkładu dla innych instrumentów. Stąd też będzie to idealne narzędzie dla solowych multiinstrumentalistów.

Jakości wykonania można zarzucić niewiele. Z pewnością nie jest to półka premium i sprzęt nie jest wolny od niedociągnięć (widać to np. po potencjometrach czy wyświetlaczu, który mógłby mieć nieco wyższy kontrast), to jednak w tej cenie ciężko będzie o bardziej konkurencyjną opcję.

Podsumowanie

Podsumowując – Alesis SamplePad Pro to jedna z ciekawszych propozycji na rynku. W mojej opinii urządzenie oferuje wysoką jakość wykonania oraz naprawdę niezłe brzmienie jak na cenę, której życzy sobie producent. Biorąc pod uwagę aspekty takie jak funkcjonalność, wykonanie, jakość próbek oraz kompatybilność z peryferiami niełatwo będzie znaleźć produkt, który stanowić będzie dla niego bezpośrednią konkurencję. To zresztą cecha charakterystyczna dla dużej części produktów marki Alesis. Choć ta wypuszcza także na rynek instrumenty o dyskusyjnej jakości wykonania, to jednak SamplePad Pro z pewnością takim nie jest. To dobrze wykonany, wszechstronny i przystępny cenowo pad, który spełni oczekiwania większości muzyków szukających urządzenia do zastosowań domowych i półprofesjonalnych.

Post Author: KW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *