Moda na Modale?

Wielka Brytania to ostatnimi laty kolebka fantastycznych rozwiązań dla muzyków. Po sukcesie firm takich jak Novation, Audient czy Focusrite przyszła najwyraźniej pora na Modal Electronics! Prawdziwy sukces na szeroką skalę przyniósł firmie syntezator 002. Następnie w 2018 roku światem zatrzęsły syntezatory Skulpt i Craft, do których w 2019 roku dołączył niesamowity Argon. Najświeższym produktem firmy Modal Electronics jest Cobalt! Syntezatory Craft, Skulpt, Argon i Cobalt przetestujesz bez problemu w naszym sklepie.

Modal Electronics CRAFTsynth (ok. 550 zł)

Brytyjczycy najwyraźniej znaleźli sposób na stworzenie idealnego konkurenta dla serii syntezatorów Volca. Craft jest malutki, leciutki, zasilany bateryjnie (3 paluszki AA) lub przez kabel Micro USB od telefonu, ale za to miażdży! Miażdży tłustym, ostrym i zaskakującym brzmieniem! Fani małych klocków na pewno znajdą mu miejsce w setupie!

Ten monofoniczny „potworek” to syntezator typu wavetable (z 40 różnymi falami) i 8 dotykowymi klawiszami. Na pokładzie mamy 64 gotowe presety, matrycę modulacyjną,

Arpeggiator, Delay i Distortion, a także – UWAGA – pełne MIDI, wyjście liniowe oraz słuchawkowe.

Modal CRAFTsynth 2.0
Modal Electronics CRAFTsynth 2.0

Nasze słowa po odpaleniu tego niepozornego instrumentu nie nadają się do pełnej publikacji. Mogę jedynie napisać, że został zaakceptowany i trwale zagościł na naszym syntowym ekspo!

Modal CRAFTsynth 2.0 sprawdz aktualną cene.

Modal Electronics SKULPTsynth SE (ok. 800 zł)

Skulpt to wirtualny syntezator analogowy 4 głosowy. Na dzień dobry znajdziesz w nim 128 presetów, które są niezwykle inspirujące! Możesz podpiąć do niego klawiaturę po MDI lub użyć 16 dotykowych klawiszy. Syntezator ma silnik oparty o 32 oscylatory, dwie grupy WAVE, matrycę modulacyjną, filtr 2-polowy z rezonansem, sekwencer krokowy, Arpeggiator, Distortion i Delay, Wow!

Modal ElectronicsArgon8 (od ok. 2300 zł w zależności od wersji)

Argon to nowoczesny, świetnie wykonany syntezator typu wavetable z uwielbianym przeze mnie joystickiem, zastępującym standardowe koła pitch i modulacji (joystick jest czterokierunkowy, więc tak naprawdę wyciśniemy z niego o wiele więcej niż z kół).

Zdaję sobie sprawę, że ostatnio w świecie klawiszowców bardzo wiele różnych instrumentów ma klawiatury firmy Fatar. Zdaję sobie także sprawę, że dużo z nich to słabe fatary, a stwierdzam to z bólem serca i łezką w oku. Mogę jednak z pewnością przekazać Wam czytelnikom, że dostępny w Argonie i Cobalcie Fatar TP9 to jedna z najfantastyczniejszych klawiatur sytnowych na rynku, spokojnie porównywalna z tymi z Moog Matriarch czy Novation Summit. Mamy dostępne zależnie od wersji 3 lub 5 oktaw. Klawiaturę wyposażono w aftertouch. To sprawia, że pogramy ciekawe rzeczy także live, nie tylko w studio!

Co do samej syntezy, mamy 8 głosów polifonii, 32 oscylatory wavetable [120 przebiegów], potężna matrycę modulacyjną, sekwencer, 3 procesory efektów, pamięć na 500 presetów, 100 sekwencji oraz 100 FX. Jest także i mały, fajny wyświetlacz OLED, pokazujący chociażby kształt fali (mi to bardzo ułatwia sprawę z zabawą syntezą).

Modal Argon8
Modal Electronics Argon8

Dostępne wersje instrumentu to Argon8M (moduł), Argon8 (3 oktawy) oraz Argon8X (5 oktaw).

Świetna informacja dla posiadaczy lub przyszłych posiadaczy syntezatorów Argon to paczka „Monster Machine”! To nowa biblioteka 30 brzmień na Argona, dostępna za darmo, do pobrania ze strony producenta:

Cobalt8

Cobalt do złudzenia przypomina wyglądem Argona. Poza kolorem są w zasadzie identyczne! Pracę ułatwiają encodery typu endless (czyli takie potencjometry bez końca, które cały czas się kręcą i nie mają początku i końca) oraz wsparcie pracy nad syntezą poprzez aplikację MODALapp dostępną za darmo na Androida, iOS i Windows.

Modal Cobalt 8
Modal Electronics Cobalt 8

Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.

Podsumowanie

Czy mamy obecnie jakąś modę na Modale? Na pewno za sprawą przystępnej ceny przegonią one trochę konkurencji z rynku!

To świetne, fantastycznie wykonane syntezatory z dobrym brzmieniem, fantastyczną klawiaturą (Cobalt i Argon) oraz przepotężnymi możliwościami syntezy.

Na uwagę zasługuje nawet funkcja random, która losowo przydziela parametry do presetu. Dzięki temu mamy w zasadzie niewyczerpywalne źródło inspiracji dla naszych odjechanych i odważnych projektów!

Komu poleciłbym syntezatory ze stajni Modala? Każdemu! Świetne leady, tłuste basy, zaskakująco piękne pady i niesamowite brzmienia „keys” sprawiają, że sprawdzi się przy muzyce funk, ambientach, a nawet w muzyce rockowej!

Pamiętaj, że wszystkie wymienione w artykule syntki są dostępne do testów w Sklepmuzyczny.pl na Wielkiej 21 w Poznaniu! To co, kiedy się widzimy?

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *