Gitary Fender – Którą serię wybrać? (Część 2)

Drugą część naszego przewodnika po gitarach marki Fender chciałbym rozpocząć od w miarę młodej, bo mającej zaledwie dwa lata serii Fender Player. Zastąpiła ona (podobnie jak Professional) z powodzeniem bardzo ciepło przyjętą linię Standard.

Fender Player

Jakość w przestępnej cenie

Seria Fender Player to gitary przeznaczone zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z instrumentem, jak i profesjonalistów szukających niezawodnego sprzętu, który jednocześnie nie zrujnuje ich portfela. Korzystny stosunek ceny do jakości zdawał się być główną ideą, która przyświecała projektantom nowej serii.

W cenie z przedziału 2-4 tys. otrzymujemy bowiem instrument wykonany z najlepszej selekcji drewna, wyposażony w solidną elektronikę i oferujący doskonałe brzmienie. Warto tu wymienić oczywiście wszystkie te cechy, które odróżniają linię Player od poprzednika. Przede wszystkim są to magnesy Alnico, które zastąpiły stosowane wcześniej ceramiczne odpowiedniki. 

Gitary Player oferują też użytkownikowi zaprojektowany na nowo mostek, gryf w matowym wykończeniu, podstrunnicę z Pau Ferro (która z przyczyn ekologicznych zastąpiła klasyczny palisander), a także 22 progi medium-jumbo. Seria Player występuje w zupełnie nowych, oszałamiających wykończeniach, m.in. Sage Green, Polar White, Tidepool czy Buttercream. Podobnie jak Standard, linia Player produkowana jest Meksyku.

American Performer

American Performer określana jest często jako „najtańszy amerykaniec”. Oczywiście nie bez powodu – jest to bowiem najtańsza linia produkowana w kalifornijskiej fabryce Fendera. To instrumenty skierowane do bardziej świadomych gitarzystów, którzy cenią sobie precyzję i lutniczy geniusz magików z Corony. Performer zastąpił obecną na rynku przez ładnych parę lat serię Special, obierając jej jednocześnie miano najtańszej spośród amerykańskich.

Jeśli zaś chodzi o różnice, najważniejszymi zdają się te dotyczące osprzętu. Zamiast kluczy blokowanych (ang. sealed) zdecydowano się na tzw. puszkowe (ang. slotted). Nadają one instrumentowi bardziej vintage’owy charakter oraz zapewniają większy komfort strojenia. Duże zmiany dotknęły także elektronikę. Na pokładzie Performerów znajdziemy przetworniki Yosemite, które zastąpiły montowane w Specialach pickupy Texas.

Yosemite charakteryzują się nieco jaśniejszym, metalicznym brzmieniem o dużej dynamice i krótkim ataku. Podczas gdy Texasy oferowały raczej zaokrąglony i cieplejszy sound. Podobnie jak Special, linia Performer wyposażona została w układ Grease Bucket. Pozwala on na odcięcie wysokich częstotliwości bez utraty przejrzystości tonu. Istotną różnicą jest natomiast przełącznik push-pull ukryty w gałce Tone, który pozwala w dowolnym momencie aktywować przetwornik przy gryfie. Dzięki temu rozwiązaniu gitary z serii American Performer oferują znacznie większą elastyczność brzmienia.

Fender Player

American Ultra

Na koniec przyjrzyjmy się serii American Ultra, czyli najdroższej i jednocześnie najbardziej zaawansowanej linii spośród tych produkowanych seryjnie. Oprócz przepięknych, charakterystycznych wykończeń (w tym unikatowego Texas Tea i fenomenalnego moim zdaniem Plasma Red Burst) oferuje użytkownikowi szereg elementów, niedostępnych w niższych modelach. Na pokładzie znajdziemy bowiem (w zależności od modelu) bezszumowe przetworniki Ultra Noiseless Vintage lub Ultra Noiseless Hot. Charakteryzujące się wysokim poziomem sygnału i nowoczesnym brzmieniem.

Rolę humbuckera pełni natomiast sprawdzony w bojach pickup Ultra Double Tap. Dla większego komfortu gry, instrumenty wyposażono w gryf o profilu „D”. Z podstrunnicą o zaokrąglonych krawędziach i promieniu od 254 do 355 mm. Gitary z serii American Ultra cechują się także zupełnie nowym designem korpusu. Zapewniającym wygodę podczas gry oraz ułatwiającym dostęp do najwyższych rejestrów. Blokowane klucze Deluxe gwarantują idealny strój w każdych warunkach, a 22 progi w rozmiarze medium-jumbo sprawiają, że poruszanie się po gryfie jest znacznie prostsze i bardziej intuicyjne niż kiedykolwiek.


Pierwsza część artykułu: Fender Rarities – Unikatowe gitary dla kolekcjonerów

Post Author: Michał

1 thought on “Gitary Fender – Którą serię wybrać? (Część 2)

    Ewa

    (13 listopada 2024 - 12:51)

    Podoba mi się szczegółowe porównanie różnych serii gitar Fender – naprawdę pomaga zrozumieć, która z nich może być odpowiednia dla różnych stylów gry. Dzięki za takie zestawienie, bardzo przydatne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *