Gitara klasyczna Yamaha z serii C – idealny wybór na początek

Gitara klasyczna to nierzadko pierwszy wybór dla osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z sześcioma strunami. Choć wielu gitarzystów zaczyna od akustyka czy nawet elektryka. To właśnie gitara klasyczna ze względu na swoją przystępność czy szeroki wybór modeli dla początkujących, jest wybierana jako pierwszy instrument do nauki.

Tani i dobry?

I choć ten “szeroki wybór” zdaje się być zaletą, to pamiętać należy, że rynek wypełniony jest niskiej jakości gitarami klasycznymi, które oferują wątpliwe wykonanie i jeszcze gorsze brzmienie. I nie mówię tu wcale o instrumentach, których niska cena (200-300 zł) od razu stanowi sygnał alarmowy.

Wybierając gitarę klasyczną na początek natknąć możemy się bowiem na modele z przedziału cenowego do 1000 zł, które mogą okazać się prawdziwą pułapką. Wykonane z drewnopodobnych materiałów, miernie wykończone potworki. Zamiast zachęcić młodego gitarzystę do nauki, mogą co najwyżej wywołać traumę na całe życie. I w tym miejscu zadajecie sobie być może pytanie. Czy w takim razie za mniej niż tysiąc złotych da się kupić wysokiej jakości klasyczny instrument?
Odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że będzie to gitara klasyczna Yamaha z serii C.

Gitara klasyczna Yamaha seria C

Na początek wspomnieć należy, że gitary klasyczne Yamaha z serii C to modele wyłącznie w rozmiarze 4/4. I choć w ofercie japońskiego producenta znajdziemy także modele pomniejszone. Jak choćby te składające się na serie CS czy CGS, to dziś zajmiemy się wyłącznie ich starszym rodzeństwem.

gitara klasyczna yamaha

Co czyni serię C tak wyjątkową?

Powodów jest wiele, a zacząć muszę od jakości wykorzystanych do produkcji materiałów. Każdy z modeli posiada płytę wierzchnią wykonaną w całości ze świerku, co bezpośrednio przekłada się na właściwości brzmieniowe instrumentu. Gitary ze świerkowym topem odznaczają się dużą selektywnością dźwięków, klarownością oraz szerokim zakresem przenoszonych częstotliwości. Ten gatunek drewna faworyzuje wysokie i średnie tony, odsuwając dół na nieco dalszy plan.

Dzięki temu jednak, gitary klasyczne Yamaha oferują bardzo śpiewne i wyraźne brzmienie, co z pewnością pozytywnie wpływa na proces nauki. Co ciekawe, ze względu na właściwości drewna świerkowego, z czasem możemy zauważyć subtelne zmiany w brzmieniu i wyglądzie instrumentu wraz z postępującym procesem jego dojrzewania. Do produkcji gitar klasycznych Yamaha wykorzystywany jest także doskonałej selekcji palisander (głównie jako materiał podstrunnicy). Czy egzotyczne drewno nato, z którego formowane są tył i boki pudła rezonansowego.

Japońskie rzemiosło

Kolejną zaletą tej serii jest niewątpliwie precyzyjne wykonanie, które jest jednocześnie jej cechą charakterystyczną. Gitary klasyczne do 1000 zł często odznaczają się przeciętnym wykończeniem. Mówię tu zarówno o rzeczach tak podstawowych jak odpowiednio wyszlifowane progi, ale i kwestiach estetycznych, jak choćby marne wykonanie rozety. Gitara klasyczna Yamaha natomiast to klasa sama w sobie, a jakość ich wykonania przywodzi na myśl znacznie droższe instrumenty.

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z gitarą z serii C, czy też znacznie wyższym modelem. Zarówno proces produkcyjny stosowany przez Yamahę, jak i kontrola jakości odbywają się z zachowaniem surowych lutniczych standardów. Nie ma tu zatem mowy o outsource’owaniu produkcji do chińskich fabryk, które jedynie naklejają na masowo produkowane gitary logo producenta. Tutaj mówimy o skrupulatnym, opracowywanym przez lata procesie, którego rezultatem są doskonałej jakości produkty.

gitara klasyczna yamaha

Wybrane modele

Na serię C składa się obecnie kilka modeli: C40II, C40MII, C70, C80 oraz CX40. Cena każdego z nich nie przekracza 1000 zł, co stanowi kolejny atut tych nietuzinkowych gitar. Ciężko bowiem o instrumenty, które odznaczać się będą korzystniejszym stosunkiem ceny do jakości. Dzięki temu, seria C może okazać się trafionym wyborem nie tylko dla początkujących, ale także dla nieco bardziej doświadczonych muzyków, którzy poszukują taniego, lecz odznaczającego się doskonałym brzmieniem instrumentu. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele propozycji innych marek w podobnej lub nawet niższej cenie. Ale żadna z nich nie będzie w stanie dorównać jakością serii C.

Ostatnim elementem, na który chciałbym zwrócić Waszą uwagę są walory estetyczne. Każdy z omawianych dziś modeli charakteryzuje się klasycznym designem, wzbogaconym jednak przyciągającymi oko elementami, takimi jak wzorzysta rozeta czy precyzyjnie wykonany binding. Ciekawostką jest model C40, który oferowany jest zarówno w klasycznym połysku, jak i eleganckim macie. Dorzucając do tego złote lub chromowane klucze oraz naturalny kolor świerkowego topu, otrzymujemy instrument o przepięknym, niepowtarzalnym wyglądzie.

Podsumowanie

Seria C to prawdziwy rarytas dla osób poszukujących przystępnego cenowo, świetnie wykonanego instrumentu. To doskonała propozycja dla uczniów szkół muzycznych, początkujących gitarzystów czy średnio-zaawansowanych muzyków z niezbyt grubym portfelem. To gitary, które oferują brzmienie i jakość wykonania utożsamiane do tej pory ze znacznie droższymi propozycjami. A wszystko to dzięki geniuszowi lutników marki, surowo przestrzeganym standardom oraz filozofii Yamahy, która po raz kolejny udowadnia, że kompromis nie musi być koniecznością.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *