Jaki wybrać subwoofer? Aktywny czy pasywny?

Zakupienie subwoofera wymaga zasięgnięcia informacji związanych zarówno z parametrami technicznymi, jak i również jego typami. Do wyboru są subwoofery pasywne i aktywne. Czym one się właściwie od siebie różnią? Jaki subwoofer powinieneś wybrać?

Jaki wybrać subwoofer? Aktywny czy pasywny?

Aktywny, a pasywny — różnice

Subwoofer, co to właściwie jest? To sprzęt wyposażony w głośnik o niskim tonie. Podkreśla basy, sprawiając wrażenie drżenia ścian. Jaki subwoofer do muzyki najlepiej wybrać? Który lepiej się sprawdzi w nagłośnieniu domowym? Subwoofer aktywny czy pasywny? Aktywny sprawdzi się w przypadku amatorów, natomiast pasywny jest skierowany głównie do zaawansowanych użytkowników. Subwoofer aktywny posiada wzmacniacz, który dopasowany jest mocą do głośnika. W przeciwieństwie do pasywnego jest mniejszy. Subwoofer pasywny, nie ma wzmacniacza. Zestaw zawiera sam głośnik basowy, a więc konieczny jest zakup wzmacniacza zewnętrznego, natomiast jest korzystniejszy pod względem ceny.

Przegląd wybranych subwooferów — krótki opis wybranych subwooferów

Jaki subwoofer wybrać? Poniżej znajdzie się lista subwooferów, które są warte zakupu:

Subwoofery pasywne

  • Turbosound TPX118B – to pasywny subwoofer, który można przenosić. Sprzęt o mocy ciągłej 600 W i 2400 W mocy szczytowej. Posiada 18-calowy głośnik niskotonowy z włókna węglowego z zawieszeniem poliestrowym. Charakteryzuje go elegancki wygląd i wygodne uchwyty usprawniające transport. 
  • Turbosound TCX115B – moc ciągła 1000 W i 4000 W – szczytowa. Zaprojektowany do pracy z systemami firmy Turbosound, stanowi bardzo wydajny element FOH. Idealnie sprawdzi się na koncercie. Szczelny i odporny na warunki pogody. Dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym. Jest to sprzęt typu pasywnego.

Subwoofery aktywne

  • Topp Pro TP MAXX12ASUBsubwoofer aktywny o mocy ciągłej 300 W i maksymalnej 1200 W. Idealny dla osób początkujących chcących wzmocnić domowe nagłośnienie, ale i dla zaawansowanych muzyków.
  • LD Systems ICOA SUB 15 A – mocne urządzenie o mocy ciągłej 400 W i szczytowej – 1600 W. Sprawdzi się w przypadku konferencji albo koncertów, generuje taką ilość niskich tonów, że poderwie z foteli każdą publiczność. Solidna obudowa urządzenia ICOA SUB jest wykonana z 18-milimetrowej sklejki. Kółka montowane z tyłu obudowy ułatwiają transport, a osłony narożników zabezpieczają brzeg subwoofera podczas montażu i demontażu. Jest to urządzenie typu aktywnego.
  • RCF ART 702 AS 2 – aktywny subwoofer, mający moc 1400 W, napędzany wzmacniaczem cyfrowym. Głośnik ma 12 cali. Dzieki swoim niewielkim rozmiarom (487x354x498 mm) można go łatwo transportować, więc idealnie sprawdzi się w podróży. 

Jak podłączyć subwoofer aktywny do wzmacniacza?

Urządzenia mające wejście LFE z wejściem SUB lub SUBT out, można go podłączyć poprzez kabel RCA-RCA. W przypadku wejścia pre out trzeba dokupić przejściówkę typu Y z dwóch wtyków RCA na jeden. Subwoofer aktywny ma wzmacniacz, a pasywny go nie ma. Każdy ma zalety, ale mają różne zastosowanie. Początkujące osoby powinny wybierać raczej aktywne, jeżeli chodzi o miłośników muzyki, to u nich sprawdzi się bardziej pasywne urządzenie.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *