Gitary elektroakustyczne Yamaha serii APX – recenzja

Elektroakustyki Yamaha z serii APX stały się bardzo ważną częścią historii przemysłu muzycznego. W drugiej połowie lat 80-tych Yamaha postanowiła rozpocząć produkcję gitar akustycznych z przetwornikiem piezo na niespotykaną wcześniej skalę. Choć sama koncepcja gitary elektroakustycznej liczy sobie już niemal 100 lat, to właśnie Japończycy przyczynili się do jej upowszechnienia.

Yamaha APX

Seria APX

Modele z serii APX produkowane są do dziś. Co więcej, nadal są one udoskonalane. Dostosowywane do zmieniających się oczekiwań gitarzystów oraz branżowych trendów. Młodsze modele stawiają na bardziej naturalny wygląd i nieco głębsze pudło. Na przestrzeni lat gitary wzbogacono także o specjalny system ożebrowania, który zdecydowanie zwiększył dynamikę brzmienia. I choć od 1987 roku seria zmieniła nieco swoje oblicze, jej główne elementy pozostały nietknięte.

Yamaha APX

Obecnie seria APX składa się z czterech modeli: APX600, APX700, APX1000 oraz APX1200. Każdy z nich jest dostępny w przeróżnych wykończeniach, także w przyciągającej wzrok wersji z topem z przypalanego klonu.

Cechą wspólną dla wszystkich modeli jest unikatowy kształt pudła, przypominający nieco gitary typu Orchestra, lecz wyróżniający się niemożliwym do pomylenia z innymi, eliptycznym otworem rezonansowym. Każda z gitar odznacza się naprawdę wysokim komfortem gry, także dzięki stosunkowo cienkiemu gryfowi oraz głębokiemu wcięciu. Instrumenty posiadają palisandrowy mostek oraz gryf, za wyjątkiem modelu APX1200, w którym elementy te wykonano z hebanu.

Yamaha APX 600

Na początek zajmijmy się najbardziej rozpoznawalnym modelem, czyli Yamaha APX 600. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnej cenie (zwykle nie przekraczającej 1600 zł), ale także doskonałej jakości wykonania. To model, który w największym stopniu jest oparty konstrukcyjnie na legendarnym już dziś APX500. W porównaniu do poprzednika charakteryzuje się nieco smuklejszym pudłem, odrobinę krótszą skalą oraz zmniejszonymi odstępami między strunami.

Zmianie uległ też projekt rozety i wspomniana wcześniej konstrukcja ożebrowania, która teraz rezonuje nieco silniej w dolnym zakresie częstotliwości. Na pokładzie znajdziemy sprawdzony preamp SYSTEM65 z 3-pasmowym equalizerem oraz tunerem. Całości dopełniają chromowane klucze Die-cast, które doskonale trzymają strój. Należy wspomnieć, że Yamaha APX 600 dostępny jest zarówno w kolorze naturalnym, jak i w wersji Flamed Maple.

Yamaha APX 600

Yamaha APX 700

APX700 dostępny jest w aż trzech wersjach: podstawowej, 12-strunowej oraz leworęcznej. Od młodszego brata odróżnia go przede wszystkim materiał, z którego wykonano płytę wierzchnią. Podczas gdy w APX600 do czynienia mieliśmy z różnymi gatunkami drewna (w zależności od dostępności), APX700 oferuje top z litego świerku, który gwarantuje jasne, pełne i dźwięczne brzmienie.

Co ciekawe, połączenie faworyzującego górę świerku oraz ożebrowania wzmacniającego bas daje naprawdę zaskakujące rezultaty. Otrzymujemy bowiem gitarę charakteryzującą się czytelnością i doskonałą dynamiką w każdym paśmie. Biorąc pod uwagę cenę w przedziale 3200 – 3600 zł, APX700 może okazać się naprawdę trafionym wyborem dla scenicznych artystów ceniących sobie wysoką jakość.

Yamaha APX 700

Yamaha APX 1000

Yamaha APX1000 z kolei to ukłon w stronę prawdziwych profesjonalistów. Gitarę wykonano z ręcznie dobieranego drewna, w tym klonu płomienistego, palisandru i oczywiście litego świerku. Instrument napędzany jest przez preamp SYSTEM63 oraz przetwornik SRT, który zdecydowanie wyróżnia go na tle konkurencji. Belka przetwornika składa bowiem z sześciu oddzielnych elementów, po jednym na każdą strunę. W połączeniu z szerokimi możliwościami przedwzmacniacza, który pozwala na wybór jednej z trzech symulacji mikrofonów, daje to użytkownikowi niespotykaną elastyczność.

Dodatkowo sekcja SRT preampu wyposażona została w przełącznik Focus/Wide (symulujący zmianę położenia i ilości mikrofonów), a także pokrętło Blend pozwalające płynnie mieszać czysty sygnał z modelowanym. APX1000 oferuje wyjątkową uniwersalność, często niespotykaną nawet w droższych modelach. Dzięki układowi elektroniki o zerowym poziomie szumów sprawdzi się zarówno w warunkach studyjnych, jak i na scenie.

Yamaha APX 1200

Najwyższym modelem oferowanym w ramach omawianej serii jest APX1200, który z powodzeniem można nazwać już instrumentem ekskluzywnym. Lutniczy kunszt z jakim został wykonany sprawia, że okaże się bardzo ciekawą propozycją nie tylko dla profesjonalnych muzyków, ale także kolekcjonerów. To instrument, który stać się może najjaśniejszą perłą budowanego przez lata instrumentarium, a nawet inwestycją. Dzięki zastosowaniu starannie wyselekcjonowanego litego palisandru oraz afrykańskiego mahoniu oferuje naturalny wygląd i luksusowy charakter brzmienia. Jako jedyny z rodziny APX, model 1200 posiada hebanowy gryf, który doskonale komponuje się z resztą wykorzystanych materiałów. Gitarę wyposażono w system SRT z przedwzmacniaczem SYSTEM63, podobnie jak w przypadku APX1000.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że seria APX w pełni odzwierciedla filozofię Yamahy. Dostarczanie instrumentów wykonanych ze świetnej jakości materiałów i charakteryzujących się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości (nawet w segmencie profesjonalnym) to niemal znak rozpoznawczy Japończyków. Połączenie inżynieryjnego geniuszu, talentu najlepszych lutników i prawdziwej pasji przyczyniło się na przestrzeni lat do powstania wielu legendarnych i nietuzinkowych instrumentów. A seria APX jest tego najlepszym dowodem.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *