Jaki instrument wybrać dla dziecka? Przewodnik dla rodziców, wszystko co musisz wiedzieć

Twoje dziecko chce grać na jakimś instrumencie, ale nie jest to ani gitara, ani pianino ani tym bardziej skrzypce? Co jeśli Twoje dziecko marzy o grze w orkiestrze/zespole? Rozważasz zakup mu jego wymarzonego instrumentu? Początkujący rodzice mogą być przytłoczeni ilością dostępnych opcji. Ale nie martw się! Pomożemy Ci odnaleźć się w tym nowym muzycznym świecie. W tym podręcznym przewodniku dla rodziców, omówimy najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiedni instrument dla Twojego dziecka. Oto tematy, które poruszymy:

Ten artykuł możesz również odsłuchać w formie podcastu.
Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Korzyści z gry w orkiestrze

Muzyka może mieć bardzo pozytywny wpływ na Twoje dziecko. Liczne badania wykazały korelację pomiędzy wysokimi wynikami w nauce, a zdolnościami muzycznymi. Ale dobre oceny w szkole to nie jedyna korzyść. Poza tym, że gra na instrumencie jest nie tylko świetną zabawą, ma też inne korzyści:

  • nawiążą nowe znajomości i przyjaźni,
  • nauczą się pracy zespołowej,
  • nauczą się jak pokonać tremę poprzez koncerty i przedstawienia,
  • rozwiną swoją kreatywność, cierpliwość, samodyscyplinę, pamięć czy zarządzanie czasem.

Te umiejętności z pewnością przydadzą się zarówno w szkole, na podwórku jak i w późniejszym życiu Twojego dziecka. 

Jakie instrumenty są do wyboru?

W orkiestrze spotkamy instrumenty z trzech różnych rodzin:

Instrumenty dęte drewniane

Jest to dość zróżnicowana grupa instrumentów pogrupowanych ze względu na kilka podobnych cech. Po pierwsze, wszystkie mają system klawiszy, który biegnie wzdłuż głównego korpusu. Wiele z nich (ale nie wszystkie) używa stroika do wibracji i wytwarzania dźwięku. Oto najczęściej spotykane instrumenty dęte drewniane: flet, klarnet, saksofon, obój czy fagot.

Instrumenty dęte drewniane
Instrumenty dęte drewniane

Z tych instrumentów flet, klarnet i saksofon najczęściej występują w orkiestrach. Każdy z nich ma mniejsze lub większe odmiany, takie jak np. piccolo (mniejszy flet), saksofon altowy, saksofon tenorowy czy klarnet basowy.

Oboje i fagoty należą do grupy zwanej instrumentami dwudźwiękowymi. Chociaż początkujący mogą zacząć grać na tych instrumentach, niektórzy twierdzą, że wymagają one nieco więcej skupienia i dyscypliny do nauki i polecają graczom z jakimś już doświadczeniem muzycznym.

Instrumenty dęte blaszane

Instrumenty z rodziny dętych blaszanych mają wszystkie te same cechy. Są wykonane z mosiądzu lub innego rodzaju metalu. I wszystkie używają ustnika, w który uderza się ustami, aby wydobyć dźwięk. Oto najczęściej spotykane instrumenty dęte w szkolnych zespołach: trąbka, puzon, waltornia czy tuba.

Instrumenty dęte blaszane
Instrumenty dęte blaszane

Trąbka i puzon to najczęściej spotykane instrumenty w tej grupie. Są one bardzo przyjazne dla początkujących i do tego niedrogie. Trąbka czy saksofon — na czym lepiej grać?

Waltornia i tuba są również wspaniałymi instrumentami. Wiele zespołów muzycznych byłoby zachwyconych, gdyby mieli ich więcej w swoich składach. 😉

Instrumenty perkusyjne

Ta grupa obejmuje bębny, kotły, ksylofony, talerze czy trójkąty, na których gra się pałeczkami, młoteczkami lub rękoma. Twoje dziecko na pewno będzie potrzebowało własnych pałeczek i młotków wraz z torbą do ich przenoszenia. Zaczną od kilku podstawowych elementów, a następnie dodadzą więcej w miarę upływu czasu.

Instrumenty perkusyjne
Instrumenty perkusyjne

Wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni instrument

Kiedy Twoje dziecko zdecyduje już, na czym chce grać, nadszedł czas, aby poszukać instrumentu. Istnieje jednak przytłaczająca liczba instrumentów, marek i modeli do wyboru. Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek pochopne decyzje, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać instrument dla Twojego dziecka.

Porozmawiaj z innymi osobami

Na początek może to być nauczyciel muzyki ze szkoły Twojego dziecka. Posiada on cenny wgląd w to, co Twoje dziecko może grać i dadzą ci znać, jak będzie wyglądała jego przyszła nauka. Jako gracze, profesjonalni nauczyciele muzyki będą mieli doświadczenie z pierwszej ręki z instrumentami, których inni nie będą mieli. Mogą łatwo ocenić jakość dźwięku i grywalność instrumentu. Porozmawiaj z innymi rodzicami. W Twojej społeczności są prawdopodobnie inni rodzice, którzy mają już za sobą tę drogę i wybrali już pierwszy instrument dla swojego dziecka. Mogą oni opowiedzieć Ci o swoich doświadczeniach i o tym, jak najlepiej zdobyć instrument.

Sprawdź instrument, jeśli to możliwe

Jeśli Ty lub Twoje dziecko umiecie już grać, to dobrym pomysłem może być najpierw przetestowanie i sprawdzenie instrumentu. W niektórych przypadkach można również poprosić o zagranie na nim pracownika sklepu.

Trzymaj się zaufanych marek

Łatwo jest dać się przytłoczyć nieskończoną ilością marek i modeli. W takim przypadku zalecamy porozmawiać z obsługą sklepumuzyczny.pl (również na naszym czacie). Mamy szeroki wybór instrumentów zespołu z branży najbardziej szanowanych producentów. 

Instrument nowy czy używany

Możesz potencjalnie znaleźć dobrą ofertę na używane instrumenty i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ale kupowanie używanych instrumentów wiąże się z ryzykiem – zwłaszcza jeśli nie wiesz od kogo go kupujesz. Jeśli zdecydujesz się na używany instrument, to postaraj się go sprawdzić przed zakupem. Bądź również przygotowany na to, że po otrzymaniu instrumentu będziesz musiał wydać trochę więcej na jego naprawę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego instrumentu dla dziecka

Instrument muzyczny dla Twojego dziecka jest inwestycją, która potencjalnie będzie mu służyć przez wiele lat. Słabej jakości instrumenty mogą demotywować małego muzyka i sprawić, że zakwestionuje ono swoje zdolności muzyczne. Będziesz potrzebował instrumentu, który spełnia określone standardy jakości. Oto trzy cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów:

  • GrywalnośćInstrument powinien być łatwy w grze i w miarę dobrze trzymać się melodii. Wszystkie ruchome części powinny być płynne i działać zgodnie z przeznaczeniem.
  • Jakość dźwięku – Niektóre instrumenty grają i funkcjonują wystarczająco dobrze, ale jakość dźwięku nie jest dobra. Nie kupuj pojęcia, że “początkujący i tak nie będzie brzmiał dobrze”. Twoje dziecko potrzebuje instrumentu, do którego będzie mogło dorosnąć (i którego będziesz z przyjemnością słuchać. 😉
  • Trwałość – Nic nie przeszkodzi Twojemu dziecku w osiągnięciu muzycznego sukcesu bardziej niż instrument, który ciągle się psuje. Upewnij się, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów, które nie będą się łatwo łamać lub zginać!

Przystępność cenowa instrumentu muzycznego

Cena instrumentu jest ważnym problemem dla wielu rodziców. Aby pomóc złagodzić ciężar finansowy, sklepmuzyczny.pl, oferujemy różne opcje płatności, które pozwalają rozłożyć płatności w czasie (raty 0%). Plany te są niezwykle elastyczne i pozwalają każdemu zabrać do domu instrument bez względu na jego cenę.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *