Ranking gitar elektrycznych – do 2000 zł, do 4000 zł i do 6000 zł

Wybierając gitarę elektryczną najczęściej kierujemy się jej ceną. Zwłaszcza jeśli instrument przeznaczony ma być dla początkującego muzyka – budżet pozostaje wtedy elementem kluczowym. Decydując się na tanią gitarę, nierzadko musimy godzić się na pewne kompromisy. Znalezienie instrumentu przystępnego cenowo, reprezentującego sobą jednocześnie wysoki poziom wykonania oraz świetne brzmienie jest bowiem zadaniem trudnym. Jeśli zaś cena nie gra większej roli, możemy pozwolić sobie na nieco szaleństwa. Poniżej mamy dla Ciebie ranking gitar elektrycznych – najciekawsze propozycje z 2022 roku. Niezależnie od tego czy jesteś początkującym gitarzystą czy też profesjonalnym muzykiem.

Ranking gitar elektrycznych

Czym kierować się wybierając gitarę elektryczną?

Wybierając gitarę elektryczną warto kierować się następującymi kryteriami:

  • Stosunek ceny do jakości – ten zależeć będzie on Twoich potrzeb oraz rzecz jasna budżetu. Obecnie rynek pełen jest modeli skierowanych do osób ceniących sobie balans między ceną a brzmieniem. Prym wiedzie tutaj Yamaha z serią Pacifica. Składa się na nią kilka podserii, z czego każda skierowana jest do odbiorców o różnych oczekiwaniach i budżecie.
  • Kształt/design – to wbrew pozorom nie tylko kwestia estetyki czy upodobań, ale także komfortu. Kształt korpusu, profil gryfu, a nawet jego wykończenie mogą mieć istotny wpływ na wygodę gry. Najpopularniejszym wyborem na początek pozostają klasyczne stratocastery, choć na rynku znajdziemy przystępne cenowo modele w dowolnym kształcie.
  • Układ przetworników – to element kluczowy dla brzmienia i silnie związany z gatunkiem w jakim się poruszasz. Gdy pasjonuje Cię klasyczny rock, jazz czy blues zwróć uwagę na gitary elektryczne w układzie SSS, HSS lub telecastery oparte na dwóch “singlach”. Jeśli zaś jesteś fanem metalu i czy rocka progresywnego koniecznie pomyśl o wiośle na humbuckerach. To gitary o mocniejszym, bardziej tłustym brzmieniu.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Poniżej znajdziesz ranking najlepszych gitar elektrycznych w 2022 roku, który (mam taką nadzieję) pomoże Ci w wyborze odpowiedniego instrumentu.

Gitary elektryczne od 1000 do 2000 zł

W tym przedziale cenowym niepodzielnie rządzi Yamaha i wspomniana wcześniej seria Pacifica. To instrumenty, które jak żadne inne na rynku łączą w sobie wysoką jakość wykonania, świetnej klasy komponenty, ciekawy design oraz przystępną cenę.

Ranking gitar elektrycznych - Yamaha Pacifica 112J
Yamaha Pacifica 112J

Jako instrument na początek z czystym sumieniem polecam Yamaha Pacifica 112J. To oparty na układzie HSS strat z ruchomym mostkiem. Instrument cechuje się sporym potencjałem brzmieniowym oraz, co bardzo ważne w przypadku gitary na początek, wysokim komfortem gry.

Jeśli oczekujesz od swojego instrumentu nieco bardziej drapieżnego, zadziornego brzmienia polecam Twojej uwadze serię RGX121, również od Yamahy. Jest to dość ciekawa propozycja, ponieważ oddaje w ręce użytkownika układ przetworników HSH. Nie jest on tak popularny w tańszych modelach. Pojedynczy przetwornik na środku korpusu nadaje brzmieniu nieco więcej szczegółowości i wyraźnie pozwala uwydatnić subtelne, artykulacyjne detale.

Kolejna propozycja od Yamahy, tym razem przeznaczona dla odrobinę bardziej świadomych muzyków (lecz wciąż ceniących sobie atrakcyjną cenę) to Yamaha Pacifica 212. Podobnie jak niższe modele, 212 to unowocześniony strat, wyposażony jednak w przetworniki w układzie HSS oparte na magnesach Alnico V. Instrument wyposażony został w przełącznik push-pull umożliwiający rozłączenie cewek humbuckera. Zwiększając tym samym uniwersalność brzmienia i nadając mu znacznie więcej wszechstronności.

Ranking gitar elektrycznych - Yamaha Pacifica 311H
Yamaha Pacifica 311H

Yamaha Pacifica 311H z kolei to gitara wyposażona w humbucker oraz przetwornik P90. I to właśnie ten drugi stanowi najmocniejszą stronę całej konstrukcji. Za niecałe 2000 zł bowiem otrzymujemy gitarę z układem o bodaj największej elastyczności spośród pozostałych propozycji. P90 to przetwornik, który w pewnym sensie łączy w sobie szczegółowość singla z mocą i dynamiką humbuckera. Pacifica 311H to propozycja szczególnie interesująca dla gitarzystów poruszających się w kilku gatunkach.

Gitary elektryczne od 2000 do 4000 zł

W tym przedziale cenowym znajdziemy instrumenty, które spokojnie sprawdzą się zarówno na scenie, jak i w studiu.

Ibanez AG95QA

Fanom bluesa polecam Ibanez AG95QA – nowość od Ibaneza z jesionowym korpusem Hollow-Body i przetwornikami Super 58 HH. Oferuje selektywne, szczegółowe brzmienie oraz odznacza się pięknym designem. Pozwoli wyróżnić się na scenie i olśnić widownię przyciągającym oko wykończeniem.

Fender Player Telecaster HH

Ciekawym instrumentem z roku 2022 pozostaje także niezaprzeczalnie Fender Player Telecaster HH. To zaprojektowany z dbałością o każdy szczegół Telecaster z cenionej serii Player. Najciekawszą cechą tego modelu pozostają (oprócz bardzo wygodnego gryfu o profilu Modern “C”) dwa przetworniki w układzie HH o wysokim poziomie sygnału wyjściowego. Doskonale brzmiące zarówno na czysto jak i w połączeniu nawet z cięższym przesterem.

Ranking gitar elektrycznych - Yamaha Pacifica 611HFM
Yamaha Pacifica 611HFM

Jeśli szukasz prawdziwie mocnego, szczegółowego i wysublimowanego brzmienia gorąco polecam Ci Yamaha Pacifica 611HFM. To stratocaster o układzie przetworników podobnym do modelu 311 tego samego producenta. Jednak tym razem zarówno humbucker jak i P90 wyprodukowane zostały przez firmę Seymour Duncan. Słynące z niebywałej podatności na artykulację i bardzo wysokiej jakości wykonania pickupy TB-14 i SP90-1 nadają modelowi 611HFM prawdziwie ekskluzywnego sznytu.

Gitary elektryczne od 4000 do 6000 zł

PRS SE Zach Myers Blue

Na koniec polecam Twojej uwadze dwa modele: PRS SE Zach Myers Blue oraz Yamaha Pacifica 612VIIFM. I choć bez wątpienia propozycja od PRS jest bardzo interesująca (dość wspomnieć o bardzo ciekawym designie, pozytywnie wpływającej na brzmienie konstrukcji semi-hollow czy też sprawdzonych przetwornikach SE 245) to jednak stratocaster od Yamahy wydaje się wypadać w tym porównaniu znacznie korzystniej.

Ranking gitar elektrycznych - Yamaha Pacifica 612VIIFM
Yamaha Pacifica 612VIIFM

Oparty na przetwornikach Seymour Duncan instrument wykończony został topem z cudownie prezentującego się klonu płomienistego oraz wyposażony w niezawodny osprzęt z mostkiem Wilkinson na czele. Yamaha 612VIFM to propozycja dla prawdziwie wymagających i nieakceptujących kompromisów gitarzystów.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *