Jaki keyboard na wesela?

Dobór odpowiedniego keyboardu to bardzo często jedno z kluczowych zagadnień z jakim zmierzyć się musi muzyk grający na weselach. Na rynku dostępne są dziesiątki modeli różniących się od siebie ilością brzmień, jakością wykonania, funkcjonalnością oraz przede wszystkim ceną. Czyli elementem, który nierzadko okazuje się decydujący. Kluczowe bowiem jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy posiadamy budżetem, a naszymi oczekiwaniami. Dlatego w tym tekście postaram się przedstawić Ci kilka propozycji, które być może pomogą Ci wybrać odpowiedni keyboard na wesela.

Wybierając keyboard, który posłuży Ci przez lata jako instrument weselny, kierować musisz się szeregiem czynników, z których najważniejszym pozostają oczywiście twoje potrzeby. Na małych, kameralnych przyjęciach na przykład, doskonale sprawdzi się niewielki aranżer z wbudowanym nagłośnieniem. Na dużych imprezach zaś potrzebować będziesz klawisza z rozbudowaną sekcją brzmień i zaawansowaną kontrolą akompaniamentu. Wybór zależeć będzie także od repertuaru oraz tego, czy grasz z żywymi instrumentami. Nie każdy keyboard bowiem będzie w stanie zastąpić gitarę czy perkusję. 

Yamaha PSR SX600 (cena ok. 3 410 zł)

Yamaha PSR SX600 - keyboard, stacja robocza

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z graniem na weselach koniecznie zwróć uwagę na Yamaha PSR SX600. Choć z pewnością nie można zaliczyć tego modelu do instrumentów w pełni profesjonalnych. To wciąż oferuje kilka ciekawych funkcji, które okazać mogą się niezastąpione podczas tego typu imprez. Przede wszystkim posiada on czytelny, duży wyświetlacz umożliwiający szybkie przełączanie się pomiędzy brzmieniami i stylami, a także poszczególnymi opcjami. PSR SX600 oferuje dwa pokrętła Live Control, które przypisać możesz do niemal każdego efektu, a także opcję edycji i tworzenia własnych stylów. Keyboard posiada także obszerną sekcję kontroli akompaniamentu oraz umożliwia wczytywanie ich bezpośrednio z pendrive’a. Dzięki tym funkcjom model SX600 okaże się najtrafniejszym wyborem dla osób z budżetem nieprzekraczającym 4 tys.

Yamaha PSR SX700 (cena ok. 6 553 zł)

Yamaha PSR SX700 - stacja robocza | USB | MIDI | klawiatura dynamiczna

Na uwagę zasługuje także Yamaha PSR SX700, czyli bardziej rozbudowana wersja wymienionego wyżej modelu. To bardzo ciekawa propozycja dla kreatywnych muzyków. 1 GB pamięci na własne utwory i brzmienia, 400 stylów oraz wejście na mikrofon lub gitarę. Ogromny, 7-calowy ekran doskonale sprawdzi się w przypadku wyświetlania tekstu czy też zapisu nutowego. Yamaha oferuje także dziesiątki pakietów rozszerzeń, za pomocą których z łatwością powiększysz swoją bibliotekę brzmień. Do dyspozycji użytkownika oddano także złącza USB to Device oraz USB to MIDI. Co sprawi, że instrument ten sprawdzi się doskonale także w jako klawiatura sterująca, bądź kontroler do zewnętrznego modułu brzmieniowego.

Yamaha PSR SX900 (cena ok. 11 719 zł)

Yamaha PSR SX900 - stacja robocza, aranżer

Interesującym pomostem pomiędzy wspomnianym wyżej modelem, a następną propozycją, jest Yamaha PSR SX900. Oprócz 1400 brzmień, ponad 500 stylów oraz doskonałej jakości efektów znajdziesz tutaj takie smaczki jak harmonizer czy funkcja Chord Looper, która pozwoli Ci zapisywać własne sekwencje akordów do wykorzystania w trakcie gry. SX900 daje także możliwość podłączenia subwoofera bezpośrednio do instrumentu i oferuje aż dwa porty USB to DEVICE, które pozwolą Ci przekształcić keyboard w zaawansowany kontroler dla zewnętrznych urządzeń. Ogromną zaletą instrumentów z serii SX są także dziesiątki dostępnych na rynku pakietów rozszerzeń. W tym stylów i brzmień dopasowanych do muzyki z całego świata.

Yamaha Genos (cena ok. 21 999 zł)

Yamaha Genos - keyboard, stacja robocza

Jeśli szukasz sprzętu, który sprosta wszystkim twoim oczekiwaniom i charakteryzować się będzie nieograniczonym potencjałem pragnę zwrócić twoją uwagę na prawdziwy “kombajn”. Czyli znaną i cenioną w środowisku stację roboczą Yamaha Genos. To aranżer z najwyższej półki oferujący funkcje niedostępne dla tańszych keyboardów. Genos, czyli następca serii Tyros, to od kilku lat jeden z najczęściej wybieranych instrumentów weselnych. Uznanie użytkowników zyskał sobie ogromną ilością brzmień i stylów opartych na syntezie AEM, rozbudowaną sekcją kontrolerów, zaawansowanym procesorem DSP oraz dziesiątkami przydatnych funkcji, w tym wejściem mikrofonowym z pełną kontrolą EQ i FX oraz ogromnym, 9-calowym wyświetlaczem.

Ponadto Yamaha Genos oferuje także wiele nowych funkcji, takich jak Panel Live Control. Pozwala on jeszcze dokładniej sterować brzmieniem oraz wszystkimi jego parametrami w czasie rzeczywistym. Nowa funkcja Playlist umożliwia łatwe i szybkie zarządzanie utworami oraz błyskawiczny dostęp do nich. Co jest to szczególnie przydatne podczas występów na żywo. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy specjalny crossfader oraz oczywiście możliwość wyświetlania tekstów.

Jaki keyboard na wesela wybrać?

Jeśli zależy ci przede wszystkim na mobilności i prostocie, a także bezpośrednim odsłuchu w postaci wbudowanego nagłośnienia. Z czystym sumieniem polecić mogę Ci Yamaha PSR X600 oraz PSR X700. Doskonale sprawdzą się jako poręczne i intuicyjne keyboardy w zespołach złożonych z większej ilości instrumentalistów. Jeśli zaś szukasz kompleksowego rozwiązania, które będzie tzw. samograjem i pozwoli ci w pojedynkę zastąpić cały zespół, rozważ propozycję z wyższej półki – Yamaha Genos. Zapoznanie się z jego wszystkimi funkcjami wymagać będzie czasu, a niezbędny do zakupu budżet może okazać się dla niektórych zaporowy. Jednak z pewnością jest to instrument bezkonkurencyjny jako keyboard na wesela.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *