Ćwiczenia na gitarę dla początkujących – krótki przewodnik, który musisz znać

Cóż, w kontekście gry na gitary ćwiczenia są bardzo istotne. Pamiętaj, że jest różnica między grą na gitarze, a jej ćwiczeniem. Jeśli chcesz grać na gitarze tak, jak zawodowy gitarzysta to powinieneś regularnie wykonywać ćwiczenia na gitarę dla początkujących. Niezależnie od tego, czy masz gitarę akustyczną, czy elektryczną, na obu możesz ćwiczyć tak samo. Nie musisz się więc martwić, co ćwiczyć na gitarze akustycznej, a co na gitarze elektrycznej. 

Jeśli zastanawiasz się, co ćwiczyć, aby osiągnąć mistrzostwo, jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Aby w krótkim czasie zbliżyć się do mistrzostwa, należy stosować się do poniższych wskazówek. Pomocne będzie, jeśli nie będziesz ćwiczyć wszystkich elementów naraz. Tak jak człowiek nie staje się ekspertem od razu, tak samo jest z praktyką. Najlepiej byłoby, gdybyś ćwiczył każdą z poniższych umiejętności w ramach codziennych ćwiczeń. Przejdźmy zatem do konkretów.

Ćwiczenia na gitarę dla początkujących

1. Nauka czytania tabulatur gitarowych

Każdy uczeń powinien zacząć od początku, aby z czasem stać się mistrzem. Nie musisz od razu przechodzić do rzeczy skomplikowanych, pomijając te proste. Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, zacznij od samego początku, czyli odczytywania tabulatur gitarowych.

Jak czytać tabulatury?

W wielkim skrócie: czytamy je od lewej do prawej. Litery z lewej strony oznaczają struny (e-najcieńsza, E-najgrubsza). Cyfry na kreskach (czyli strunach) to progi, na których należy przycisnąć daną strunę (na 0 nie przyciskamy struny).

Czyli poniższy utwór zaczynamy grać następująco: nie przyciskając żadnego progu grasz strunę G, następnie trzymając palec na 2 progu dwukrotnie grasz strunę D i tak dalej… Czy już rozpoznajesz tą piosenkę? Jeśli tak napisz jej tytuł w komentarzu 🙂

Ćwiczenia na gitarę dla początkujących - jak czytać tabulatury

Wiele osób zaczyna naukę od czytania standardowej notacji muzycznej, która na początku nie ma odpowiedniego zastosowania. Będziesz miał dużo czasu, aby się tego nauczyć, ale najpierw zacznij od tabulatur. Tabulatury gitarowe są bardzo łatwe do nauczenia. Kiedy opanujesz tę umiejętność, nauczysz się wszystkich innych kroków, które będziesz ćwiczyć.

2. Spróbuj ćwiczyć łatwe melodie

Dla każdego ucznia pomocne jest rozpoczęcie od rzeczy niezbędnych. Jako osoba ucząca się gry na gitarze spróbuj znaleźć kilka znanych melodii i zagrać je, czytając tabulatury gitarowe. Przeglądając zapisy znanych melodii, zrozumiesz również, jak działają tabulatury gitarowe. (W intrenecie bez problemu znajdziemy naszą ulubioną melodię rozpisaną na tabulaturze.)

Taka powolna nauka pomoże Ci również rozwinąć pamięć mięśniową. Z biegiem czasu twoje doświadczenie wzrośnie, a twój umysł zrozumie, jak grać na gitarze. Opanujesz biegle grę na gitarze, a palce zaczną grać same.

3. Spróbuj nauczyć się różnych akordów

Akordy to najważniejszy element gry na gitarze – bez ich znajomości nic nie można zrobić. Dwa rodzaje podstawowych akordów to molowe i durowe. W akordach durowych nauczysz się głównie D, C, A, G, E a w molowych – Am, Dm i Em. Z pomocą tych kilku akordów można nauczyć się wielu piosenek.
Do zagrania akordów potrzebna jest znajomość chwytów (schemat ułożenia kilku palców jednocześnie na różnych strunach oraz progach)

Ćwiczenia na gitarę dla początkujących - podstawowe akordy
Podstawowe chwyty gitarowe na tabulaturze

Istnieje wiele innych rodzajów akordów potrzebnych podczas przechodzenia od prostej melodii do złożonej piosenki. By je móc zagrać trzeba się nauczyć m.in chwytów barowych (barre), które wykorzystuje się w nauce popularnych piosenek. Przy użyciu tych chwytów powstaje znaczna część muzyki pop i rock.

4. Naucz się zmieniać chwyty bez zaburzania płynności gry

Zanim zaczniesz uczyć się jakieś piosenki, najpierw weź lekcje płynnego przechodzenia z jednego chwytu na drugi. Po pierwsze, opanuj wszystkie akordy durowe i molowe, a następnie naucz się przechodzenia między nimi. Na początku będzie to trochę trudne, ale z czasem nabierzesz wprawy.

Na początku staraj się robić to powoli. Powtarzaj schemat w kółko kilka razy. Gdy wyrobisz sobie pamięć mięśniową, po prostu zwiększaj prędkość. Razem z kolejnymi powtórzeniami nabierzesz biegłości w zmienianiu chwytów.

5. Naucz się grać i uderzać (kostkować i bić) prawą ręką

Trenuj prawą rękę w wybieraniu i uderzaniu akordów. Spróbuj nauczyć się techniki naprzemiennego kostkowania (szarpanie struny zamiennie w górę i w dół) na każdej strunie, budując tym samym pamięć mięśniową. Naucz się także bicia całego akordu, wybierając jeden z akordów wymienionych powyżej.

Naprzemienne kostkowanie (Pick slide)

Po wybraniu akordu zacznij ćwiczyć, bijąc go w dół i w górę, używając różnych wzorów. Przećwicz to kilka razy nie zmieniaj akordów, chyba że będziesz w stanie grać go stopniowo i na czas. Ćwiczenie tego samego akordu nie zakłóci Twojej koncentracji, a cała Twoja uwaga będzie skupiona na jednym celu. Pamiętaj by przy biciu, kostka płynnie przeskakiwała ze struny na strunę, tak aby wszystkie dźwięki akordu wybrzmiały równomiernie.

6. Od prostej melodii do piosenki

Czytając tabulatury gitarowe i budując pamięć mięśniową, nauczysz się grać proste melodie na gitarze. Kiedy nauczysz się grać i przechodzić z jednego akordu do drugiego, łatwiej będzie Ci dojść do konkretów. Pora aby nasze ćwiczenia na gitarę dla początkujących weszły na kolejny poziom.

Nauczenie się całej piosenki nie jest wcale trudne. Gdy już opanujesz wcześniej wspomniane umiejętności, nadszedł czas, aby te proste melodie połączyć w całą piosenkę i zacząć grać.

7. Poznaj inne techniki

Jeśli chcesz zostać profesjonalnym gitarzystą, musisz nauczyć się wielu rzeczy. Od prostych do złożonych – każdy z tych etapów musisz solidnie przećwiczyć. W końcu to trening czyni mistrza 😉 W profesjonalnej grze na gitarze może Ci się przydać znajomość m.in. frazowania, bendingu, hammeringu i pull-ofu, ślizgu czy vibrato. Wszystkie te ruchy stosuje się do tej samej nuty, aby uzyskać różne dźwięki. Wydaje się to trochę trudne, ale w rzeczywistości nie jest. Wszystkich tych ruchów nauczysz się dzięki ciągłej praktyce i poprzez skupienie się na ich uczeniu się.

8. Ćwicz powoli

Jeśli chcesz grać na gitarze z większą klarownością i precyzją – zwłaszcza w szybszym tempie, ćwicz powoli. Upewnij się, że grasz wszystko ze stuprocentową dokładnością, zanim zaczniesz grać w tempie docelowym.
Tutaj niezbędnym może się okazać metronom, pozwoli nauczyć się grać w równym tempie na instrumencie.

Podsumowanie, ćwiczeń na gitarę dla początkujących

No cóż! To już chyba wszystko w temacie „co ćwiczyć na gitarze”. Jeśli wcielisz w życie każdą z wyżej wymienionych wskazówek i będziesz je regularnie ćwiczył. Bez problemu wskoczysz na poziom średnio zaawansowanego gitarzysty. Z czasem do każdej z tych metod będziesz mógł dodawać inne elementy, które pozwolą Ci osiągnąć jeszcze lepsze wyniki muzyczne. Powodzenia i graj dalej!

Post Author: Anna

2 thoughts on “Ćwiczenia na gitarę dla początkujących – krótki przewodnik, który musisz znać

    Mariusz

    (5 listopada 2022 - 13:41)

    Piosenka z tabulatury to: „Wlazł kotek na płotek”?

      Anna

      (9 listopada 2022 - 09:16)

      Brawo, i zagadka rozwiązana 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *