Jaka perkusja dla początkujących, jak wybrać pierwszą perkusję

Początkujący perkusiści, którzy poszukują pierwszego zestawu mają nieco trudniejsze zadanie niż osoby rozpoczynające swoją przygodę np. z gitarą czy keyboardem. Podczas gdy gitarzyści i klawiszowcy mają do wyboru dziesiątki modeli o bardzo zróżnicowanym stosunku ceny do jakości. Perkusiści muszą wykazać się nie lada cierpliwością. Perkusja akustyczna dla początkujących jest bowiem instrumentem, w przypadku którego stosunek ceny do jakości wydaje się być zdecydowanie bardziej istotny i mieć większy wpływ na brzmienie.

Co więcej, pierwszy kontakt z akustykiem może być dla niektórych zniechęcający. Duża ilość części, wieloetapowy proces rozkładania, wymagania odnośnie przestrzeni, konieczność strojenia, regularnej wymiany naciągów itd. Chociaż wybór pierwszego instrumentu może wydawać się problematyczny, to kierując się zaledwie kilkoma czynnikami z łatwością przebrniemy przez cały proces. A więc do dzieła 😉

perkusja dla początkujących

Cena – jaki minimalny budżet?

W przypadku perkusji akustycznej cena odgrywa dość istotną rolę ponieważ stanowi jeden z najistotniejszych wskaźników jakości. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilkanaście modeli, które swoją ceną oraz wykonaniem mogą budzić wątpliwości. Mówię tu o zestawach, których wartość nie przekracza 1000 zł. Oferta taka wydaje się kusząca, jednak zdecydowanie należy unikać tego typu okazji. Za wyjątkiem mniejszych perkusji przeznaczonych dla dzieci, w przedziale do 1 tys. zł nie znajdziemy nic, co mogłoby nawet w najmniejszym stopniu przypominać dobry jakościowo instrument.

Aby rozważać zakup perkusji na początek musimy mieć zatem przygotowany budżet w wysokości ok. 2000 zł. Niech za przykład posłużą tutaj zestawy marki Pearl z serii Roadshow. Cena zestawu Pearl Roadshow Junior RSJ465C/C31 przeznaczonego dla dzieci to ok. 1700 zł podczas gdy pełnowymiarowy set Pearl Roadshow Studio Set Jet Black RS505C/C31 to już wydatek rzędu 2200 zł. Przy chińskich zestawach za 999 zł, reklamowanych jako “idealna perkusja dla początkujących” kwota ta może wydawać się duża. To różnica w jakości wykonania i brzmieniu będzie wręcz potężna.

Pearl Roadshow Studio Set Jet Black RS505C/C31
Pearl Roadshow Studio Set Jet Black RS505C/C31

Wielkość zestawu = wolna przestrzeń

To czynnik nierozerwalnie związany z przestrzenią jaką mamy do dyspozycji. Można by przypuszczać, że każdy zestaw niezależnie od marki wymaga mniej więcej podobnej ilości miejsca. To jednak pozory. Choć przestrzeń, którą zajmuje perkusja akustyczna (w przeciwieństwie do perkusji elektronicznej) z reguły zamknąć można w wymiarach standardowego dywanu perkusyjnego (200 x 160 cm). To w zależności od konfiguracji, ilości bębnów czy nawet naszego wzrostu może się ona różnić.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdecydowana większość zestawów dla początkujących składa się z: bębna basowego, 3 tomów, werbla, hi-hatu oraz talerza crash. Zdarza się jednak, że zestaw nie posiada np. floor toma lub dysponuje bębnem basowym w najmniejszym możliwym rozmiarze, czyli 16 cali. Co zdecydowanie zmniejsza wielkość potrzebnego miejsca. Tutaj warto też zaznaczyć, że droższe zestawy często sprzedawane są bez kompletu talerzy. Jak np. w przypadku perkusji Pearl Masters Complete Maple Shell Set C339.

Pearl Masters Complete Maple Shell Set C339
Pearl Masters Complete Maple Shell Set C339

Kolejnym elementem wpływającym na to ile przestrzeni zajmie zestaw jest ustawienie talerzy i odległość stołka od samej perkusji. Tu kluczową rolę odgrywa komfort grającego oraz jego budowa ciała. Osoby o dużym wzroście, a co za tym idzie długich ramionach potrzebować będą znacznie więcej miejsca.

Jakość wykonania najważniejsza!

Wybierając perkusję na początek mamy do wyboru dwa podejścia. Możemy wyjść z założenia, że nie mamy pewności czy gra na bębnach przypadnie nam do gustu i co za tym idzie wybrać najtańszy zestaw. Lub zainwestować nieco więcej i pokusić się o lepszy jakościowo set. I moim zdaniem to właśnie drugie podejście ma zdecydowanie więcej zalet.

  • Decydując się na najtańszy zestaw wystawiamy się na ryzyko, że jego brzmienie i jakość wykonania najzwyczajniej w świecie zniechęcą nas do nauki. Ciężko czerpać przyjemność z ćwiczeń czy samej gry, kiedy perkusja dla początkujących nieustannie się rozstraja, statywy kolebią, a talerze brzmią jak zardzewiała blachodachówka.
  • Po drugie, nawet jeśli nie połkniemy bakcyla, lepszej jakości set będzie znacznie łatwiej odsprzedać na rynku wtórnym bez utraty jego wartości.
  • Po trzecie, zestawy, których cena zaczyna się w okolicach 2 tys. wykonane są z reguły według określonych standardów jakościowych. I tu znów przywołać możemy serię Roadshow od Pearla. Chociaż cena tych modeli nie przekracza 2500 zł. W zestawie otrzymujemy bębny wykonane ze świetnej selekcji topoli oraz cały komplet niezbędnych elementów. Łącznie z talerzami i stopą (co w tym przedziale cenowym wcale nie jest takie oczywiste).
  • I w końcu po czwarte, perkusja ze swej natury jest instrumentem mocno eksploatowanym mechanicznie. W końcu gra na nim polega na wielogodzinnym uderzaniu w talerze i naciągi. Tania perkusja będzie znacznie bardziej podatna na zużycie, a jej żywotność z reguły będzie krótsza.

Konfiguracja

Ostatnim istotnym elementem jest konfiguracja setu. Jak wspomniałem wcześniej zdarza się, że zestawy akustyczne dla początkujących dostarczane są w bez floor toma i ride’u. Choć z pewnością warto posiadać zestaw, który wyposażony jest we wszystkie możliwe elementy, nie jest to na początku konieczne. Perkusja akustyczna dla początkujących jest w pewnym sensie instrumentem modułowym i jego rozbudowa o kolejne elementy jest banalnie prosta. Czasem warto jest na początku postawić bardziej na jakość setu niż jego kompletność.

Zapraszam także do obejrzenia naszego materiału wideo, w którym Bartek Krawczak opowiada o jednej z ciekawszych propozycji dla początkujących, czyli Pearl Roadshow Studio Set Jet Black RS505C/C31. dowiecie z niego m.in. jak złożyć swoją pierwszą perkusję. Usłyszycie także jak brzmi ten model oraz dowiecie się co nieco o samym instrumencie.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *