Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz talerze do perkusji

Talerze perkusyjne to jedne z najstarszych elementów zestawu perkusyjnego. Początki ich istnienia sięgają czasów starożytnych, a swoją role odnalazły w orkiestrach na przełomie XVII i XVIII wieku w Europie. Wraz z rozwojem muzyki rozrywkowej na początku XX wieku, talerze na zawszę wpisały się jako stały element perkusji. Rozkwit jazzu tylko scementował wagę tych instrumentów. Do dziś talerz ride jest uznawany obok werbla jako najistotniejszy komponent zestawu perkusyjnego.

talerze do perkusji

Typy talerzy do perkusji

Talerze dzielą się na różne typy ze względu na ich przeznaczenie oraz konstrukcje :

Hi-Hat

Hi-hat

Jest to zestaw dwóch talerzy, zazwyczaj tego samego rozmiaru (np. 14-15 cali), które mogą być operowane również nogami. Talerz ten posiada charakterystyczny krótki dźwięk kiedy jest w pozycji zamkniętej. Bądź bardziej szeleszczący, otwarty w zależności od stopnia nacisku stopy na pedał znajdujący się w statywie od hi-hat’u.

Crash

Crash

Jest to talerz często spełniający rolę akcentu w muzyce. Jego rozmiary wahają się przeciętnie od 16 do 20 cali, a im większy model tym większe możliwości zastosowania go również jako stały element rytmu.

Ride

Ride

Jest to zazwyczaj największy element z rodziny talerzy perkusyjnych. Jego rozmiar przeciętnie waha się między 20 a 24 cale. Talerz ride może służyć jako podstawowy fundament rytmiczny (np. w muzyce Jazz’owej) lub jako dodatek w subtelniejszych partiach utworu. Może być również użyty w podobny sposób jak talerz typu crash gdy uderzymy w niego bliżej krawędzi.

Splash

Splash

Podobnie jak crash, jest to talerz służący do akcentowania. Jednak jego barwa i charakter znacznie się różnią, głównie za sprawą rozmiarów wahających się od 6 do 12 cali. Brzmienie splash’a jest krótsze i wyższe z bardziej zdefiniowanym atakiem

China

China

Jest to talerz o charakterystycznym kształcie. Wyróżnia się specyficznym profilem, kopułką w kształcie cylindra i zagięciem przy krawędzi. Brzmienie chine’y można określić jako orientalne, egzotyczne, pełne harmonicznych przydźwięków. Talerz ten może być używany podobnie jak ride (co często ma miejsce wśród muzyków jazzowych) lub jako talerz akcentowy np. w cięższych odmianach muzyki rockowej czy metalowej

Talerze efektowe

Talerze efektowe

Do tej grupy zaliczyć można np. modele typu Bell (gruby, większość powierzchni stanowi kopułka, rozmiary przeciętnie od 6 do 8 cali), Stack (kombinacje dwóch lub więcej blach nałożonych na siebie) czy też blachy typu O-zone (dziurawione).

Anatomia blachy

Kupując talerze do perkusji warto zwrócić uwagę na parę czynników, które wpływają na to jak dany model może brzmieć. Do tych czynników należą: grubość, wykończenie i profil. Znając je i to co za nimi się kryje, pozwoli nam sprecyzować własne oczekiwania jak i przewidzieć mniej więcej jak dany model może zabrzmieć zanim jeszcze w niego uderzymy. Oszczędzając nam przy tym czas na podjęcie konstruktywnych decyzji w sklepie czy internecie.

talerze do perkusji

Grubość blachy przede wszystkim wpływa na wysokość dźwięku talerzy. Im grubszy model tym jego wysokość będzie wyższa. Wpływa to również na ich trwałość, choć może to być mylące ponieważ nie zawsze jest tak, że im grubszy talerz tym większa może być jego żywotność. Warto to brać pod uwagę zwłaszcza podczas swoich pierwszych zakupów.

Profil talerza również ma wpływ na wysokość blachy, choć nie wpływa to na jej czułość czy głośność. Wykończenie ma z kolei znaczący wpływ na barwę, charakter talerzy. Talerze z tzw. wykończeniem brillant (na wysoki połysk) mają zazwyczaj wyższe i jaśniejsze brzmienie. Wykończenie surowe daje odwrotny efekt – skraca wybrzmienie, nadaje ciemniejszą barwę.

Warto również zwrócić uwagę na różne materiały z których powstają talerze do perkusji. Tańsze modele zazwyczaj powstają z mosiądzu lub z tańszego stopu brązu – B8. W wyższych modelach spotkać można z kolei stopy typu – B10, B12 czy B20, z których powstaje np. większość ręcznie robionych talerzy tureckich.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *