Słuchawki AKG K240 recenzja, test, opinia

MkII to aktualizacja modelu AKG K240. Starszy model jest nadal dostępny za około połowę ceny nowej wersji. Oryginał był popularną parą słuchawek studyjnych, choć niektórzy użytkownicy mówili, że brakuje komfortu. MKII jest dostarczany z uaktualnioną konstrukcją nauszników i oferuje zarówno skórzane, jak i aksamitne nauszniki. Do tego dochodzą dwa odłączane kable, a mianowicie kabel prosty o długości 3m i kabel spiralny o długości 5m.

Wysokiej jakości dźwięk i komfortowa konstrukcja

AKG K240 MKII posiada przetworniki 30mm Varimotion. Półotwarta konstrukcja zapewnia komfort otwartych słuchawek z reakcją basu o konstrukcji zamkniętej. Słuchawki są dość duże, ale zaskakująco lekkie. Doskonale nadają się do długich sesji. Posiadają samoregulujący się pałąk na głowę, który naturalnie dopasowuje się do konturu głowy. Moja głowa jest większa i pasuje całkiem dobrze.

Miałem drobną wokalistkę, która używała słuchawek w studio i powiedziała, że samoregulujący się projekt nie pasował do jej głowy. Mimo to powiedziała, że słuchawki są nadal całkiem wygodne, co ma sens, ponieważ konstrukcja równomiernie rozkłada ciężar na głowie.

Produkt jest dostarczany ze skórzanymi padami, a ja nie miałem żadnych problemów z nimi. Aksamitne wkładki łatwiej pochłaniają pot, jeżeli ktoś ma z tym problem. Przełączanie pomiędzy dwoma typami wkładek jest trochę drobiazgowe, ale nie trwa zbyt długo. Łatwo jest też zdobyć zapasowe wkładki douszne, jeśli ulegną uszkodzeniu z jakiegoś powodu.

Do samodzielnej pracy przy biurku używam dołączonego kabla spiralnego o długości 5 m. Przy pracy z innym muzykiem używam kabla prostego o długości 3m. Prosty kabel może być krótszy, ale bardziej nadaje się do użycia z dala od wzmacniacza słuchawkowego. Zwinięty kabel zaczyna wytwarzać zauważalny opór, gdy jest przesunięty więcej niż metr od wzmacniacza słuchawkowego. Przełączanie pomiędzy dwoma typami kabli jest szybkie i łatwe. Oba kable kończą się złotymi wtykami 3,5mm, w zestawie otrzymujemy również adapter 1/4″ do przykręcenia.

Słuchawki AKG K240

Solidna konstrukcja dla słuchawek AKG K240 MKII

Słuchawki są solidne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie są całkowicie niezniszczalne, ale trzeba by je bardzo źle traktować, żeby je złamać. W ciągu 18 miesięcy użytkowania w domu i w studio nie udało mi się ich w żaden sposób zniszczyć. Nadają się głównie do użytku domowego lub w studio. Być może są lekkie, ale ich rozmiar sprawia, że nie nadają się do użytku mobilnego. Zawarte w zestawie kable są zbyt długie i ciężkie dla urządzeń przenośnych. Nadawałyby się do długiej podróży samochodem lub autobusem. Nie zabierałbym ich jednak na 30 minutową wycieczkę pociągiem do miasta.

Czysta, płaska odpowiedź

Słuchawki AKG K240 MKII brzmią czysto i są dobrze zbalansowane. Brzmienie basów jest pełne, a wysokie tony przyjemne. Średnie zyskały na szczegółach, choć musiałem dokładnie przeanalizować dźwięk, aby je uchwycić. Nie jest to coś z czego byłem bardzo zadowolony podczas regularnego odtwarzania lub czegokolwiek innego. Słuchawki mają dość płaską odpowiedź. Nie są idealnie płaskie, ale w tym przedziale cenowym nie znajdziesz takich słuchawek.

Ze względu na szczerą reakcję, słuchawki K240 są najbardziej odpowiednie dla audiofilów i ludzi, którzy chcą je stosować w zastosowaniach profesjonalnych. Ci, którzy chcą po prostu zagłuszyć niektóre melodie, prawdopodobnie docenią słuchawki o bardziej dopasowanej reakcji. Słuchanie przez słuchawki może wymagać przyzwyczajenia się. Bardzo dobrze podkreślają niespójności w miksie, a wszystkie elementy miksu są dość łatwe do odróżnienia. Zauważyłem rzeczy, których nie zauważyłem słuchając tych samych utworów na innych systemach.

Słuchawki AKG K240

Dobrze nadaje się do studia.

Kupiłem K240 MKII z zamiarem wykorzystania ich do odsłuchu w studiu lub jako alternatywny punkt odniesienia przy miksowaniu utworów. Są to aplikacje, do których wzornictwo jest jak najbardziej odpowiednie. Półotwarta konstrukcja jest na tyle lekka, że nie przeszkadza Ci korzystanie z nich przez dłuższy czas. Umożliwiają one również uszom oddychać wystarczająco dobrze, aby nie dać się udusić.

Kiedy używam ich do śledzenia wokalu wokaliści, z którymi pracowałem, mówili, że słuchawki są wygodne i że mogą całkiem dobrze słyszeć swoje partie i muzykę. Kiedy muzyka nie przechodziła przez kanały, muzyk łatwo słyszał mój głos. Półotwarta konstrukcja nie powodowała zauważalnego wpadania dźwięku w mikrofony, mimo że były dość głośne. Warto zauważyć, że słuchawki są dość ciche w porównaniu z innymi słuchawkami podłączonymi do tego samego źródła. Ale po to właśnie jest regulacja głośności. Ich nieco mniejsza głośność nigdy nie przysporzyła mi problemu.

AKG K240 MKII to doskonały cenowo produkt, który oferuje solidną budowę, użyteczne funkcje i uczciwą reprodukcję dźwięku. Za tę cenę nie dostaniesz dużo lepszych słuchawek do odsłuchu, miksowania i edycji. Będą one ulubionym wyborem audiofilów i ludzi, którzy potrzebują wysokiej jakości i przystępnej cenowo pary słuchawek do studia. Nie nadają się one szczególnie do słuchania na co dzień lub przenośnego użytku, lecz nie są zaprojektowane do tych funkcji.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *