Perkusje elektroniczne od dłuższego czasu nieprzerwanie zyskują na popularności. Dzięki szerokiemu wyborowi brzmień, możliwości gry z wykorzystaniem słuchawek, a także nierzadko niskiej cenie (głównie w przypadku modeli dla początkujących) instrumenty te stają się często pierwszym wyborem osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z bębnami. Stąd też warto zadać sobie pytanie czym właściwie jest perkusja elektroniczna i jak zaczęła się jej historia?
Spis treści:
- Początki perkusji elektronicznych
- Perkusje elektroniczne
- Maszyny perkusyjne
- Instrumenty VST
- Hybrydowe perkusje elektroniczne/akustyczne
Początki perkusji elektronicznych
Zawodowcy zaczęli korzystać z perkusji elektronicznych z tych samych powodów, dla których we wczesnych latach 80. zaczęli interesować się maszynami perkusyjnymi. Perkusje elektroniczne zapewniają większą wszechstronność, mobilność, możliwość cichej gry z wykorzystaniem słuchawek czy zewnętrznego nagłośnienia oraz kompatybilność ze standardem MIDI. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala nie tylko na zapisanie sygnałów płynących z modułu perkusji w postaci serii edytowalnych bloków, ale także umożliwia korzystanie z instrumentów VSTi (tzw. wtyczek), takich jak choćby EZdrummer. Nagrywanie ścieżek MIDI w programie typu DAW (np. Cubase czy Ableton) daje możliwość niemal nieograniczonej edycji brzmienia. Perkusje elektroniczne przyczyniły się także do jeszcze jednej, rewolucyjnej zmiany – od momentu ich wejścia na rynek producenci czy realizatorzy nie musieli już szukać odpowiedniego perkusisty i studia, w którym pomieści się cały sprzęt perkusyjny. Dziś bowiem cały set mieści się w niewielkim, mobilnym zestawie.
Perkusje elektroniczne
Czołowi producenci, czyli marki takie jak Alesis czy Roland oferują wyjątkowo szeroki wybór modeli. Od podstawowych, oddających w ręce użytkownika elementarne brzmienia i kluczowe elementy zestawu. Do tych najbardziej luksusowych – wspierających zewnętrzne oprogramowanie i otwartych na rozbudowę o kolejne pady czy ulepszone wersje modułu. Dzięki tak bogatej ofercie każdy znajdzie w produktach tych marek coś dla siebie – niezależnie od tego czy mówimy o początkującym czy zaawansowanym perkusiście.
Instrumenty dla początkujących.
Jeśli zaś dysponujesz niewielkim budżetem oraz poszukujesz instrumentu na początek, koniecznie zwróć uwagę na markę Alesis. Modele z serii Mesh Kit takie jak Debut, Trubo czy Nitro to doskonały wybór dla początkujących perkusistów. To instrumenty, które mimo niskiej ceny oferują bardzo przyjemne wrażenia z gry. Stanowić one będą doskonały punkt wyjścia dla stopniowego poprawiania swoich umiejętności i w końcu kupna bardziej zaawansowanego sprzętu.
Perkusja elektroniczna to w zależności od modelu wydatek od niecałego tysiąca do aż kilkunastu tysięcy złotych. Cechami, które w głównej mierze determinują cenę instrumentu będą tutaj jakość triggerów (padów) i ich ilość, jakość próbek (czyli oferowanych przez zestaw brzmień) czy liczba wejść i wyjść. Moim zdaniem, ważną cechą zestawu elektronicznego jest posiadanie wspomnianego wcześniej złącza MIDI lub USB pracującego w trybie USB-to-Host. To drugie umożliwia bowiem podłączenie instrumentu bezpośrednio do komputera w celu korzystania z niego jak z kontrolera MIDI/VSTi. Wszystko to przy wykorzystaniu programów do nagrywania, takich jak Pro Tools, Ableton Live, Studio One, Cubase, Sonar czy darmowy Audacity.
Modele dla bardziej wymagających
Modelami z wyższej półki, na które zdecydowanie powinni zwrócić uwagę bardziej wymagający muzycy są niewątpliwie: Roland V-Drums oraz TD, a także Yamaha DTX. To wiodące modele znanych marek, które opracowane są w taki sposób, aby jak najwierniej oddawać nie tylko brzmienie zestawu akustycznego, ale także odwzorowywać wrażenia z gry w sposób jak najbardziej zbliżony do klasycznego instrumentu. Dzięki padom wyposażonym w dwie lub więcej stref (obszarów odpowiedzialnych za wyzwalanie określonej składowej brzmienia) oraz naciągom naśladującym fizykę tych prawdziwych, zaspokoją potrzeby nawet największych purystów.
Ręczne perkusje elektroniczne
Do osobnej kategorii zaliczyć należy tzw. perkusje ręczne (bądź też kompaktowe). Urządzenia takie jak Korg Wavedrum czy Roland HPD-20 to pady, które są elektronicznymi instrumentami perkusyjnymi zaprojektowanymi do ręcznej gry. Można na nich grać także pałkami, młoteczkami czy miotełkami. To swoiste połączenie triggerów z wbudowanym modułem brzmieniowym, który zawiera setki wysokiej jakości dźwięków oraz sampli perkusyjnych. Z kolei modele takie jak Alesis Compact Kit, Carlsbro OKTO A czy Nord Drum P3 to swego rodzaju syntezatory, które oferują dziesiątki brzmień oraz kilka padów na których można grać zarówno rękami jak i pałeczkami. To idealne narzędzia do ćwiczeń, nagrywania nieskomplikowanych partii perkusyjnych czy wyzwalania sampli.
Maszyny perkusyjne
Maszyna perkusyjna to nic innego jak automat oferujący sekwencjonowanie uderzeń i tworzenie zautomatyzowanych petternów z wykorzystaniem wbudowanych brzmień. To urządzenia używane głównie przez profesjonalnych muzyków oraz osoby pasjonujące się muzyką elektroniczną. Automaty perkusyjne umożliwiają stworzenie własnych, niepowtarzalnych patternów, które mogą stać się solidną podstawą utworu wykonywanego na żywo czy też w studiu. Alesis_SR16, Boss DR-880, Akai XR20 wraz z serią Akai_MPC to modele reprezentujące technologię maszyn perkusyjnych z ostatnich 20 lat. Arturia Spark czy Dave Smith Instruments Tempest to modele vintage, odzwierciedlające analogowe i samplowane dźwięki maszyn perkusyjnych z lat 80.
Instrumenty VST
Instrumenty VST, zwane inaczej wtyczkami, to programy komputerowe (uruchamiane samodzielnie lub w odpowiednim środowisku – np. programie typu DAW lub VSTi Host). Stanowią one wirtualną wersję danego instrumentu. Dzięki odpowiednio opracowanym algorytmom oraz próbkom tworzonym w oparciu o brzmienie prawdziwych instrumentów oferują szerokie możliwości kreowania własnego brzmienia. Dodatkowo, co najważniejsze, łączenia ich z zewnętrznymi kontrolerami w postaci np. perkusji elektronicznej czy zestawu padów. Dzięki programom takim jak Drumagog, EZdrummer czy Trigger przekształcisz swój nawet najtańszy zestaw elektroniczny w potężne narzędzie oferujące studyjną jakość brzmienia.
XLN Audio Addictive Drums, Toontrack Ezdrummer, Superior Drummer i Native Instruments Studio Drummer to jedne z najpopularniejszych wtyczek dla perkusistów. Każda z nich daje możliwość tworzenia utworów perkusyjnych, które trudno odróżnić od akustycznych odpowiedników.
Hybrydowe perkusje elektroniczne/akustyczne
Perkusje hybrydowe umożliwiają połączenie mocnego oraz autentycznego brzmienia zestawu akustycznego z wszechstronnością perkusji elektronicznej. Markami, które oferują hybrydowe systemy perkusyjne są m.in. Zildjian i Pearl. Najbardziej oczywistym przykładem będą tutaj talerze Z1616 Zildjiana i zestaw perkusyjny Pearl ePro Live. To produkty zaprojektowane w taki sposób, aby pracowały jak klasyczne triggery, do złudzenia przypominając jednocześnie elementy zestawu akustycznego. Dobrym przykładem instrumentu hybrydowego będzie także Roland TD27KV. Oprócz tradycyjnych czujników oferuje on szereg przetworników wychwytujących drganie poszczególnych elementów zwiększając jego czułość i nadając próbkom naturalnego, żywego brzmienia.