Na początku byli Szwedzi!

Kto by podejrzewał Szwecję o jeden z najbardziej rozpoznawalnych biznesów meblowych? Kto podejrzewałby Szwedzką młodzież o takie zagorzałe podejście do obrony klimatu? A jednak, tak jak Szwedzi odnieśli fantastyczny sukces z IKEA, a najbardziej charakterystyczną twarzą w walce z globalnym ociepleniem jest Greta Thunberg, tak i w muzyce Szwedom nie brakuje na tym polu wyjątkowych osiągnięć! Poznajcie urządzenia od Clavia Nord.

Abba

Mowa tutaj nie o rozpoznawalnym zespole ABBA, lecz o firmie Clavia! Mówi Wam to coś? To w 1983 dwóch Szwedów: Hans Nordelius i Mikael Carlsson, założyli firmę “Clavia Digital Musical Instruments”. Dwanaście lat później urządzenia, jakie produkowali zaczęto nazywać właśnie Nord. I to w 1995 roku światem muzyki wstrząsnął czerwony instrument od Clavia Nord, wyróżniający się na tle konkurencji nie tylko kolorem! Nord Lead był instrumentem przełomowym. Przyczynił się do spopularyzowania syntezatorów opartych o sytezę wirtualną, lecz ten temat zostawmy na artykuł o rodzajach syntezy. My natomiast przyjrzyjmy się, co Szwedzi oferują nam dziś!

Sześć instrumentów, a tak spory przekrój!

Dzisiejsze portfolio najnowszych produktów Clavia Nord obejmuje:

Nieźle, mamy do dyspozycji: 3 syntezatory i 4 pianina sceniczne, ale pamiętajmy, że dostępne są ich różne odmiany! Nord Piano Monitor natomiast, wiernie odwzorowują wychodzące z nich dźwięki.

Warto podkreślić, że oficjalny, polski dystrybutor Audiostacja. Oferuje nam 3 letnią gwarancję na instrumenty zakupione u oficjalnych przedstawicieli, jak sklepmuzyczny.pl czyli my 🙂

Nord Lead A1

Syntezator Nord Lead A1
Syntezator Nord Lead A1

Tę maszynę sam producent określa jako “analog modeling synthesizer”. Mamy zatem maszynę wirtualną, która zachowuje się jak analog. W praktyce otrzymujemy potężny, 24 głosowy syntezator z wieloma możliwościami, które zamknięte są w prostym do okiełznania panelu frontowym. Wielu użytkowników wybiera go ze względu na “prostotę” w tworzeniu nowych brzmień lub odkształcaniu już istniejących presetów. Koszt Lead A1 to ok. 6 200 zł. Niewielka kwota biorąc pod uwagę jakość dźwięku i możliwości.

Clavia Nord Electro 6

To coś dla fanów brzmień organowych i elektrycznych pianin. Do dyspozycji mamy 3 modele:

  • Electro 6D 61, który posiada 61 pół ważonych klawiszy typu waterfall
  • Syntezator Electro 6D 73 z pół ważoną klawiaturą typu waterfall
  • Electro 6 HP, który posiada 73 klawiszową klawiaturę młoteczkową

No dobrze, ale co oznacza ta klawiatura typu waterfall? Słuchaliście kiedyś, jak Jon Lord zasuwał na organach? Klawisze typu waterfall nie mają ostrych krawędzi na końcach, co znacznie ułatwia glissowanie, czyli przesuwanie ręką po klawiaturze w górę czy w dół.

Jeśli chodzi o brzmienia, poza łatwo dostępnym silnikiem organowym z możliwością pracy na tłumikach (fizyczne dla 6D i cyfrowe dla 6 HP) mamy do dyspozycji sekcję piano i synth, a w nich wszystkie potrzebne brzmienia na koncert czy do studia! Wersję najkrótszą można zakupić za ok. 6 800 zł i są to naprawdę dobrze wydane pieniądze.

Nord Wave 2

Syntezator Nord Wave 2
Syntezator Nord Wave 2

To maszyna tak wyjątkowa, że z pewnością doczeka się u nas odrębnego artykułu. Tymczasem jednak, by rozbudzić Waszą ciekawość zdradzę, że posiada on, aż 48 głosów polifonii, a jego naturę producent określa jako “powerful 4-part performance synthesizer”. Czyli potężny 4 składnikowy syntezator na scenę! Dzieje się tak za sprawą 4 rodzajów syntezy, dostępnych na pokładzie: wirtualna analogowa, FM, Wavetable i sample!

Podobnie jak w lead A1 do dyspozycji mamy świetne koło modulacji i genialny pitch, który moim zdaniem jest najlepszym kontrolerem pitch z wszystkich instrumentów, na jakich grałem! Panel także nie przeraża swoim wyglądem, a możliwości są niesamowite. Wave odnajdzie się wśród takich konkurentów jak Novation Summit, Arturia Polybture czy Roland System 8. Należy jednak pamiętać, że każdy z nich jest nieco inny, a niektórzy uważają nawet, że nie powinno się ich porównywać. Nord Wave jest zawsze dostępny w sklepmuzyczny.pl, jego cena to ok. 10 300 zł.

Clavia Nord Piano 5

To najnowsze dziecko Clavia Nord, które swoją premierę miało dopiero w marcu 2021 roku. Do dyspozycji mamy:

W związku z faktem, iż jest to bezpośredni następca piano 4, warto podkreślić, że największą zaletą następcy jest poprawiona klawiatura oraz podwojenie pamięci dostępnej na sample (brzmienia). Do dyspozycji mamy świetny moduł pianinowy. Przeniesie on osobę grającą w zupełnie inny wymiar doznań muzycznych, a trzy-czujnikowa klawiatura jest lepsza niż kiedykolwiek. Czapki z głów! Dobrą wiadomością jest także wprowadzenie wersji 73-klawiszowej, którą możemy nabyć już za ok. 13 000 zł.

Nord Grand

Pianino cyfrowe Nord Grand
Pianino cyfrowe Nord Grand

Ten instrument koniecznie trzeba poznać. Można by o nim pisać godzinami, np. to, że klawiatura Kawai jest bezbłędnie dokładna, świetnie odwzorowuje dynamikę, a sam grand nie tylko łechta uszy ale i wpada w oko! To cudo jest ewenementem, który skusił już niejednego klienta szukającego pianina zabudowanego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje preset o nazwie “White Grand”. Jego magnetyzm jest tak silny, że ledwo oderwałem się od niego by napisać dla Was ten artykuł. 🙂 Grand kosztuje ok. 14 400 zł, ale każda jedna złotówka należy się za tak niesamowity instrument.

Clavia Nord Stage 3

Tego instrumentu wielu osobom nie trzeba przedstawiać. To obok Korg Kronos, Roland Fantom i Yamaha Montage najczęściej widoczny na scenach muzycznych całego świata instrument klawiszowy! Clavia Nord występuje w wersjach:

  • Compact (73 pół ważone klawisze typu waterfall)
  • Stage 3 HP 73 (klawisze półważone młoteczkowe)
  • Stage 3 88 (ważone klawisze młoteczkowe)

Ten ostatni jest najpopularniejszy, ze względu na zakres klawiatury znany nam z pianin i fortepianów. Instrumenty te są wyjątkowe. Zawierają w sobie nie tylko fantastyczny silnik pianinowy, ale także silnik syntezy znany z Nord lead a1 oraz sekcję organową z Nord C2D. To tak, jakbyśmy mieli 3 instrumenty w jednym. Dlatego też osoby ceniące sobie szerokie możliwości brzmieniowe i wyjątkową klawiaturę, na pewno znajdą tutaj coś dla siebie! Najpopularniejszym wyborem jest wersja 88, która kosztuje ok. 15 500 zł.

Syntezator Nord Drum 3P

Syntezator Nord Drum 3P
Syntezator Nord Drum 3P

To urządzenie nie posiada klawiatury, lecz pady! Jest przeznaczone dla perkusistów oraz miłośników elektronicznych maszyn perkusyjnych. Próżno szukać konkurencji dla tego instrumentu, gdyż nie jest to sampler, a syntezator. Mamy 6 kanałów z syntezą o niezliczonych możliwościach kreowania brzmienia, wraz z sekcją efektów, potęgujących doznania muzyczne. Maszyna ta kosztuje w ok. 2 500 zł.

Nord Piano Monitor

Nord Piano Monitor
Nord Piano Monitor

Na koniec przedstawiam zgodne kolorystycznie z czerwonymi maszynami monitory, będące efektem współpracy z firmą “Audio Pro”. Efektów nie da się opisać ale producent próbował, powołując się na cel, jakim było najwierniejsze odwzorowanie brzmień pianin akustycznych i elektrycznych. Czy im się to udało? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, serdecznie zapraszamy do Music Store na Wielką 21 w Poznaniu, gdzie wszystkie opisane powyżej instrumenty są dostępne do przetestowania i zakupu!

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *