Jak wybrać statyw do keyboardu lub pianina cyfrowego? Poradnik

Obecnie muzyk grający na instrumentach klawiszowych powinien przyłożyć się nie tylko do wyboru dobrego pianina czy keyboardu, ale także z równym zaangażowaniem zająć się doborem statywu pod swój ulubiony instrument. Nie każdy ma czas na wnikliwy research i studiowanie setek produktów, dlatego postanowiliśmy stworzyć ten poradnik ze wskazówkami i propozycjami.

Spis treści
 • Po co mi statyw do keyboardu/pianina cyfrowego?
 • Jaki statyw klawiszowy będzie dla mnie najlepszy?
  • Statyw typu X
  • Statyw typu Z
  • Statyw typu Table (stolikowy)
  • Statyw drewniany
  • Inne typy statywów
 • Podsumowanie

Po co mi statyw do keyboardu/pianina cyfrowego?

Wielu początkujących muzyków zakłada że statyw jest zbędny, myśląc, że rozwiązaniem będzie trzymanie go na biurku czy stole. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańsze statywy zaczynają się od 50 zł jest to zdecydowanie błędne założenie! Używając do gry na pianinie biurka zamiast statywu możemy wyrobić w sobie złe nawyki układania rąk, a przede wszystkim ograniczyć sobie komfort gry, co na dłuższą metę pewnie zniechęci nawet do samej gry.

Muzycy, którzy używają instrumentu profesjonalnie, często wydali na niego niemałą kwotę. Spora część nadal korzysta z podstawowych, tanich rozwiązań i póki one się sprawdzają – nie ma w nich nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane stacje robocze mają właściwy sobie gabaryt oraz wagę, a częste korzystanie ze statywu, transport i ciągłe otwieranie i zamykanie sprawią, że statyw szybko się “zużyje”. Z pomocą przychodzi całe mnóstwo statywów przystosowanych do sporego obciążenia i ciągłego składania i rozkładania.

Jaki statyw klawiszowy będzie dla mnie najlepszy?

Statyw typu X

To najbardziej popularne rozwiązanie, wybierane głównie na pierwszy statyw. Najczęściej sprzedającym modelem jest KB-6 (ok 59 zł) oraz KB-6EX (ok 69 zł) firmy Athletic. Ten z “EX” w nazwie posiada szybki mechanizm do zwalniania blokady, co czyni go lekkim i nieskomplikowanym kompanem często przemieszczających się muzyków. Modele KB-2 (ok 89 zł) oraz KB-2EX (ok 89 zł) są wzmocnione o dodatkowe “nogi”, często nazywane są podwójnym statywem. Produkuje się je z myślą o cięższych instrumentach. Istotna jest możliwość rozbudowy tego rozwiązania o “drugi poziom”, umożliwiający postawienie dwóch instrumentów, jeden nad drugim. Dostawka do serii Athletic nosi nazwę KB-D (ok 55 zł).

Zobacz Statyw KB-6EX na sklepmuzyczny.pl

Statyw typu Z

Statywy typu Z są cięższe ale także stabilniejsze od rozwiązania opisanego powyżej. Wybierają je często muzycy posiadający “głębokie” instrumenty klawiszowe, gdyż statyw ten posiada ramię o głębokości 47cm. Jednym z lepiej sprzedających się modeli tego typu to Nomad NKS-K282 (ok 265 zł).

Zobacz Nomad NKS-K282 w sklepmuzyczny.pl

Statyw typu Table (stolikowy)

Pierwszy model o którym pomyśli większość profesjonalnych muzyków to niezniszczalna konstrukcja niemieckiej firmy K&M – Omega (ok 499 zł). To najbardziej popularny przedstawiciel statywów typu Table. Konstrukcja pozostawia ogromny komfort użytkowania, związany z miejscem na nogi a także jednakową stabilnością bez względu na wysokość. Tańszą alternatywą dla wspomnianego modelu Omega jest niemiecka produkcja firmy Gravity – KS TS 01 (ok 350 zł).

Zobacz statyw Gravity KS TS 01 na sklepmuzyczny.pl

Statywy drewniane

Należy także wspomnieć, że niektóre z pianin i keyboardów posiadają dedykowane, drewniane statywy, zapewniające maksymalną stabilność instrumentu przy grze. Ze względu na wagę oraz trwały charakter konstrukcji są one rozwiązaniem głównie do domu czy studia. Przykład stanowi instrument Casio PX-S1000 oraz dedykowany do niego statyw CS-68.

Zobacz statyw CS-68 na sklepmuzyczny.pl

Inne typy statywów

Osobom, które często korzystają z więcej niż jednego instrumentu, poleca się statywy słupowe, których konstrukcja przypomina słup z wystającymi ramionami na keyboard. Naczelnym modelem tego typu rozwiązań jest K&M Spider Pro (1350 zł) – prosty w obsłudze z regulacją wysokości ramion pod instrumenty. Rozwiązaniem równie stabilnym jest statyw marki Stay – a najlepszy model tej firmy to Stay Piano (ok 1299 zł). Jest to konstrukcja z bardzo dużym udźwigiem, dedykowana dla najcięższych instrumentów klawiszowych.

Zobacz König & Meyer Spider Pro w sklepmuzyczny.pl

Podsumowanie

Najpopularniejszymi statywami na początek są zdecydowanie te z konstrukcją w literę X, jednak jeśli potrzebujesz czegoś stabilnego lub często podróżujesz z instrumentem, warto rozważyć statyw typu Table lub statyw typu Z. Jeśli jednak masz w domu pianino, do którego produkowany jest dedykowany statyw drewniany i nie zamierzasz zabierać instrumentu na trasy koncertowe, będzie on stanowić najlepsze i najstabilniejsze rozwiązanie.

W razie potrzeby pamiętaj, że eksperci dostępni na sklepmuzyczny.pl chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w doborze najlepszego rozwiązania.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *