Czy można było zrobić Nord Piano 4 lepiej?

Pamiętam kolejne wersje zarówno Nord Stage, jak i Nord Piano. Przez lata ewoluowały one, przebijając możliwości poprzednika. Do lutego 2020 roku, jednym z najpopularniejszych pianin scenicznych był właśnie model Piano 4. Czyli Szwedzki konkurent maszyn takich jak Roland RD-2000 czy Yamaha CP-88. Na tle tych dwóch instrumentów, Piano 4 już wtedy wyglądał zachwycająco. Jednak Clavia postanowiła poprawić wynik, wyposażając model Piano w kilka naprawdę istotnych elementów.

Nord Piano 5
Nord Piano 5

Cechy modelu Piano 5

Piano 5 występuje w dwóch wersjach:

Obie posiadają młoteczkową klawiaturę ważoną, znaną z poprzednika. “Triple Sensor keybed with grand weighted action” – trzy czujnikowa klawiatura z fortepianową akcją klawisza. Choć w specyfikacjach widnieje dokładnie taka sama nazwa, jak przy Piano 4, sprawia ona wrażenie lepiej reagującej na dynamikę, lecz ten aspekt zostawiam użytkownikom Nord Piano do sprawdzenia we własnym zakresie. Znane są jednak takie sytuacje, gdzie ten sam model klawiatury, np. Fatar ze Studiologic SL88 Studio i z Keylab 88 MKII, sprawiają wrażenie zupełnie innych mechanizmów.

Do naszej dyspozycji producent oddał Piano Section, Synth Section i efekty, pozwalające dodatkowo zmienić daną barwę. Silnik pianinowy ma 2GB pamięci na pianina natomiast w sample synth mamy do dyspozycji 1GB pamięci na barwy. Barwy możemy przełączać bez ucinania wybrzmiewania poprzedniej, a pracę ułatwia nam oledowy wyświetlacz, prezentujący najważniejsze dane.

Nord Piano 5
Nord Piano 5

Instrument waży 18,5 kg (wersja 73 jest lżejsza – 15,5 kg) i mierzy 128,7 cm x 34,2 cm x 12 cm (wersja 73 to odpowiednio 107 cm x 34,2 cm x 12 cm). W zestawie, poza obcojęzyczną instrukcją obsługi, znajdziemy kabel zasilający oraz Nord Triple Pedal.

Na tylnym panelu znajdziemy:

 • wyjścia (lewy i prawy mono),
 • wyjście słuchawkowe
 • monitor in
 • minid in/out
 • usb host
 • sustain pedal
 • vol/ctrl pedal

Brzmienia Pianin

Tutaj jest dobrze, naprawdę dobrze! Mamy 9 fortepianów, 9 pianin, 10 elektrycznych pianin, klawinet, marimbę czy wibrafon oraz wiele innych. Pamiętajmy, że nowy piano library oparty jest o podwójny silnik brzmieniowy. Wow! Trzeba oddać, że pianina to coś, co firmie Nord wychodzi od zawsze. Zostawiają w tyle rozpasłe gigabajty próbek fortepianów Yamaha czy Korg! Piana z norda zajmują wiele mniej miejsca, a charakteryzują się potężnym, panoramicznym brzmieniem z cudownym odwzorowaniem detali, za które tak kochamy akustyki.

Miłośników pianin zadowolą takie detale jak: zaawansowany rezonans strun, dynamiczny odgłos pedałów (odzywający się w module brzmieniowym jak w pianine akustycznym), czy funkcja “soft release” wydłużająca uwolnienie dźwięku, przydatne przy graniu legato. Trzeba oddać, że uczucie gry jest w mojej opinii o wiele bardziej zbliżone do gry na akustyku, niż w jakimkolwiek innym instrumencie cyfrowym. Elektryczne pianina sprawiają, że jak tylko ustawisz preset, chcesz grać, grać i grać! Bez końca.

Nord Piano 5
Nord Piano 5

Sample Synth

Tutaj znajdują się wszystkie pozostałe brzmienia niewymienione wyżej. Znajdziesz tutaj smyki, dęciaki, synty i dużo innych co sprawia, że nord piano poradzi sobie nawet w setup’ie wymagającego muzyka rozrywkowego.

Efekty

Sekcja efektów to między innymi Pan, Tremolo, Phaser, Flanger, Chorus, Delay, Compressor, Ovedrive czy Reverb. Jednym słowem cała gama narzędzi, aby nadać brzmieniu niepowtarzalny, świeży charakter. Wszystko łatwo dostępne i edytowalne na panelu głównym, bez skomplikowanych dojść i ukrytych funkcji.

Czym Piano 5 odróżnia się od Piano 4?

Lista zmian jest dość spora. Znajdują się na niej:

 • 2 silniki pianinowe, 2 silnik synth (w piano 4 mieliśmy po jednym)
 • podwojona pamięć Piano Library (2GB w piano 5)
 • podwojona pamięć Sample Library (1GB w piano 5)
 • funkcja Layer Detune (odstrojenie barwy łączonej)
 • polifonia brzmień sample synth (40 dla modelu piano 5, 30 dla piano 4)
 • efekt vibrato

Dostępne akcesoria

Nord zadbał o przeróżne dodatki, ułatwiające nam funkcjonowanie z Nord Piano 5. Tak znakomite pianino należy nosić w znakomitym futerale. Te Nord produkuje bardzo dobre. Są miękkie, grube i posiadają kółka, co ułatwia przemieszczanie się z nimi. Znajdziemy także kieszenie pozwalające pomieścić niezbędny kabel zasilający i moduł trzech pedałów (dołączany do instrumentu).

Nord Piano 5 w wersji 88 klawiszy może zostać, zamontowany na Nord Wood Keyboard Stand, czyli na dedykowanym statywie drewnianym. Połączone w ten sposób elementy wyglądają dostojnie, a gra jest o wiele przyjemniejsza niż na chwiejącym się statywie przenośnym.

Nord Keyboard Stand EX to przenośny statyw na scenę, charakterystyczny ze względu na 4 nożny układ, co znacząco poprawia stabilność względem standardowych statywów Typu X czy Z. Dostepny jest także Nord Music Stand oraz Nord Wood Music Stand. Ten drugi wykonany jest z drewna. Oba natomiast pomieszczą 4 kartki z nutami.

Nord dust cover czyli osłona przeciwkurzowa – niezbędny gadżet, gdy Twój Nord stoi w domowym studio czy na sali prób.

Nord Piano Monitor – czyli zestaw dedykowanych monitorów odsłuchowych, wykonanych z myślą o instrumentach marki Nord przez firmę Audio Pro. W modelach Piano 5 można je zamontować z tyłu instrumentu za pomocą dołączonych do monitorów adapterów, lub zamontować je na dowolnych statywach pod monitory studyjne.

Nord Piano Monitor
Nord Piano Monitor

Podsumowanie

Nord Piano 5 osobiście bardzo mnie zaskoczył. od premiery Piano 4 nie minęło wcale zbyt wiele czasu. W każdym razie poczynione zmiany czynią go jeszcze lepszym konkurentem w segmencie pianin scenicznych. Instrument idealnie nada się do studia, na scenę, a także do używania go dla czystej przyjemności w każdym domu, gdzie ceni się jakość i kunszt brzmienia, a gdzie nie zmieści się standardowe pianino akustyczne!

Jeśli chcesz przetestować to pianino, lub jego rubinowe rodzeństwo, wpadnij na Wielką 21 w Poznaniu.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *