Mały, a potężny Casio CT-S400

W tym artykule poznamy bliżej małego, lecz potężnego, nowego zawodnika marki Casio! Mowa o ważącym zaledwie 4,5 kg instrumencie klawiszowym Casio CT-S400. Instrument ten zadebiutował kilka miesięcy temu wraz z modelami CT-S1 oraz LK-S450. Dostępny jest także artykuł przekrojowy dotyczący wszystkich tegorocznych nowości Casio – zapraszam do lektury.

Keyboard Casio CT-S400
Keyboard Casio CT-S400 do kupienia tutaj

Brzmienie

W instrumencie Casio CT-S400 zaimplementowano fantastyczną technologię modułu brzmieniowego, zwaną AiX Sound Source. To znany nam już ze starszych modeli CT-X silnik brzmieniowy. Odzwierciedlający się fantastyczną dynamiką i wyjątkowo dobrymi brzmieniami pianin i innych instrumentów. W rzeczywistości do naszej dyspozycji oddano nieprzeciętnie dobry dźwięk fortepianu, rewelacyjne elektryczne pianina, wysokiej klasy brzmienia organowe i syntezatory! Oprócz grywalnych dla klawiszowców, wymienionych wyżej brzmień, do naszej dyspozycji oddano także instrumenty dęte, gitarowe, smyczkowe, etniczne i perkusyjne. Co razem czyni go uniwersalnym narzędziem dla każdego muzyka, szukającego wielobrzmieniowej, lekkiej i przenośnej konstrukcji!

Głośniki

Słysząc, że instrument wyposażony jest w dwa głośniki o łącznej mocy 5W, myślałem, że nie będzie on w stanie zrobić na mnie dobrego wrażenia. Okazuje się jednak, że byłem w błędzie. Już po kilku chwilach nie mogłem wyjść z podziwu, jak tak lekki i kompaktowy instrument z niewielkimi głośniczkami, może tak dobrze brzmieć. Głośniki wyposażone są w technologię Horizontal Bass Reflex i jakkolwiek na Was działa ta nazwa. Brzmienie tych głośników w porównaniu z modułem AiX robi niesamowite wrażenie! Wow!

Dodatkowo na panelu instrumentu znajduje się przycisk Surround. Aktywacja tej funkcji zmienia nieco charakterystykę słyszanego brzmienia.

Keyboard Casio CT-S400

Klawiatura

Klawiatura jest cicha, przyjemna i dobrze odwzorowuje dynamikę. Warto zwrócić uwagę, że już na standardowo ustawionym poziomie dynamiki gra ona prawidłowo. Do naszej dyspozycji jest jednak jeszcze stopień lżejszy i cięższy, wymagające od nas odpowiednio mniej i więcej siły nacisku do uzyskania głośniejszego dźwięku instrumentu. Klawisz jest w pełni zabudowany, co oznacza, że pod klawiszem nie ma przestrzeni do włożenia palca – jak w wielu instrumentach konkurencji. Niby drobnostka, ale ma to ogromny wpływ na grę. Zwłaszcza jeśli to nasz pierwszy instrument i dopiero uczymy się sztuki grania na instrumencie klawiszowym.

Wyświetlacz i przyciski funkcyjne

Nie sądziłem, że tak wiele można będzie napisać o wyświetlaczu. Z pewnością można jednak stwierdzić, że jest to przemyślana konstrukcja, mieszcząca wszystkie potrzebne informacje. Na wyróżnienie zasługuje opcja My Setup umożliwiająca dostosowanie przycisków funkcyjnych spod ekranu do własnych potrzeb. Możemy zatem umieścić sobie na ekranie ulubione, czy najpotrzebniejsze funkcje jak transpozycja, przełączanie oktaw czy arpeggiator. Kolejną rzeczą, zasługującą na uwagę są kategorie brzmień, które pojawiają się odpowiednio rozłożone na przyciskach funkcyjnych, gdy tylko dotkniemy pokrętła zmiany brzmień. Możemy się w związku z tym swobodnie przemieszczać między kategoriami pianina/ elektryczne pianina / organy itd.

Keyboard Casio CT-S400

Aranżer

Instrument posiada wbudowany aranżer, używający tak zwanych Styli. Choć dla mnie osobiście ta opcja jest zawsze najmniej znacząca w instrumencie. Doceniam, że Casio pomyślało o tym, aby poza standardowymi stylami, dostępnymi w innych keyboardach, znalazły się także nowoczesne aranże muzyki elektronicznej. Przy korzystaniu ze styli, odpowiednie przyciski wariacji, intro czy zakończenia pojawiają się na przyciskach funkcyjnych pod wyświetlaczem.

6 ścieżkowy sekwencer

W Casio CT-S400 do naszej dyspozycji oddano także sekwencer, umożliwiający stworzenie od podstaw utworu na 5 ścieżkach solo oraz jednej ścieżce programowej (czyli nagrywanie stylu/aranżu). W pamięci instrumentu możemy zachować 5 piosenek. Dokładając do tego fakt, że instrument można zasilić 6 bateriami AA, mamy idealnego przyjaciela domowego muzyka, który często podróżuje służbowo i spędza samotnie wieczory w hotelowym pokoju! Możemy zachować swoje pomysły na produkcje, nad którymi następnie możemy popracować w domu. Wszystko łatwo i szybko.

Łączność z aplikacją Chordana Play

Sprzęt jest kompatybilny z aplikacją Chordana Play, dzięki której możemy rozszerzyć możliwości edukacyjne instrumentu o ekran naszego telefonu lub tabletu.

Przy użyciu kabla USB lub zestawu bluetooth (do zakupienia oddzielnie). Możemy się także połączyć z dowolnym oprogramowaniem do nauki, lub korzystać z instrumentu jak z klawiatury midi, np. w garageband dostępnym na iPad czy iPhone. Używanie pokładowych syntezatorów Ableton także nie będzie problemem. Do dyspozycji będziemy mieli 61 czułych na dynamikę klawiszy oraz koło pitch bend.

Inne przydatne funkcje instrumentu

Wrażenia z gry wzmocnimy dzięki łatwo dostępnej funkcji layer, umożliwiającym łączenie dwóch brzmień, np. pianina ze smyczkami. Do dyspozycji mamy także funkcję split. Umożliwiającą podział klawiatury na obsługę dwóch brzmień, np. bas w dwóch pierwszych oktawach i elektryczne piano na pozostałych.

Specyfikacja instrumentu:

 • 61 klawiszy
 • 3 typy dynamiki klawiatury
 • 600 brzmień
 • 20 efektów reverb,
 • 10 typów chorus, Delay oraz dla niektórych brzmień DSP
 • metronom w tempie 20 do 255160 wbudowanych piosenek + 10 użytkownika
 • 32 komórki registracji (8 banków po 4 komórki)
 • nagrywanie midi w czasie rzeczywistym
 • 6 ścieżkowy rejestrator z pamięcią 5 piosenek
 • funkcja transpozycji, przełączania oktaw i tuningu (strojenia)
 • 100 przebiegów arpeggiatorakoło modulacji (z ustawieniem od 0 do 12 półtonów)
 • kompatybilność z aplikacją na platformie iOS i androidłączność midi po usb z 16 kanałowym multi-timbre
 • wyjście słuchawkowe stereo mini jack
 • wejście audio stereo mini jack
 • USB to Host (do komputera) po mini-B usb
 • USB Device (do urządzenia)złącze pedału standardowy jack
 • możliwość zasilania poprzez 6 baterii AA (do 4 godzin pracy)
 • 2 głośniki o mocy 2,5W każdy (13cm na 6cm)
 • czytelny wyświetlacz z regulacją kontrastu

W zestawie:

 • polska gwarancja 5 lat
 • instrukcja w języku polskim
 • zasilacz

Dodatkowe akcesoria:

 • WU-BT10 – adapter bluetooth audio midi (do odtwarzania muzyki lub komunikacji z aplikacjami jak garageband na iOS)
 • SC-650B – pokrowiec marki Casio

Przydatne informacje

Kupując instrument w sklepmuzyczny.pl masz pewność, że otrzymasz instrukcję w języku polskim, 5-letnią gwarancję (wymagana rejestracja instrumentu na stronie casiomusic.pl).

Wszystkie instrumenty Casio, w tym CT-S400 znajdują się na ekspozycji salonu muzycznego w Poznaniu, gdzie na Wasze pytania odpowiedzą specjaliści! Zapraszamy do salonu na Wielką w Poznaniu lub na sklepmuzyczny.pl.

Post Author: Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *