Jak odróżnić gitarę klasyczną od akustycznej? Jak rozpoznać gitarę elektryczną? Spędzając większość czasu na scenie i w studio, skupiając się na zupełnie innych problemach sądziłem, że te podstawowe kwestię są dla wszystkich oczywiste. Dopiero spędzanie dużej ilości czasu w sklepie muzycznym uświadomiło mi jak bardzo się myliłem. I jak bardzo ważne są to pytania dla wielu osób. Dzisiaj wam przedstawię rodzaje gitar.
– Dzień dobry, poproszę struny do gitary
– Dzień dobry, do jakiej gitary?
– No do zwykłego pudła, mam takie stare podpalane w domu, wie Pan?
Co drugi dzień słyszę takie albo podobne dialogi. Nic w tym złego, ale postanowiłem rozpocząć cykl krótkich artykułów – poradników, które pomogą znaleźć odpowiedzi na większość często zadawanych pytań. Zatem od podstaw: Jakie są rodzaje gitar? Czym się różnią gitary klasyczna, akustyczna i elektryczna? Do czego służą?
Gitara klasyczna
Pudło rezonansowe współczesnej gitary klasycznej jest nieco mniejsze niż pudła rezonansowe większości gitar akustycznych. Struny używane w gitarze klasycznej to struny nylonowe. Używam słowa „nylonowe” dla uproszczenia. Różni producenci stosują różne tworzywa, jednak teraz podkreślam jedynie fakt, że nie są to struny metalowe. Najczęściej trzy (rzadko kiedy cztery) najgrubsze struny w gitarze klasycznej są owinięte cienkim metalowym drutem. Struny na mostku najczęściej mocujemy tak,
rzadziej tak:
Z drugiej strony, na gryfie struny w gitarze klasycznej mocujemy tak jak na zdjęciu obok. Czasami w gitarach klasycznych są montowane przetworniki, żeby można było podłączyć gitarę do wzmacniacza. Taką gitarę nazywamy elektro-klasyczna, klasyczno-elektryczna, albo po prostu: gitara klasyczna z przetwornikiem.
Gitara klasyczna, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej jest wykorzystywana w muzyce klasycznej. Jednak czasami zdarza się że ludzie wykorzystują gitarę klasyczną w muzyce rozrywkowej, wtedy często grają na gitarze klasycznej „kostką”
Gitara akustyczna
Śledząc rozwój instrumentów muzycznych doszedłem do ciekawego wniosku. Podstawowym powodem dla którego ludzie eksperymentowali z gitarą było pragnienie by grała głośniej. Właśnie z tego powodu w gitarze klasycznej zmieniono struny na metalowe i tak powstała gitara akustyczna. Owszem, wymagało to pewnych modyfikacji w konstrukcji instrumentu, ponieważ metalowe struny powodują większe natężenie, któremu to sprostać mają gryf i korpus.
Czy można założyć metalowe struny na gitarę klasyczną?
Lepiej nie ponieważ ta, którą masz raczej nie jest do tego przystosowana, ktoś inny już to zrobił około 100 lat temu i tak powstała gitara akustyczna więc chcąc mieć brzmienie strun metalowych najlepiej sprawić sobie gitarę akustyczną.
W każdym razie gitara akustyczna (większość jej odmian) ma większe pudło rezonansowe niż gitara klasyczna i używa się w niej strun metalowych. Najczęściej cztery (rzadziej trzy) najgrubsze struny są owinięte cienkim drutem z kolorowych stopów miękkich metali. Struny na mostku i na gryfie w gitarze akustycznej najczęściej mocujemy tak, jak na poniższym zdjęciu.
Czasami w gitarach akustycznych są montowane przetworniki, żeby można było podłączyć gitarę do wzmacniacza. Taką gitarę nazywamy elektroakustyczna, akustyczno-elektryczna, albo po prostu: gitara akustyczna z przetwornikiem. Gitara akustyczna występuje też w postaci gitary dwunastostrunowej, w której tak jak w mandolinie cienkie struny są dublowane, a do grubych dodane cieńsze strojone oktawę wyżej.
Gitary Akustyczne wykorzystują głównie w muzyce rozrywkowej, blues , country pop, rock, poezja śpiewana itp.
Gitara elektryczna
Jak już pisałem wyżej, wciąż nie zaspokojone pragnienie by gitara grała co raz to głośniej pchało muzyków i konstruktorów do dalszego eksperymentowania. Może czasami jak chcemy uciszyć głośno imprezujących sąsiadów właśnie hamujemy postęp cywilizacji? 🙂 Gitara z metalowymi strunami już nadawała się do grania w zespole ale tylko jako dodatek. Zamontowanie przetworników pomogło lecz na krótki czas bo przy dużych głośnościach gitara się sprzęgała. Muzycy zaczęli zmniejszać pudło rezonansowe instrumentu, zmieniać jego konstrukcję i wynajdować co raz nowe przetworniki, tak otrzymaliśmy gitary elektryczne typu hollow body, semihollow itp. W Polsce te gitary elektryczne są potocznie nazywane jako „półpudło” (nic tylko kolejne uznanie dla trafności i poetyckości słowiańskiego folkloru). W końcu w niektórych korpusach gitar pozostawiono niewielkie komory rezonansowe, a w innych zrezygnowano z nich w ogóle. Ewoluowały też przetworniki. I tak oto powstała gitara elektryczna, która bez wzmacniacza brzmi cicho – jedynie wystarczy dla ćwiczącego w małym pokoju gitarzysty. Natomiast ze wzmacniaczem…..
W gitarze elektrycznej używane są struny metalowe. Zazwyczaj trzy najgrubsze struny w gitarze sześciostrunowej są owijane cienkim drutem, lecz ten drut jest z innego stopu niż w przypadku strun do gitary akustycznej. Nie używa się w nim brązu więc zazwyczaj jest koloru szaro srebrnego. W gitarach elektrycznych są różne rodzaje mostków, różne sposoby mocowania strun, o tym wszystkim w następnych artykułach. Gitary elektryczne w większości są sześciostrunowe, lecz standardem w muzyce ciężkiej i alternatywnej stały się instrumenty z różną ilością strun – 7, 8, 9, 12.
Gitara elektryczna wykorzystywana jest głównie w muzyce rozrywkowej. Ze względu na różnorodność barw, które możemy wydobyć z gitary elektrycznej to znajdziemy ją zasadniczo w każdym współczesnym stylu muzycznym. Stała się ona swoistą ikoną drugiej połowy XX wieku.