Jak dbać o skrzypce? Wybór futerału, czyszczenie oraz pielęgnacja instrumentu

Kupiłeś już odpowiedni instrument i potrzebne akcesoria? Świetnie! Teraz warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania: jak dbać o skrzypce, aby dobrze nam służył? Jak uniknąć szkodliwych zmian temperatury? Jak i czym je czyścić?

 1. Wybór futerału
  • Futerały piankowe
  • Futerały drewniane oraz futerały z włókna szklanego
 2. Czyszczenie instrumentu
 3. Codzienna pielęgnacja
Jak dbać o skrzypce?

Wybór futerału

Stanowczo jest to jeden z najistotniejszych elementów jeżeli chcemy odpowiednio dbać o nasze skrzypce. Na rynku dostępnych jest wiele modeli futerałów w najróżniejszych kształtach, kolorach i cenach.

Najtańszymi futerałami są te wykonane z pianki. Można kupić je już od 150 zł, jednak nie posłużą nam one zbyt długo. Plastikowe elementy szybko odpadają, nitki zaczynają się pruć i w rezultacie futerał szybko jest do wymiany. Nie są one również dobrą ochroną dla skrzypiec. Słabo izolują temperaturę, przez co zimą nasz instrument marznie, co skutkuje licznymi zniszczeniami.

Te droższe (od ok. 600 zł) futerały piankowe są znacznie lepiej wykonane. Częściowo plastikowe części zastąpione są metalowymi. Futerał jest również lepiej wyprofilowany i dopasowany do instrumentu, a temperatura jest dużo mniejszym zagrożeniem dla instrumentu. Nadal jednak mamy ryzyko prucia się nitek (wyobraź sobie sytuację, gdy idziesz miastem, nagle nitki trzymające paski do noszenia na plecach pękają i cały futerał leci na ziemię…).

Jeśli zależy nam na lepszym futerale, którego nie będziemy musieli wymieniać po roku, warto pomyśleć o futerale drewnianym lub wykonanym z włókna szklanego. Drewniany to koszt od ok. 500 zł, z włókna szklanego – ok. 800 zł. Tu musimy liczyć się z większą wagą futerału – ponad 2 kg bez instrumentu, akcesoriów i nut. Są one o wiele lepszej jakości niż te piankowe. Świetnie izolują ciepło i występują w najróżniejszych wzorach i kolorach – prostokątne, w kształcie instrumentu, niektóre mają nawet kółka!

Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy:

 • rozmiar instrumentu dla którego przeznaczony jest dany futerał – o ile w futerałach skrzypcowych nie jest to problem, o tyle w tych dla altówki każde 0,5 cm robi różnicę.
 • kieszeń na nuty – futerały z drewna tej kieszeni nie posiadają. Do futerałów z włókna szklanego producenci często dokładają torbę przypinaną na rzepy. Natomiast w piankowych warto zwrócić uwagę na rozmiar kieszeni – nuty często mają format odrobinę większy niż A4.
 • miejsce na akcesoria – kolejna oczywista, ale istotna kwestia. W końcu do schowania w futerale mamy żeberko, kalafonię, ściereczkę do wycierania instrumentu, zapas strun itd.
 • akcesoria dodawane przez producenta – stanowcza większość producentów do futerału daje paski do noszenia na plecach oraz kołderkę do instrumentu pasującą kolorystycznie do wnętrza. Czasami dokładane są nawet specjalne nawilżacze.

Warto pomyśleć o dodatkach, jak nawilżacz czy hygrometr, by instrument jak najlepiej nam służył. Jeśli wybrałeś model drewniany i nie masz pasków do noszenia na plecach, dostępne są też wygodne, wodoodporne pokrowce na futerały.

Czyszczenie instrumentu

Drewno, z którego jest wykonany instrument i lakier, który go przykrywa są niezwykle delikatne, a każda zmiana może niekorzystnie wpłynąć na brzmienie. Dlatego ważne jest, by czyścić skrzypce czy altówkę profesjonalnymi środkami dostępnymi w sklepach muzycznych.

Jeśli posiadasz instrument lutniczy – warto zapytać twórcę Twojego instrumentu czym najlepiej go czyścić i jak dbać o nasze nowe skrzypce.

Powinieneś też zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia strun. Kalafonia, która zostaje na strunach po każdym graniu nie wpływa korzystnie na dźwięk, niszczy struny, a także powoduje dyskomfort podczas grania.

Ważne, by instrument czyścić na sucho po każdym graniu (przetrzeć z kalafonii i kurzu miękką szmatką).

Codzienna pielęgnacja

Przed każdym graniem powinniśmy nakręcić smyczek (nie za mocno, drewno musi być lekko wygięte ku włosiu), nakalafoniować go, po czym delikatnie otrzepać z nadmiaru kalafonii. Po graniu koniecznie rozkręcamy smyczek, instrument przecieramy, przykrywamy kołderką lub miękką szmatką.

Pamiętajmy, że to nasz przyjaciel i im lepiej o niego dbamy, tym bardziej on odwdzięcza się pięknym brzmieniem.

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *