Pianino zabudowane na start – czy to dobry pomysł na początek?

Aby dobrze odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie najpierw trzeba poznać różnicę pomiędzy poszczególnymi konstrukcjami pianin. Pianina przenośne, zwane także scenicznymi lub kompaktowymi to klawiatura, często wyposażona także w głośniki zamknięta w smukłej, przenośnej obudowie. Warto wspomnieć, że te nazywane scenicznymi są najczęściej pozbawione głośników. Najczęściej wykorzystuje się je profesjonalnie na scenie podczas grania koncertów, gdzie wyposaża się muzyków system odsłuchowy douszny lub podłogowy. Wracając do pianin przenośnych z głośnikami. To one najczęściej goszczą w domach, gdzie nie ma miejsca na stojące pianino przypominające instrument akustyczny.

Pianino zabudowane na start

Spis treści:

Pianino zabudowane, zwane także gabinetowym, wyglądem przypomina instrument akustyczny. Co za tym idzie, jego konstrukcja jest na dobrą sprawę kopią pianina akustycznego. Znajdziemy w nim zasłonę klawiatury i 3 pedały. Pianina zabudowane odróżniają się także bardziej rozbudowanym systemem nagłośnieniowym. Jak w każdej grupie instrumentów różnorodność jest ogromna. Znajdziemy smukłe, kompaktowe konstrukcje idealnie nadający się nawet do małego pokoju naszej rozpoczynającej przygodę z nauką pociechy. Jak i również takie, które konstrukcją niczym nie różnią się od instrumentów akustycznych.

To, co odróżnia pianino zabudowane od przenośnego to nie tylko dostępne od razu trzy pedały (najczęściej sustain, soft, sostenuto). To także lepsze nagłośnienie i stabilna konstrukcja!

Jaki budżet powinniśmy zakładać, jeśli chcemy kupić pianino zabudowane?

Z powodów konstrukcyjnych instrumenty zabudowane są droższe od tych przenośnych. Koszt wzrasta najczęściej ze względu na sposób zabudowy instrumentów a także ze względu na bardziej rozbudowany system nagłośnienia. W przypadku pianin przenośnych, za około 3 000 zł jesteśmy w stanie zakupić już dobrze grający instrument. Natomiast w przypadku pianin gabinetowych kwota bliska 3 000 zł będzie dopiero początkiem poszukiwań. Nie musi to jednak oznaczać, że wydając taką kwotę, wyselekcjonowany przez nas instrument okaże się słaby.

Na co należy zwrócić uwagę?

Tutaj rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to w zasadzie cały zestaw czynników, którymi porównujemy pianina przenośne, czyli:

  • jakość klawiatury
  • jakość modułu brzmieniowego
  • klasa systemu nagłaśniającego

Dodatkowo jednak musimy zwrócić uwagę na:

  • jakość okleiny
  • spasowanie poszczególnych elementów tworzących całość
  • praca pedałów

Na szczęście za sprawą rozwijających się systemów produkcyjnych wady elementów czy problemy z okleiną zdarzają się coraz rzadziej. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że przy tańszych instrumentach jakość wykonania będzie niższa niż w instrumentach od 5 000 zł i droższych.

Pocieszający jest fakt, że zabudowane pianina cyfrowe nie są tak grymaśne jak pianino akustyczne. Nie ma w związku z tym znaczenia, w którym miejscu w domu zostanie ono postawione. W dodatku po wyciągnięciu z kartonu i złożeniu jest już ono nastrojone (jak każdy instrument cyfrowy). Dlatego zaoszczędzimy na wizytach stroiciela i nie przydarzy nam się pęknięta struna 🙂

Przegląd podstawowych modeli różnych producentów

Zestawienia takie często bywają subiektywne, dlatego poza swoim zdaniem postanowiłem umieścić tutaj także instrumenty najczęściej wybierane przez klientów (poza naszym doradztwem).

Casio AP-270 (ok. 4 000 zł)

Casio AP-270

Instrument cieszy się ogromną sławą ze względu na bardzo przyjemny, jasny moduł brzmieniowy, głęboką i bardzo dynamiczną klawiaturę oraz 5 lat gwarancji z serwisem w domu klienta. To ostatnie jest bardzo istotne, gdyż w przypadku usterki nie musimy sporego i ciężkiego mebla rozkręcać na kawałki aby zawieźć go do serwisu. Technik z częściami zapuka do naszych drzwi i z uśmiechem na ustach usunie usterkę bez zabierania instrumentu. Instrument dostępny jest w kolorach czarnym, białym i brązowym.

Yamaha YDP-144 (ok. 3 600 zł)

Yamaha YDP-144

Yamaha to marka, która przez lata zbierała sobie sporą grupę fanów. Co za tym idzie, model ten jest bardzo często polecany przez nauczycieli. Klawiatura tego modelu jest dość twarda, co czyni go idealnym partnerem do ćwiczenia klasyki. W module w brzmieniowym oraz nagłośnieniu słychać jednak oszczędności.

Roland RP102 (ok. 3 500 zł)

Roland RP102

Roland produkuje świetne instrumenty nawet w niskich cenach. Przy modelu RP102 zastosował klawiaturę PHA4 znaną w takich bestsellerów jak FP-30X, FP10 czy F701. Osobiście uważam, że to jedna z najlepszych klawiatur jakie w ogóle powstały! W tym modelu mamy dość ciche głośniki. Jeśli chcemy urządzać koncerty dla sporej ilości gości w salonie to pewnie będzie trzeba poszukać innego modelu, ale do nauki czy ćwiczeń instrument nada się idealnie. Instrument posiada piękny i naturalny moduł brzmieniowy noszący nazwę “Super natural piano sound”. Roland na swoje instrumenty gabinetowe oferuje klientom 3 lata gwarancji.

NUX-WK310 (ok. 2 800 zł)

Na koniec najtańszy z instrumentów, również z 3 letnią gwarancją. Konstrukcją jest to pianino wyraźnie smuklejsze niż omawiane powyżej. Zaskoczeniem jest jednak dobry system nagłośnienia i moduł brzmieniowy posiadający ponad 120 brzmień. Podstawowe brzmienie pianina to samplowany fortepian Steinway Grand! W tej półce cenowej ciężko jest znaleźć coś lepszego. Najsłabsza stronę tego modelu będzie dość lekka klawiatura. Jeśli jednak planujemy zakup dla bardzo młodego, początkującego pianisty – lepkość klawiatury może być atutem.

Mam nadzieję, że artykuł będzie dla was pomocny. Jeśli jednak nadal nie czujecie się na siłach wybrać instrument samodzielnie, pamiętajcie, że pracownicy sklepu Sklepmuzyczny.pl są do waszej dyspozycji! Do zobaczenia na Wielkiej 21 w Poznaniu!

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *