Jaki keyboard Casio na początek? Który model wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając keyboard?

Spis treści

 1. Czym kierować się wybierając keyboard?
 2. Czy keyboard to dobry instrument dla początkującego?
 3. Casio CT-S100
 4. Casio CT-S200
 5. Casio CT-S300
 6. Casio CT-S1
 7. Casio LK-S450
 8. Casio CT-S500
 9. Casio CT-X700
 10. Casio CT-X3000
 11. Który keyboard wybrać?

Czym kierować się wybierając keyboard na początek? Czy ważniejsza jest ilość brzmień, liczba klawiszy, jakość wykonania, a może cena? Czy nauka na keyboardzie ma sens i czy jest to instrument przeznaczony tylko dla najmłodszych? Jak wybrać keyboard, aby nauka przebiegała łatwo i przyjemnie? I jaką markę wybrać?

Te i wiele innych pytań z pewnością zadają sobie początkujący klawiszowcy na całym świecie. Wybór keyboardu, który spełni oczekiwania osób pragnących wejść w świat melodii i akordów nie jest łatwym zadaniem. W natłoku marek, modeli i przede wszystkim potencjalnych sprzedawców ciężko o konkretne, a co ważniejsze praktyczne porady mogące faktycznie pomóc w podjęciu decyzji. Dlatego też postaram się przedstawić Wam kilka modeli, które moim zdaniem stanowić będą świetny punkt wyjścia do dalszej nauki gry na instrumencie klawiszowym – niezależnie od tego czy mówimy o pianinie, keyboardzie czy syntezatorze.

Dziś wybór padł na markę Casio, która w swojej ofercie posiada keyboardy odpowiednie dla muzyków w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. W zestawieniu pominę instrumenty dla najmłodszych, których zadaniem jest jedynie wprowadzić dziecko w królestwo muzyki i rozbudzić jego wyobraźnię. Skupię się natomiast na keyboardach dla młodzieży oraz dorosłych.

Czy keyboard jest dobry dla początkującego?

Odpowiedź brzmi: tak. Keyboard bez wątpienia sprawdzi się jako instrument na początek. Głównie ze względu na prostotę obsługi, różnorodność brzmień, dużą mobilność oraz szereg funkcji edukacyjnych, w które wyposażone jest większość modeli. Dzięki przyjemnym w dotyku, dynamicznym a jednocześnie pełnowymiarowym klawiszom mały aranżer dobrze przygotuje grającego do obcowania z wyższej klasy instrumentem, czy nawet akustycznym pianinem. Modele umożliwiające podłączenie pedału sustain pozwolą dodatkowo na ćwiczenie nie tylko dłoni, ale także pracy stopą, która jest nieodłącznym elementem gry na klawiszach. Keyboard z reguły posiada także złącze słuchawkowe, które daje możliwość doskonalenia swoich umiejętności bez zakłócania spokoju pozostałym domownikom. Ważną cechą tego typu instrumentów jest także możliwość zasilania bateryjnego, co niweluje konieczność stałego dostępu do źródła zasilania.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy zachęcam Was do zapoznania się z moim subiektywnym zestawieniem najciekawszych keyboardów dla początkujących. Zaczniemy od modeli podstawowych, by sukcesywnie przechodzić do bardziej zaawansowanych i rzecz jasna, nieco droższych propozycji.

Casio CT-S100

Model CT-S100 to keyboard oddający w ręce użytkownika 61 pełnowymiarowych klawiszy, 32-tonową polifonię oraz 122 brzmienia. Niska cena, nie przekraczająca 600 zł, to zdecydowanie jego główny atut. Zwłaszcza jeśli nie mamy pewności czy gra na instrumencie klawiszowym rzeczywiście przypadnie nam do gustu. Ponieważ jest to najprostszy w obsłudze model z serii CT-S sprawdzi się zwłaszcza w przypadku starszych dzieci oraz młodzieży. Casio CT-S100 zasilany może być bateryjnie, co idzie w parze z jego dużą mobilnością. Dzięki złączu USB możemy także podłączyć go do komputera. Na pokładzie znajdziemy też metronom ułatwiający zachowanie odpowiedniego tempa podczas ćwiczeń.

Casio CT-S200

CT-S200 to nieco wyższy model, który wzbogacony został o kilka dodatkowych, przydatnych dla początkującego funkcji. Przede wszystkim posiada on wbudowany wyświetlacz ułatwiający nawigację oraz dostęp do poszczególnych opcji. Instrument dysponuje 48-głosową polifonią, co przekłada się na pełniejsze i bardziej realistyczne brzmienie. Posiada on także kilkadziesiąt utworów edukacyjnych, które odtworzyć możemy w dowolnym tempie, a także z wyłączeniem prawej bądź lewej dłoni dla łatwiejszej nauki poszczególnych partii. W odróżnieniu od modelu CT-S100, Casio ST-S200 pozwala na połączenie się z aplikacją Chordana Play oferującą setki dodatkowych utworów do nauki z wykorzystaniem prostej, przejrzystej wizualizacji. Instrument dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym.

Casio CT-S300

Keyboard Casio CT-S300 to jedyny model z tej serii, który posiada dynamiczną klawiaturę reagującą na siłę nacisku. To ważny element, który pozwoli nam lepiej przygotować się do gry na bardziej zaawansowanych instrumentach. CT-S300 posiada 400 brzmień, 77 rytmów z wariacjami, wbudowane efekty dla urozmaicenia barwy oraz koło pitch-bend – element obecny w profesjonalnych aranżerach czy syntezatorach i pozwalający na płynną zmianę wysokości granego dźwięku. Dzięki opcji One Touch Setting z łatwością zapiszesz swoje ulubione brzmienia, aby mieć do nich dostęp w każdej chwili. Na panelu tylnym znajdziemy także złącze do pedału sustain. Ten keyboard to świetna opcja dla młodzieży, a także dorosłych.

Casio CT-S1

Jeden z najciekawiej prezentujących się małych keyboardów ostatnich lat. Dzięki eleganckiemu, minimalistycznemu designowi przyciąga wzrok od pierwszej chwili. Jego wygląd, zbliżony bardziej do zawodowego instrumentu niż keyboardu dla początkujących, koresponduje z ilością zaawansowanych opcji jakie znajdziemy na pokładzie. Najważniejszym elementem Casio CT-S1 jest silnik brzmieniowy oparty na technologii AiX, który oferuje bardzo realistyczne brzmienia pianina, pianin elektrycznych, organ oraz skrzypiec. W połączeniu z głośnikami wyposażonymi w bass-reflex oraz system surround daje nam to instrument, który zabrzmi dobrze w każdym pomieszczeniu, a także na słuchawkach czy nawet profesjonalnym nagraniu. Dodatkowo daje on możliwość podpięcia modułu Bluetooth do transmisji sygnału audio.

Casio LK-S450

Wyposażony w podświetlaną klawiaturę keyboard edukacyjny Casio LK-S450 zadowoli przede wszystkim osoby pragnące szybko i skutecznie poprawiać swoje umiejętności oraz ćwiczyć bez konieczności zerkania na ekran instrumentu czy smartfona. Diody umieszczone pod klawiszami, w zależności od wybranego trybu, wskazują partie prawej lub lewej dłoni. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy tryb, w którym instrument “czekał” będzie z utworem do momentu aż wciśnięty zostanie odpowiedni klawisz. Keyboard posiada 200 rytmów, niezliczoną ilość brzmień oraz oczywiście w pełni dynamiczną klawiaturę.

Casio CT-S500

Wyjątkowo prosty w obsłudze i jednocześnie charakteryzujący się ogromnym potencjałem brzmieniowym keyboard, który sprawdzi się nie tylko w przypadku początkujących, ale też osób poszukujących małego i poręcznego klawisza. Casio CT-S500 wykorzystać można jako kontroler MIDI, który po podłączeniu do komputera pozwala także na grę z wirtualnymi instrumentami. Jako jedyny instrument z serii CT-S wyposażony został w złącze Multi-purpose, które wykorzystać można np. do podłączenia pedału ekspresji. Użytkownik ma także możliwość nagrywania własnych utworów w formacie MIDI, co okaże się wyjątkowo przydatne dla bardziej kreatywnych klawiszowców. 800 brzmień w technologii AiX oraz 100 ustawień efektów sprawia, że jest to klawisz, który z powodzeniem sprawdzi się nawet na małej scenie – także w rękach doświadczonych muzyków.

Casio CT-X700

W porównaniu do opisanych powyżej instrumentów, Casio CT-X700 oferuje znacznie więcej brzmień, rytmów oraz opcji przydatnych dla początkujących. Pozwolą one w prosty sposób zapoznać się z instrumentami klawiszowymi, a na późniejszym etapie nauki także tworzyć własne utwory, zapisywać je a nawet występować na scenie. Na pokładzie znajdziemy np. arpeggiator, który umożliwia tworzenie zniewalających, syntezatorowych przebiegów, a także dziesiątki wbudowanych efektów wzbogacających i tak już bardzo atrakcyjną paletę barw. Casio CT-X700 okaże się niezastąpiony dla dorosłych w każdym wieku, ale także starszych dzieci oczekujących od swojego instrumentu czegoś więcej niż funkcji edukacyjnych.

Casio CT-X3000

Najbardziej zaawansowany keyboard w tym zestawieniu, który może okazać się nieodpowiedni dla dzieci, które nie miały do tej pory styczności z tego typu instrumentem. Casio CT-X3000 to przede wszystkim pełnoprawny aranżer wyposażony w olbrzymią ilość brzmień i rytmów, odtwarzacz audio, cztery pady do przypisywania fraz oraz panel służący do pełnej kontroli akompaniamentu. Ze względu na bogaty wachlarz opcji oraz możliwość bardziej zaawansowanej edycji brzmień, sprawdzi się głównie w przypadku dorosłych, którzy np. chcieliby powrócić do porzuconej przed laty pasji. Podobnie jak każdy ze wspomnianych dziś instrumentów, także Casio CT-X3000 objęty jest pięcioletnią gwarancją.

Który keyboard wybrać?

Jak w przypadku każdego instrumentu, wybór zależeć będzie od potrzeb oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Myślę jednak, że przedstawione dziś keyboardy podzielić możemy na trzy grupy. Modele CT-S100, CT-S200, CT-S300 oraz Casio LK-S450 skierowane są przede wszystkim do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy nie mieli do tej pory styczności z żadnym instrumentem. CT-S500 oraz CT-S1 sprawdzą się w rękach osób początkujących, które poszukują lepszej jakości brzmień oraz dynamicznej klawiatury, która pozwoli im przygotować się do przejścia w przyszłości na bardziej zaawansowany instrument. Casio CT-X700 oraz Casio CT-X3000 to aranżery dla początkujących dorosłych lub osób, które w przeszłości miały do czynienia z keyboardem. Ze względu na swój nieco bardziej profesjonalny charakter sprawdzą się także podczas występów na małych, kameralnych scenach, np. w szkole.

Post Author: KW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *