Aby zagrać pierwsze skrzypce, należy kupić pierwsze skrzypce

Bez względu na to czy szukasz skrzypiec dla dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole muzycznej, czy zauroczył cię dźwięk tego instrumentu i zapragnąłeś posiąść tajemną wiedzę na temat jego używania, jest kilka rzeczy o których powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz swoje pierwsze skrzypce.

Jak dbać o skrzypce? Wybór futerału, czyszczenie oraz pielęgnacja instrumentu
Zobacz także: Jak dbać o skrzypce? Wybór futerału, czyszczenie oraz pielęgnacja instrumentu

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę?

W przeciwieństwie do instrumentów cyfrowych, skrzypce są instrumentem żywym. Oznacza to,  że nie znajdą się najprawdopodobniej na świecie dwa podobne egzemplarze, brzmiące tak samo.  Dlatego wybierając swój pierwszy instrument dobrze jest skonsultować ich zakup ze specjalistą w sklepie muzycznym.  Na temat zakupu skrzypiec krąży wiele mitów. Jeden z nich to przekonanie, że nie należy kupować tanich skrzypiec. Dzisiejsze metody produkcji tych instrumentów sprawiają, że nawet skrzypce za 600 czy 700 zł mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. 

Przykładem skrzypiec uczniowskich, które nie zniechęcą młodego miłośnika instrumentów smyczkowych są Carlo Giordano VS-0 1/4:

Należy pamiętać, że jest to egzemplarz przykładowy, dostępne są różne rozmiary.

Jeśli chodzi o niedrogie skrzypce, nadające się na pierwsze recitale i koncerty, za niewiele większą kwotę możemy zakupić model Carlo Giordano VS-1:

Skrzypce Carlo Giordano VS-1
Skrzypce Carlo Giordano VS-1 na sklepmuzyczny.pl

Rozmiar

Rozmiar skrzypiec wydaje się rzeczą banalną ale wiele osób początkujących nawet nie wie, że występują one w różnych rozmiarach.  Standardowy rozmiar dla dorosłego człowieka to 4/4. Popularniejsze dla młodszych “ grajków”  są także rozmiary ¾, ½, ¼, ⅛ a nawet 1/16 czy 1/32. W doborze pierwszego instrumentu może pomóc sprzedawca lub lutnik, lecz najczęściej, i jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, pomocy w doborze udziela nauczyciel! 

Materiał wykonania

Wykonanie jest tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy podczas zakupu nowych skrzypiec. Nie chodzi tutaj tylko o jakość instrumentu ale przede wszystkim o surowiec, czyli po prostu drewno z jakiego wykonano skrzypce. Jeśli w oglądanym przez ciebie egzemplarzu widzisz sporo plastiku, to prawdopodobnie będzie to instrument, który szybko przestanie cieszyć i pojawi się potrzeba jego wymiany na lepszy model. Oczywiście to wcale nie oznacza, że jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, zakup takich skrzypiec będzie złą decyzją. W skrzypcach stosuje się różne drewno. Często jest to świerk, zdarza się także klon. skrzypce mogą być także wykonane z hebanu, Rzadziej używanymi materiałami jest grusza czy nawet jawor.

Dusza

Artykuł dotyczy skrzypiec na start, dlatego naszym założeniem jest aby kupić skrzypce i nie zbankrutować. Niezwykle ważną rzeczą, której nie można pominąć jest jednak mały element w środku skrzypiec – patyczek zwany duszą. Tani instrument nie musi być zły, pod warunkiem, że ma dobrze ustawioną duszę. Jej główną rolą jest bowiem przenoszenie drgań na dolną płytę rezonansową co ma znaczący wpływ na ostateczną jakość instrumentu oraz jego brzmienie. Zatem nawet jeżeli zakupisz tanie skrzypce, sprawny lutnik ustawiając duszę może zamienić je w znakomity egzemplarz wymarzonych skrzypiec.

Smyczek

Kupując komplet smyczkowy, takie rzeczy jak pokrowiec, smyczek i kalafonia mamy z reguły z głowy. Trzeba jednak podkreślić, że komplet, który kosztuje między 500 a 1000 zł zazwyczaj posiada bardzo podstawowe smyczki, których praca bardzo negatywnie wpływa na brzmienie instrumentu oraz komfort posługiwania się nim. W związku z powyższym warto rozważyć zakup dobrego smyczka. Cena egzemplarzy wybieranych przez profesjonalistów sięga nawet kilku tysięcy złotych. Jednakże już od 150 zł możemy zakupić całkiem przyzwoity smyczek. Za przykład może tutaj posłużyć Carlo Giordano BV-101 4/4:

Kalafonia

Aby skrzypce zagrały, nie wystarczy instrument i smyczek. Wydobyte od przesuwania suchego smyczka po strunach dźwięki sprawiłyby ciarki u większości słuchaczy, a także u nas samych. Aby tego uniknąć musimy regularnie smarować smyczek kalafonią.  Na szczęście nie jest to spory wydatek. Kilkanaście złotych nie powinno mieć znaczącego wpływu nasz budżet. Kalafonia powinna zawsze znajdować się w futerale wraz ze skrzypcami a w myśl dobrych praktyk najlepiej smarować smyczek codziennie.  Pamiętajmy o smarowaniu  gdy włosie jest naprężone!

Dobrą i tanią kalafonią jest Gewa PS 408200:

Kalafonia Gewa PS 408200
Kalafonia Gewa PS 408200 na sklepmuzyczny.pl

Żeberko

Żeberko stanowi element wypełniający między ramieniem skrzypka a skrzypcami. Kupując swoje pierwsze skrzypce trzeba zwrócić uwagę czy jest ono zawarte w zestawie, gdyż najczęściej element ten trzeba dokupić osobno. Całe szczęście nie musi być to duży wydatek, ponieważ za około 50 zł kupimy stabilny i wygodny egzemplarz, np. Carlo Giordano VSR-200:

Inne akcesoria

Większość skrzypiec sprzedawana jest wraz ze smyczkiem, kalafonią oraz pokrowcem.  Jeśli jednak akcesoriów tych brakuje twoim skrzypcom,  znajdziesz je na naszej stronie internetowej sklepmuzyczny.pl

 Dobry futerał nie musi być drogi, ważne aby rozmiar był odpowiednio dobrany do skrzypiec, a sam futerał dobrze jest zabezpieczał. Dodatkowym atutem będzie niewielka waga futerału. W tej kategorii polecamy futerał Leonardo:

Futerał Leonardo 3/4
Futerał Leonardo na sklepmuzyczny.pl

Pamiętaj, że rozmiar skrzypiec najlepiej przedyskutować z nauczycielem, wybierając instrument kieruj się brzmieniem i unikaj instrumentów, które nie są zrobione z drewna. No może poza tą ciekawostką, która przyniesie sporo ulgi Twoim współlokatorom, gdy będziesz ćwiczyć wiele godzin swoje ulubione partie:

Skrzypce Carlo Giordano EV-202 BLK
Carlo Giordano EV-202 BLK na sklepmuzyczny.pl

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego i odwiedzin w naszym Salonie w Poznaniu.

Post Author: Szymon Flas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *