Jakie słuchawki wybrać, aby jak najbardziej odpowiadały moim potrzebom? Internet pełen jest różnych poradników, opinii i recenzji. Jednak będąc pracownikiem sklepu muzycznego bez wątpienia mogę stwierdzić, że potrzeby jednego klienta mogą różnić się znacząco od kolejnego kupującego. Podobnie sprawa ma się z opiniami i odczuciami. A więc czym kierować się przy wyborze odpowiednich dla siebie słuchawek?
Na początek
Pracując na dziale nagłośnienie, studio i scena zauważyłem, że nie ma produktów najlepszych, jedynych (no może poza paroma wyjątkami, ale o tym piszę w dalszej części artykułu). Bywały transakcje i klienci którzy kupowali towar w pełni zachwytu jego możliwości, natomiast inni określali ten sam sprzęt mianem bardzo słabego. Chyba każdy z nas słyszał kiedyś przysłowie: Ile ludzi tyle opinii.
Pierwsza rada ode mnie: “przejrzyj internet”, aby zbudować sobie świadomość produktów, które są na rynku – natomiast wypracuj sobie własną opinię o sprzęcie, nie sugerując się zbytnio odczuciami innego człowieka.
Może to zabrzmieć trochę dwuznacznie. Chodzi po prostu o to żebyś miał świadomość jaki rodzaj sprzętu jest na rynku, jednak stwierdzenie czy dany produkt jest dobry czy też nie, pozostaw sobie.
Moim zadaniem na dzisiaj będzie przeprowadzić Cię przez różne rodzaje słuchawek dostępnych na rynku. Przy okazji wskażę kilku czołowych producentów oraz konkretne słuchawki, które osobiście najbardziej cenię i polecam.
Słuchawki douszne
Swego czasu jeden z najpopularniejszych typów słuchawek na rynku konsumenckim. Jakieś 10 lat temu posiadanie słuchawek nausznych kojarzyło się z old school’em – ponieważ znaczna większość ludzi używała słuchawek dousznych, dokanałowych. Dziś słuchawki douszne wypierane są przez inne typy słuchawek, jednak nadal są szeroko doceniane przez profesjonalnych muzyków i swoją praktycznością walczą o utrzymanie popularności. Należy pamiętać, że jest jeden aspekt w którym słuchawki douszne są bezkonkurencyjne – a mianowicie jako odsłuch na scenie czy próbie. Przed Państwem solidny zawodnik wieloletniej marki, wielu zawodowców zapewne powie, że w tej cenie biją konkurencję na głowę.
Shure SE215CL (cena ok. 407 zł)
Słuchawki te pozwalają na skuteczną słyszalność, dzięki dużej izolacji otoczenia oraz bezpośredniemu kontaktowi z wnętrzem naszego ucha. Posiadają do wyboru aż 3 rozmiary wypełnienia, tak aby w jak najlepszym stopniu dopasować się do ucha, a użytkownik czuł się jak najbardziej komfortowo.
Zobacz Shure SE215CL w sklepmuzyczny.pl
Słuchawki nauszne
Przechodzimy do najpopularniejszego typu słuchawek. Ze względu na typ budowy, słuchawki nauszne możemy podzielić na 3 podkategorie: otwarte, półotwarte, zamknięte. A więc czym te 3 typy się od siebie różnią? Szybko, nawet na logikę, biorąc pod uwagę znaczenie tych słów możemy wywnioskować, że nazwa wiąże się z izolacją dźwięku.
Mianowicie, słuchawki nauszne zamknięte powodują, że dźwięk w dużym stopniu izolowany jest przez nausznice, dzięki czemu dźwięk nie wydobywa się na zewnątrz. Jest jak romantyczna randka: nasze ucho i przetwornik otoczeni nausznicą. Z punktu muzycznego jest to konieczne dla osoby uczestniczącej w nagrywaniu dźwięku, np. wokalista śpiewający do mikrofonu pojemnościowego. Dzięki słuchawkom zamkniętym muzyk nie musi martwić się o to, że mikrofon zbiera dźwięk z słuchawek. Słuchawki nauszne zamknięte są również praktycznym wyborem jeżeli często słuchasz muzyki w miejscu publicznym. Przykładem może być zwyczajna podróż autobusem miejskim – dzięki słuchawkom zamkniętych izolujesz się od dźwięków miasta i pozostawiasz komfort reszcie pasażerów nie przeszkadzając im swoją muzyką. Jakie słuchawki wybrać z tej kategorii? Najpopularniejszymi produktami są:
AKG K92 (cena ok. 250 zł)
Marka AKG to lider wśród producentów słuchawek do tworzenia muzyki. Model K92 to absolutny bestseller razem z takimi modelami jak K361, K72. Jeżeli poszukujesz świetnych, ale budżetowych słuchawek, wśród produktów tej marki będziesz w stanie znaleźć model adekwatny do wielkości swojego portfela.
Zobacz AKG K92 w sklepmuzyczny.pl
Audio Technica ATH M40x (cena ok. 400 zł)
Moim skromnym zdaniem markę Audio Technica charakteryzuje wysoka jakość wykonania + bardzo dobra jakość dźwięku. Warto przejrzeć modele tej marki, ponieważ wypuściła ona serię słuchawek na każdą kieszeń – zaczynając od m20x, przez m30x, m40x, a na m50x i m60x kończąc (wszystkie modele dostępne na naszej stronie internetowej sklepmuzyczny.pl). Znaczącą różnicą użytkową jest wymienny kabel który producent dołącza od modelu m40x w górę.
Zobacz Audio Technica ATH M40x w sklepmuzyczny.pl
Beyerdynamic DT 770 PRO 250 ohm (cena ok. 549 zł)
Absolutny lider sprzedaży (nie tylko w naszym sklepie) jeśli chodzi o najczęściej wybierane słuchawki realizatorskie o konstrukcji zamkniętej. Zagłębiając się w czeluści internetu ciężko będzie znaleźć jakąkolwiek negatywną opinię na ich temat – mają swój wielki urok.
Zobacz Beyerdynamic DT 770 PRO 250 ohm w sklepmuzyczny.pl
Należy jednak wziąć pod uwagę jakie urządzenie będzie źródłem dźwięku, ponieważ ten model w połączeniu z telefonem zagra bardzo cicho. A wszystko to zależne jest od impedancji słuchawek, czyli ich oporu. Im wyższy tym słuchawki potrzebują większego wzmocnienia.
Rada numer dwa: Dlatego do zwykłego odsłuchiwania muzyki szukaj słuchawek z niską impedancją w granicach 16-32 Ohm. Nie jest to taki prosty temat, ale zgłębimy go przy kolejnym poradniku odnośnie słuchawek.
Słuchawki nauszne otwarte
Aby odpowiednio pokazać kontrast przejdziemy teraz do słuchawek o konstrukcji otwartej. Ich główną zaletą jest to, że nie męczą aż tak mocno ucha, jak mogą to robić słuchawki zamknięte. Jeśli przewidujemy wielogodzinne prace w słuchawkach, to myślę, że zdecydowanie warto przejrzeć słuchawki z tej kategorii. Warto również wspomnieć co może być minusem tego typu konstrukcji. Jeśli użytkujemy słuchawki w miejscach gdzie występuje hałas, może on znacząco wpływać na słyszalność przez nas samych tego co grają słuchawki. Dlatego warto przemyśleć w jakich warunkach i w jaki sposób będziemy użytkować słuchawki, warto też sprawdzić, w jakiej konstrukcji słuchawek odczuwamy największy komfort i satysfakcję z użytkowania. Jakie więc słuchawki otwarte wybrać? Najpopularniejszymi modelami słuchawek o konstrukcji otwartej są Beyerdynamic DT 990 PRO 250 ohm (cena ok. 580 zł) oraz AKG K712 PRO (cena ok. 1180 zł)
Słuchawki półotwarte to kompromis pomiędzy konstrukcją otwartą i zamkniętą. Są dobrym wyborem jeśli chodzi o pierwsze słuchawki, aby zrozumieć czego potrzebujemy w pracach realizatorskich. Dzięki słuchawkom półotwartym jesteśmy w stanie stwierdzić jaki typ słuchawek nausznych nam leży, w którym kierunku powinniśmy pójść. Najlepsze słuchawki półotwarte to moim zdaniem AKG K240 MK2 (cena ok. 333 zł) oraz Superlux HD330 (cena ok. 150 zł). Słuchawki w tej podkategorii znacząco odbiegają kosztowo od topowych modeli z podkategorii otwartej czy zamkniętej.
Słuchawki bezprzewodowe
Trafiają głównie w rynek komercyjny, czyli zwyczajowo tam gdzie po prostu występuje potrzeba słuchania muzyki w życiu codziennym. Jest to zbiór wszystkich rodzajów słuchawek (nausznych, dousznych etc.), które obsługują bezprzewodową transmisję dźwięku. A czym ona jest? Jest to połączenie słuchawki z nadajnikiem dźwięku (komputer, telefon) za pomocą połączenia bluetooth.
Bezprzewodowe słuchawki są bardzo wygodne ponieważ nie musimy myśleć o ograniczającym nas kablu, czy żyć w obawie o zniszczenie telefonu. Należy jednak pamiętać, że słuchawek tego typu nie podłączymy do każdego urządzenia. Wymagane jest aby urządzenie nadawcze posiadało łączność bluetooth w celu sparowania ze słuchawkami. Zdecydowanie najlepiej wybrać słuchawki bezprzewodowe Tannoy LifeBuds (cena ok. 220 zł) oraz AKG K361 BT (cena ok. 590 zł).
Zobacz Tannoy LifeBuds w sklepmuzyczny.pl
Słuchawki z mikrofonem i słuchawki DJ
Są to produkty zmodernizowane, oparte na typie słuchawek nausznych zamkniętych. Słuchawki z mikrofonem są najczęściej nauszne, ponieważ używając mikrofonu musimy wyizolować wydobywający się dźwięk, tak aby nie zapętlał się w obiegu słuchawki-mikrofon.
Natomiast słuchawki DJ posiadają obracane nausznice, tak aby w trakcie grania seta DJ mógł zrobić szybki odsłuch na jedno ucho. Słuchawki dla DJ również oparte są na konstrukcji nausznej zamkniętej, ponieważ ważna jest dla niego izolacja dźwięku – musi dobrze aby usłyszeć co jest w słuchawce nawet w bardzo głośnych warunkach.
Podsumowanie
Jeśli poszukujesz słuchawek odpowiednich do produkcji muzyki, słuchawki nauszne zamknięte będą najlepsze do nagrywania, a słuchawki nauszne otwarte do miksowania (choć tutaj warto posiadać również monitory odsłuchowe). Do grania na żywo zaleca się słuchawki douszne, dają one komfort poruszania się i dobrą słyszalność.
Jednak w myśl pierwszej rady: wypracuj swój własny styl, tak aby wybrać produkty które będą dla Ciebie najbardziej komfortowe.
3 thoughts on “Jak się zabrać za kupno słuchawek i jakie słuchawki wybrać? Douszne, nauszne, bezprzewodowe, a może z mikrofonem?”
agata
(26 września 2024 - 15:23)Ostatnio właśnie znalazłam dobrą firmę, która oferuje wynajem słuchawek. Dodatkowo też bardzo sprawnie działają
Anna
(1 października 2024 - 09:08)To świetnie, że znalazłaś taką firmę! Wynajem słuchawek, np. na konferencje czy dla turystów, to rzeczywiście coraz popularniejsze rozwiązanie. Artykuł, o którym mowa, dotyczy słuchawek do użytku osobistego, ale chętnie dowiemy się więcej o firmach zajmujących się profesjonalnym wynajmem. Dzięki za komentarz!
Jarek
(2 października 2024 - 06:51)Zgadzam się z tym, że kluczowym elementem przy wyborze słuchawek jest komfort noszenia, zwłaszcza jeśli planujemy długie sesje odsłuchowe. Często to właśnie ergonomia decyduje o tym, czy będziemy zadowoleni z zakupu na dłuższą metę.