Top 10 gitar od Fendera

Fender to jedna z najbardziej znanych marek gitar, po którą sięgają zarówno osoby początkujące, jak i profesjonaliści. Powstała w 1946 roku, a w ciągu kilkudziesięciu lat zdobyła tysiące wiernych użytkowników. Gitara Fender to marzenie nie jednego gitarzysty. Oto 10 najpopularniejszych modeli, którymi się zachwycają.

Stratocaster

Squier FSR Bullet Stratocaster
Squier FSR Bullet Stratocaster HT HSS BH 2TS

Wśród gitar elektrycznych od Fendera z pewnością na uwagę zasługuje Stratocaster. To kultowy model produkowany nieprzerwanie od 1954 roku. Posiada podwójne wycięcie i mocno wyprofilowany tył, dzięki czemu pozwala na komfortową grę w pozycji stojącej. 

Telecaster

gitara Fender Player Telecaster PF PWT
Fender Player Telecaster PF PWT

Telecaster to kolejna gitara elektryczna Fender. Ten model powstał w 1950 roku, na początku był sprzedawany pod nazwą Broadcaster. Do zmiany doszło zaledwie rok później. Telecaster świetnie nadaje się do grania wielu gatunków muzycznych, m.in. country, rocka, popu, folka czy jazzu. Posiada płaski, asymetryczny korpus z pojedynczym wycięciem.

Jaguar

Fender Player Jaguar PF CAPRI
Fender Player Jaguar PF CAPRI

Pozostając w klimacie elektrycznych gitar Fender, warto także zwrócić uwagę na model Jaguar. Choć początkowo nie sprzedawał się tak dobrze, jak wcześniej wymienione brandy, to obecnie zabytkowe instrumenty są znacznie droższe niż nowe. Jaguar wprowadzony na rynek w 1962 roku cechuje się korpusem z przesuniętą talią. Obecnie produkuję się go w wielu różnorodnych wariacjach. 

Jazzmaster

Player Jazzmaster PF SBL
Fender Player Jazzmaster PF SBL

Kolejna warta uwagi gitara Fender to Jazzmaster, czyli model zaprezentowany po raz pierwszy w 1958 roku. Ma wyprofilowany korpus z przesuniętą talią, który gwarantuje wygodę podczas gry w pozycji siedzącej. Świetnie sprawdza się w rękach artystów bluesowych oraz jazzowych.

Mustang

Mustang Player PF FMG
Fender Mustang Player PF FMG

Mustang został przedstawiony światu muzycznemu w 1964 roku. Jego produkcję przerwano 18 lat później, aby po kolejnych 8 latach ponownie ją wznowić. Uważany za kultowy sprzęt głównie ze względu na jego częste wykorzystanie podczas koncertów zespołów rockowych. To właśnie na tym modelu grał Kurt Cobain z Nirvany.

Duosonic

Fender Duo-Sonic HS MN CRT
Fender Duo-Sonic HS MN CRT

Wśród najlepszych marek gitarowych od Fendera nie mogłoby także zabraknąć Duosonic. Ten model powstał w 1956 roku, i jest polecany przede wszystkim początkującym muzykom oraz artystom o mniejszych dłoniach. Ma krótszą szyjkę niż standardowe gitary, dzięki czemu łatwiej się na nim gra.

Precision Bass

Fender Made in Japan Hybrid II Precision Bass MN BLK
Fender Made in Japan Hybrid II Precision Bass MN BLK

Precision Bass to gitara basowa Fender produkowana od 1951 roku. Powstała głównie z myślą o kontrabasistach, dla których klasyczny instrument był za ciężki. Ten model stał się znany głównie za sprawą zyskujących popularność artystów rock’n’rolla.

Jazz Bass

Player Jazz Bass PF CAPRI
Fender Player Jazz Bass PF CAPRI

Kolejną unikatową gitarą Fender, której nie mogłoby zabraknąć w tym zestawieniu, jest Jazz Bass. Model produkowany od 1960 roku posiada zwiększone możliwości brzmieniowe. Zastosowano w nim dwa przetworniki, które wydają charakterystyczne, grube dźwięki.

Custom

Custom czyli modele personalizowane, projektowane na zamówienie. Powstają według wizji najlepszych gitarzystów, dlatego potrafią osiągać zawrotne ceny. Uważa się je za instrumenty z najwyższej półki.

Gitara Fender Special Edition Custom Telecaster
Fender Special Edition Custom Telecaster FMT HH CRT

Takim przykładem jest np. Fender Special Edition Custom Telecaster FMT HHZ. Gitara elektryczna o niepowtarzalnym designie oraz unikatowym zestawie przetworników od Seymour Duncan. To absolutnie unikatowy instrument, który pozwoli na więcej, lepiej i mocniej.

Squier

Ostatnia nazwa, która często pojawia się w kontekście Fendera, to Squier, czyli marka należąca firmy. Powstała już w 1890 roku, a później przejęta przez Fendera w 1965 roku. W jej ramach powstało wiele modeli gitar.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *