Jaka gitara akustyczna na początek? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Rozpoczynający muzyczną podróż muszą zawsze stanąć przed trudnym i kluczowym pytaniem o rodzaj i model instrumentu. Gitary akustyczne ze względu na swoje wyraziste brzmienie są częstym wyborem wśród początkujących. Oto garść informacji na temat: gitara akustyczna na początek!

jaka gitara akustyczna na początek

Gitara akustyczna – podstawowe informacje

Gitara akustyczna jest zbudowana podobnie do gitary klasycznej – drewniane pudło rezonansowe posiada tylko czasami nieco bardziej fantazyjny kształt. Poza tym węższy gryf i standardowo główka z kluczami, zaś do niej przymocowane są, odmiennie od nylonowych w gitarze klasycznej, struny metalowe. Ze względu na to ostatnie gitara świetnie nadaje się do grania akompaniamentu, jak i wyrazistych bluesowych, a nawet rockowych zagrywek. Ze względu na twardość strun, pierwsze kroki mogą być bardziej odczuwalne, lecz dobór odpowiednich ćwiczeń na pewno przyśpieszy naukę.

Jakość i brzmienie przede wszystkim

Zdecydowanie złej jakości gitara szybko zniechęci do nauki, dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka detali:

  • Progi powinny być wbite równo w gryf i nie wystawać poza jego obręb.
  • Drewno nie może mieć widocznych nierówności i drzazg.
  • Jeśli chodzi o wygodę grania, to gitara powinna być lekka i mieć odpowiedni rozmiar, który nie utrudni transportu.
  • W kwestii brzmienia warto kierować się swoim gustem i ewentualnymi radami doświadczonych osób.

Ile kosztuje gitara akustyczna? Na pewno nie powinna być bardzo droga, ale warto poświęcić na nią co najmniej kilkaset złotych.

Konieczne akcesoria

Na pewno najważniejszym dodatkiem do gitary akustycznej jest tuner, który pozwala nastroić instrument i uzyskać czyste brzmienie. Kostki wykonane zwykle z twardego plastiku są konieczne przy grze na twardych strunach gitary akustycznej – najlepiej wyposażyć się w kilka sztuk! Pokrowiec oczywiście jest nieodzowny i pozwoli na wygodny transport gitary.

gitara akustyczna na początek - akcesoria

Gitary akustyczne – najlepsze modele 2022

Nie da się odpowiedzieć, jaka gitara akustyczna na początek będzie najlepsza, ale warto zerknąć na bestsellery roku 2022

Epiphone Starling Square Shoulder Hot Pink

Epiphone Starling Square Shoulder Hot Pink

cena ok. 485 zł

Starling to gitara akustyczna idealna dla początkujących muzyków poszukujących dobrego instrumentu w świetnej cenie. Tył i boki wykonane zostały z warstwowego mahoniu, a wierzch ze świerku zapewniając trwałość i dobre brzmienie gitary.

Fender FA-125 Dreadnought NAT BAG

Fender FA-125 Dreadnought NAT BAG

cena ok. 499 zł

Nowa gitara akustyczna marki Fender z serii FA. Model jest idealnym rozwiązaniem dla muzyków poszukujących porządnej gitary akustycznej gwarantującej dobrze zainwestowane pieniądze. Fantastyczne brzmienie oraz wysoki komfort gry idealnie spełnią oczekiwania gitarzysty piszącego teksty. Niezwykle przyjemna dla ucha.

Ibanez V50NJP NT gitara akustyczna na początek

Ibanez V50NJP NT

cena ok. 589 zł

Ibanez V50NJP NT to zestaw do nauki gry na gitarze akustycznej zawierający wszelkie potrzebne akcesoria do rozpoczęcia gitarowej przygody. Gitara została wykonana z wyselekcjonowanych materiałów i posiada przyjemne, jasne brzmienie. Zresztą sam posłuchaj 😉

Yamaha F310 NT

Yamaha F310 NT

cena ok. 620 zł

Yamaha F310 NT to gitara akustyczna wykonana z wyselekcjonowanych materiałów. Instrument oferuje niesamowitą jakość w stosunku do ceny, a świerkowa płyta wierzchnia sprawia, że z jego wnętrz wydobywa się ciepłe, słodkie brzmienie. Głębokość korpusu została delikatnie pomniejszona, co w połączeniu ze średnią menzurą składa się na niezwykły komfort gry – to fenomenalny wybór dla początkujących, jak i średniozaawansowanych muzyków.

Epiphone DR 100 VS gitara akustyczna na początek

Epiphone DR 100 VS

cena ok. 780 zł

Doskonała gitara akustyczna od cenionej marki Epiphone, oferująca wyraźne i bogate brzmienie. Instrument wykonany został z najlepszej selekcji mahoniu oraz świerku, co pozytywnie wpływa nie tylko na jego walory brzmieniowe ale także wizualne. Dzięki zastosowaniu wygodnego, szybkiego gryfu instrument okaże się idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych gitarzystów, którzy poszukują przestępnego cenowo instrumentu o bardzo dobrej charakterystyce brzmieniowej.

Ibanez EWP14WB OPN gitara akustyczna na początek

Ibanez EWP14WB OPN

cena ok. 825 zł

Gitara akustyczna o znacznie mniejszych rozmiarach niż tradycyjne. Model Ibanez EWP14 WB OPN może mieć wiele zastosowań. Będzie bardzo dobrym wyborem dla uczących się dzieci, które potrzebują instrumentu o mniejszej skali. Może służyć także jako tak zwany instrument podróżny, gdyż poprzez mniejsze rozmiary bez problemu można zabrać go w dowolne miejsce aby grać, ćwiczyć i komponować. Świetne wykonanie i brzmienie.

Jak widać niezmienną popularnością cieszą się uznane marki i trudno się dziwić, gdyż to właśnie wśród nich początkujący, jak i bardziej zaawansowani znajdą niezawodne modele!

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *