Co to jest interfejs audio?

Jeżeli chcesz wiedzieć co to jest interfejs audio, to pewnie chciałeś dowiedzieć się jak nagrać swój głos, gitarę, keyboard czy jakiś inny instrument. Dlatego pewnie szukasz informacji o interfejsach audio, więcej na ten temat napiszę poniżej. Przedstawię Ci podstawowe informacje na temat interfejsów audio. Postaram się choć trochę pomóc Ci w wyborze interfejsu dla Twojego domowego studia.

Zasada działania jest dość prosta, polega na przesłaniu dźwięku z i do komputera. Jeżeli chcesz dobrej jakości nagranie głosu lub dowolnego instrumentu i usłyszeć wynik tego nagrania w postaci gotowej do zmiksowania i masteringu, wtedy potrzebny jest Ci interfejs audio.

Oczywiście możesz wykorzystać do tego swój komputer, laptop, tablet, jeżeli posiada wbudowaną kartę dźwiękową. Możesz także wyposażyć się w lepszy mikrofon, ale zdecydowany przeskok jakościowy osiągniesz dopiero dzięki interfejsowi audio.

Czy wystarczy mi mikrofon na USB, jeżeli nie mam interfejsu?

Z zasady taki mikrofon powinien wystarczyć, jeżeli jesteś osobą początkującą w temacie nagrywania. Może nie każdy wie o tym, że mikrofon USB ma w sobie wbudowany interfejs audio i można go normalnie podłączyć do portu USB i będzie dobrze działał. Ponadto niektóre mikrofony USB posiadają wyjścia słuchawkowe i wtedy stają się pełnoprawnymi urządzeniami wejścia / wyjścia. Istnieją także kable XLR – USB, gitara – USB, line out – USB i wiele innych, wszystkie pozwalają na niezależną pracę podłączonego sprzętu.

Czy karta dźwiękowa pełni taką samą funkcję jak interfejs audio?

Nie wchodząc w szczegóły to karta dźwiękowa i interfejs audio pełnią takie same zadanie. Przesyłają dźwięki do i z laptopa, peceta, maka czy tabletu, przetwarzają na sygnał cyfrowy, tak działają interfejs i karta dźwiękowa.

Prosto mówiąc, interfejs audio jest zewnętrzną kartą dźwiękową idealną dla laptopów i tabletów, coraz częściej jest używany także przez użytkowników komputerów stacjonarnych. Przeminęły już czasy, kiedy aby poprawić jakość nagrań musiałeś wstawić nową kartę dźwiękową do swojego komputera. Krokiem naprzód w rozwoju Twojego studia czy jakości nagrań jest instalacja interfejsu audio, który stanie się sercem każdego domowego studia.

To jakie jest przeznaczenie interfejsu?

Największymi i najważniejszymi zaletami interfejsu audio jest łatwość w użytkowaniu oraz wysoka jakość nagrań. Mamy do niego łatwy dostęp i posiada szerszy zakres wejść / wyjść w porównaniu do karty dźwiękowej. Może mieć wbudowane np. wejście gitarowe, mikrofonowe XLR, więc możesz podłączyć szeroki zakres profesjonalnych urządzeń do nagrywania. Wiele z nich posiada także wejście MIDI do podłączenia kontrolera klawiszowego.

Jak podłączyć interfejs audio do mojego komputera?

Większość interfejsów to karty dźwiękowe na USB. Wystarczy, że posiadasz port USB lub adapter USB (w przypadku podłączania do tabletu) to podłączysz go bezproblemowo, wystarczy, że podepniesz kabel, tylko tyle. Prawda że proste? Przy zakupie wybierz interfejs z portem USB, tak będzie najłatwiej. Jest też sporo na rynku takich z portem Thunderbolt czy Firewire, mają przewagę szybszego działania, ale są też droższe (nie każdy też takie porty posiada w swoim komputerze / tablecie). Złącze USB jest w fazie ciągłego rozwoju, zwiększa prędkości transferów, dlatego też interfejs na USB jest najlepszym rozwiązaniem.

Jaki interfejs audio wybrać do produkcji muzyki?

  • Do nagrywania gitary, wokalu będziesz potrzebował interfejs audio z dwoma wejściami mikrofonowymi (lub jednym mikrofonowym i jednym gitarowym) i dwoma wyjściami, pozwoli to na nagrywanie na dwóch oddzielnych ścieżkach. Do prowadzenia podcastów poszukaj takiego z jednym wejściem mikrofonowym lub dwoma. Gdybyś chciał zacząć przeprowadzać wywiady i dla każdego mieć własny mikrofon.
  • Chcesz nagrać swój zespół? Będziecie potrzebowali większej ilości wejść, jeżeli chcecie nagrywać każdy instrument i wokal na oddzielnych ścieżkach.
  • Jeżeli jesteś Dj – em będziesz potrzebował przynajmniej dwóch wyjść stereo lub czterech mono. To pozwoli Tobie na dowolne konfiguracje Twojego całego zestawu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zastanawiasz się jaki interfejs audio powinieneś kupić? Poniżej trochę ważnych technicznych terminów, które przydadzą się w trakcie takich poszukiwań.

Opóźnienie (latency)

Inaczej mówiąc opóźnienie pomiędzy realnym dźwiękiem a dźwiękiem słyszalnym w Twoich słuchawkach bądź głośnikach, co może powodować Twoją irytację. Dedykowany interfejs doprowadzi do sytuacji, gdy opóźnienia nie będą zauważalne. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się np. że naciskając klawisz na klawiaturze MIDI usłyszałeś dźwięk chwilę później to zakup interfejsu audio rozwiąże ten problem.

Zero Latency Monitoring czy Direct Monitoring

Pozwala na włączenie trybu, który sprawi, że będziesz słyszał dźwięk bezpośrednio. Zwłaszcza przy nagrywaniu wokalu nie usłyszysz w słuchawkach żadnych nieprzyjemnych opóźnień. Warto rozejrzeć się za tą funkcją!

Sterowniki (drivers)

Oprogramowanie, które pozwala na komunikację z komputerem i pomoże w redukcji opóźnienia do poziomu niezauważalnego.

Przedwzmacniacze

Przedwzmacniacz mikrofonowy, który wzmacnia bardzo mały sygnał z mikrofonu do odpowiedniego poziomu, który potrzebny jest przy nagrywaniu. Jeżeli chcesz dobrej jakości nagrania z mikrofonu, potrzebne jest odpowiednie wejście i dobry przedwzmacniacz.

Zasilanie Phantom (48 V phantom power)

Niektóre mikrofony potrzebują zasilania do zarządzania aktywnie obwodem elektrycznym, czy jak częściej się zdarza do spolaryzowania płytek kondensatora mikrofonowego. Jeżeli chcesz podłączyć mikrofon, który wymaga takiego zasilania, to szukaj interfejsu z taką opcją. Jeżeli posiadasz mikrofony dynamiczne to takiego rozwiązania nie potrzebujesz.

MIDI

Niektóre interfejsy audio posiadają wejście i wyjście MIDI. Chociaż większość nowoczesnych kontrolerów MIDI współpracuje z USB, więc wejście to nie jest niezbędne.

Częstotliwość próbkowania (sample rate)

Czyli ile razy na sekundę dźwięk jest samplowany, żeby stworzyć cyfrowy sygnał. Im wyższa częstotliwość próbkowania, tym większy zakres dźwięków, które mogą być nagrane i przetworzone. Standardowa częstotliwość próbkowania to 44.1 kHz, co pozwala na nagranie dźwięków do około 22 kHz. Nie jesteśmy w stanie usłyszeć dźwięków powyżej 20kHz. Można by pomyśleć, że samplowanie 44.1 kHz jest wystarczające i zazwyczaj tak jest. Choć samplowanie na wyższych częstotliwościach (88.2 czy 96) poprawia jakość nagrań. Warto porównać sobie te właściwości podczas wyboru interfejsu audio dla siebie.

Zbalansowane / niezbalansowane

Niezbalansowane wejścia i wyjścia są zrobione z kabli z pojedynczym rdzeniem z ekranowaniem, a zbalansowane z dwóch rdzeni z ekranowaniem (wejścia / wyjścia XLR i TRS są zbalansowane, a TS niezbalansowane). Wiele z budżetowych interfejsów wyprodukowanych jest dla osiągnięcia niskiej ceny ma niezbalansowane we / wy, co prowadzi do licznych zakłóceń i czegoś co nazywa się pętlą uziemienia. Wybranie zbalansowanych wejść / wyjść oraz kabli sprawia, że wszelkie zakłócenia idą po równo na każdy z dwóch rdzeni i na samym końcu zostają zniwelowane.

I to by było na tyle, mam nadzieję, że wyczerpaliśmy temat. Jeżeli uważasz, że coś nie zostało poruszone w powyższym artykule napisz do nas.

Powyższy artykuł Ci pomógł? Proszę udostępnij go! Zobacz również :

Interfejs audio do 500 zł

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *