Obudź w dziecku muzycznego geniusza. Najlepsze keyboardy dla dzieci.

Spis treści

Obudź w dziecku muzycznego geniusza!

Jak wprowadzić dziecko w świat muzyki?

Na to koniecznie zwróć uwagę wybierając keyboard dla dziecka!

Który keyboard kupić? Najlepsze keyboardy dla najmłodszych

  1. Casio SA77/SA78
  2. Casio SA50/SA51
  3. Yamaha PSS-F30
  4. Yamaha Remie PSS-E30
  5. Casio SA80/SA81
  6. Alesis Harmony 32
  7. Casio CT-S100
  8. Krótkie porównanie naszych propozycji (tabelka)

Obudź w dziecku muzycznego geniusza!

Czy wiedzieliście, że już w czwartym miesiącu ciąży płód potrafi reagować na muzykę docierającą do niego z otoczenia? Dzięki badaniom prowadzonym od początku lat 90-tych wiemy, że dziecko w łonie matki nie tylko słyszy muzykę, ale także potrafi ją “zapamiętać”. Eksperymenty przeprowadzone przez francuskich i brytyjskich naukowców potwierdzają, że noworodki których matki słuchały muzyki w trakcie ciąży, potrafią rozpoznać konkretne dźwięki oraz częstotliwości, na które wystawione były w okresie płodowym. Przejawia się to m.in. w zmianach tętna, a także aktywności kory mózgowej. Bardzo istotny jest również fakt, że we wczesnym dzieciństwie, podczas najintensywniejszego okresu rozwoju dziecka, wzrasta liczba połączeń między neuronami – i to właśnie liczba neuronów decyduje o sprawności mózgu. Jeżeli nie zadbamy o ich stymulację, to zanikają, a utrwalą się tylko te, które są przez dziecko wykorzystywane. To chyba całkiem dobry argument za tym, aby od najmłodszych lat zapoznawać swoje pociechy z magicznym światem melodii i rytmu.

Jak wprowadzić dziecko w świat muzyki?

Doskonałym sposobem aby to zrobić będzie po prostu nauka gry na instrumencie muzycznym. W przypadku starszych dzieci, z dostatecznie rozwiniętą koordynacją oraz odpowiednią budową ciała, ciekawą opcją okaże się ukulele lub gitara klasyczna. Co jednak z najmłodszymi? 

Tutaj w sukurs przychodzą małe keyboardy, zwane potocznie (choć błędnie) organkami. To niewielkie, z reguły obejmujące niecałe dwie oktawy instrumenty klawiszowe, które ze względu na niską cenę, prostotę obsługi oraz wszechstronność sprawdzą się nawet w przypadku dwu-, trzylatka. Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam kilka najciekawszych moim zdaniem modeli, które wziąć możecie pod uwagę podczas zakupów.

Na to koniecznie zwróć uwagę wybierając keyboard dla dziecka!

Najpierw jednak warto przyjrzeć się kilku podstawowym cechom, które powinien posiadać keyboard dla dziecka. 

Pierwszą będzie bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie modele dostępne na rynku zaprojektowane są w taki sposób, aby nie stanowiły nawet w najmniejszym stopniu zagrożenia dla naszej pociechy – nie posiadają małych elementów, a ich konstrukcja jest w pełni dostosowana do ich potrzeb. Warto jednak pamiętać, aby zakupu dokonywać wyłącznie w renomowanych sklepach muzycznych. 

Drugą kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest bez wątpienia czytelność oraz prostota obsługi. Zbyt skomplikowany, wyposażony w dużą ilość funkcji keyboard może paradoksalnie zniechęcić nasze dziecko do zabawy. Włączanie instrumentu oraz wybór brzmień i rytmów powinien być zatem jak najbardziej intuicyjny. Warto też zwrócić uwagę na zakres informacji wyświetlanych na ekranie. Diagram przedstawiający kolejność wciskanych klawiszy czy wizualizujący tempo stanowić będzie dobre uzupełnienie funkcji edukacyjnych.

Kolejnym istotnym elementem okażą się wbudowane głośniki oraz wyjście słuchawkowe. Choć dziecku z pewnością największą radość sprawiać będzie gra z maksymalnym poziomem głośności, to rodzice mogą być odmiennego zdania. Stąd też warto zwrócić uwagę jak donośny jest instrument oraz czy można podłączyć do niego słuchawki.

Ważny może być także design keyboardu. Powinien on przyciągać uwagę i wzbudzać u dziecka ciekawość. Podobną funkcję pełnić będą dostępne do wyboru brzmienia. Większa ich ilość sprawi, że dziecko chętniej i częściej wracać będzie do gry, nie znudzi się nią, a co najważniejsze obcować będzie z całą gamą nowych dźwięków. Będzie to miało nie tylko walor edukacyjny, ale także przyczyni się do rozwoju płatów skroniowych i znajdującej się tam kory słuchowej.

Który keyboard kupić? Najlepsze keyboardy dla najmłodszych

Na rynku znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt małych keyboardów, które sprawdzą się jako instrument dla dziecka. Poniżej znajdziecie najciekawsze moim zdaniem propozycje stanowiące połączenie przystępnej ceny i wysokiej jakości.

1. Casio SA77/SA78

Zacznijmy od sprawdzonych i dostępnych od lat na rynku modeli od Casio. SA77 i SA78 to nieco większe, bo niemal 4-oktawowe keyboardy dysponujące aż 100 brzmieniami i 50 rytmami, co stanowi dość szeroki wybór jak na keyboard tej klasy. Wyróżniają się prostym systemem do nauki, idealnym dla małych dzieci – funkcja zatrzymywania melodii idealnie sprawdza się przy ćwiczeniach na jedną rękę. Oba instrumenty wyposażone zostały w 44 klawisze, czytelny ciekłokrystaliczny wyświetlacz informujący o aktualnie wybranym brzmieniu, wyświetlający wskazówki dotyczące tempa oraz aktualnie granych dźwięków. Oba modele posiadają także wyjście słuchawkowe i różnią się od siebie jedynie wersją kolorystyczną. 

Casio SA77 ↗️

czarno-białe, ok 380 zł

Casio SA78 ↗️

czarno-różowe, ok 380 zł

2. Casio SA50/SA51

To zupełnie nowa propozycja od tej samej marki, tym razem w nieco mniejszym rozmiarze. Stanowi ona kontynuację bardzo udanej serii mini-keyboardów SA46 i SA47. W stosunku do swoich poprzedników wzbogacono je o efekt reverb, a także usprawniony moduł brzmieniowy obsługujący teraz aż do 32 głosów polifonii jednocześnie. Dodatkowo keyboard daje możliwość transpozycji (obniżenia/podniesienia granych dźwięków o całą oktawę), a także ułatwia powrót do brzmienia pianina bądź organ za pomocą jednego przycisku. Model SA50 oferowany jest w kolorze białym z zielonymi akcentami, SA51 zaś w klasycznej czerni.

Casio SA50 ↗️

biało-zielony, ok 330 zł

keyboard

Casio SA51 ↗️

czarno-biały, ok 330 zł

keyboard

3. Yamaha PSS-F30

Niepozorny i estetycznie wykonany keyboard oddający do dyspozycji Twojej pociechy 120 brzmień i aż 114 stylów akompaniamentu. Co ciekawe jest to jedna z niewielu propozycji w tym zestawieniu wyposażona w funkcję sustain umożliwiającą podtrzymanie granego dźwięku podobnie jak w prawdziwym, akustycznym pianinie. Wraz z keyboardem otrzymujemy cyfrowy śpiewnik, który pozwoli dziecku jeszcze łatwiej rozwijać swoje umiejętności.

4. Yamaha Remie PSS-E30

To model nieco zbliżony do F30, różniący się jednak od niego kolorystyką oraz dodatkową funkcjonalnością jaką jest opcja Quiz. Pozwala ona odgadywać pochodzenie danych odgłosów (np. zwierząt), a także wysokość granego dźwięku – to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni naszego dziecka. Keyboard zasilany może być zarówno bateryjnie jak i za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB.

5. Casio SA80/SA81

To następcy wspomnianych na początku modeli SA77 i SA78. Wyróżniają się one funkcją Layer, która w tym przedziale cenowym jest raczej niespotykana. Pozwala ona nałożyć na siebie dwa brzmienia jednocześnie, co zdecydowanie zwiększa potencjał instrumentu oraz urozmaica zabawę. Na pokładzie znajdziemy też opcję pogłosu oraz czytelniejszy niż w poprzedniku wyświetlacz. Do dyspozycji użytkownika oddano także przyciski umożliwiające szybkie przełączenie się na brzmienia pianina, trąbki bądź perkusji.

Casio SA80 ↗️

biało-żółty, ok 460 zł

keyboard

Casio SA81 ↗️

czarno-biały, ok 460 zł

keyboard

6. Alesis Harmony 32

To propozycja wyróżniająca się bardzo dużą ilością brzmień i rytmów. Keyboard Alesis Harmony 32 oferuje ich bowiem aż 300. Na przednim panelu znajdziemy także pięć padów perkusyjnych z przypisanymi brzmieniami bębnów. Instrument wyposażono w złącze USB umożliwiające korzystanie z niego jak z klawiatury sterującej. Dodatkowo przy zakupie otrzymujemy 3-miesięczną subskrypcję Premium Skoove oraz 60 bezpłatnych lekcji Melodics.

Alesis Harmony 32 ↗️

czarno-niebieski, ok 400 zł

keyboard

7. Casio CT-S100

Jedyny pełnowymiarowy keyboard w tym zestawieniu wyposażony w aż 61 klawiszy. Jest on warty wzmianki zwłaszcza ze względu na swoją niską cenę, nie przekraczającą 600 zł. Jest to najprostszy w obsłudze model z serii CT-S, oferujący dynamiczną klawiaturę, 4 rodzaje pogłosu, ponad 120 brzmień oraz obsługę MIDI. Mimo większych niż pozostałe dzisiejsze propozycje rozmiarów, zasilany może być bateryjnie co czyni go niezwykle mobilnym. Model CT-S100 może zostać także podłączony do komputera. To świetna propozycja dla nieco starszych dzieci pragnących rozpocząć naukę w szkole muzycznej. 

8. Krótkie porównanie naszych propozycji (tabelka)

Jeżeli czytasz nasz artykuł na telefonie, możesz przesunąć tabelkę w bok żeby zobaczyć pełne porównanie naszych propozycji

modelcenawiek dzieckailość klawiszyilość brzmieńkolorywagawejście na słuchawkiciekawe funkcjelink do sklepu
Casio SA77/SA78ok 380 zł3 +44100czarno-biały/ czarno-różowy1.4 kgtakfunkcja zatrzymywania melodii idealnie sprawdza się przy ćwiczeniach na jedną rękęModel SA77/SA78
Casio SA50/SA51ok 330 zł2 +32100czarno-biały/biało-zielony1 kgtakmożliwość transpozycji (obniżenia/podniesienia granych dźwięków o całą oktawę)Model SA50/SA51
Yamaha PSS-F30ok 330 zł3 +37120czarny1.2 kgtakfunkcja sustain umożliwiająca podtrzymanie granego dźwięku podobnie jak w akustycznym pianinieModel PSS-F30
Yamaha PSS-E30ok 320 zł3 +3747biały1.2 kgtakfunkcja Quiz – pozwala ona odgadywać pochodzenie danych odgłosów (np. zwierząt), a także wysokość granego dźwiękuModel PSS-E30
Casio SA80/SA81ok 460 zł3 +44100czarny / biało-żółty1.4 kgtakrzadko spotykana funkcja Layer, która w pozwala nałożyć na siebie dwa brzmienia jednocześnie, co zdecydowanie zwiększa potencjał instrumentu oraz urozmaica zabawę.Model SA80/SA81
Alesis Harmony 32ok 400 zł2 +32300czarno-niebieski1 kgtakTo propozycja wyróżniająca się bardzo dużą ilością brzmień i rytmów.Model Harmony 32
Casio CT-S100ok 590 zł7 +61122czarny3.3 kgtakOferuje dynamiczną klawiaturę, może być zasilany bateryjnie i można podłączyć go do komputeraModel CT-S100

Mimo iż modeli dostępnych na rynku jest wiele, najciekawszą ofertę keyboardów dla dzieci zdają się mieć takie marki jak Yamaha i Casio. Wynika to m.in. z faktu, że posiadają ona stosunkowo długie tradycje w projektowaniu instrumentów edukacyjnych, co bez wątpienia przekłada się na ich jakość i funkcjonalność. Niezależnie jednak od tego którą markę wybierzecie, zakup keyboardu dla dziecka z pewnością okaże się skutecznym sposobem na obudzenie w nim muzycznego geniusza.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *