Obecnie muzyk grający na instrumentach klawiszowych powinien przyłożyć się nie tylko wybierając dobre pianino cyfrowe czy idealny keyboard, ale także z równym zaangażowaniem poświęcić uwagę wybierając statyw pod swój ulubiony instrument. Nie każdy ma czas na wnikliwy research i studiowanie setek produktów, dlatego postanowiliśmy stworzyć ten poradnik ze wskazówkami i propozycjami.
Spis treści
- Po co mi statyw do keyboardu/pianina cyfrowego?
- Jaki statyw klawiszowy będzie dla mnie najlepszy?
- Podsumowanie
Po co mi statyw pod keyboard /pianino cyfrowe?
Wielu początkujących muzyków zakłada że statyw jest zbędny, myśląc, że rozwiązaniem będzie trzymanie go na biurku czy stole. Biorąc pod uwagę fakt, że najtańsze statywy zaczynają się od 50 zł jest to zdecydowanie błędne założenie! Używając do gry na pianinie biurka zamiast statywu możemy wyrobić w sobie złe nawyki układania rąk, a przede wszystkim ograniczyć sobie komfort gry, co na dłuższą metę pewnie zniechęci nawet do samej gry.
Muzycy, którzy używają instrumentu profesjonalnie, często wydali na niego niemałą kwotę. Spora część nadal korzysta z podstawowych, tanich rozwiązań i póki one się sprawdzają – nie ma w nich nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane stacje robocze mają właściwy sobie gabaryt oraz wagę, a częste korzystanie ze statywu, transport i ciągłe otwieranie i zamykanie sprawią, że statyw szybko się “zużyje”. Z pomocą przychodzi całe mnóstwo statywów przystosowanych do sporego obciążenia i ciągłego składania i rozkładania.
Jaki statyw klawiszowy będzie dla mnie najlepszy?
Statyw typu X
To najbardziej popularne rozwiązanie, wybierane głównie na pierwszy statyw. Najczęściej sprzedającym modelem jest KB-6 (cena ok. 85 zł) oraz KB-6EX (cena ok. 95 zł) firmy Athletic. Ten z “EX” w nazwie posiada szybki mechanizm do zwalniania blokady, co czyni go lekkim i nieskomplikowanym kompanem często przemieszczających się muzyków.
Modele KB-2 (cena ok. 105 zł) oraz KB-2EX (cena ok. 115 zł) są wzmocnione o dodatkowe “nogi”, często nazywane są podwójnym statywem. Produkuje się je z myślą o cięższych instrumentach. Istotna jest możliwość rozbudowy tego rozwiązania o “drugi poziom”, umożliwiający postawienie dwóch instrumentów, jeden nad drugim. Dostawka do serii Athletic nosi nazwę KB-D1 (cena ok. 69 zł).
Statyw typu Z
Statywy typu Z są cięższe ale przez to także stabilniejsze od rozwiązania opisanego powyżej. Wybierają je często muzycy posiadający “głębokie” instrumenty klawiszowe, gdyż statyw ten posiada ramię o głębokości 47cm. Jednym z lepiej sprzedających się modeli tego typu to Nomad NKS-K282 (cena ok. 249 zł).
Statyw typu Table (stolikowy)
Pierwszy model o którym pomyśli większość profesjonalnych muzyków to niezniszczalna konstrukcja niemieckiej firmy K&M – Omega (cena ok. 499 zł). To najbardziej popularny przedstawiciel statywów typu Table. Konstrukcja zapewnia ogromny komfort użytkowania, związany oczywiście z miejscem na nogi, a także jednakową stabilnością bez względu na wysokość. Tańszą alternatywą dla wspomnianego modelu Omega jest niemiecka produkcja firmy Gravity – KS TS 01 (cena ok. 339 zł).
Statywy drewniane
Należy także wspomnieć, że niektóre z pianin i keyboardów posiadają dedykowane, drewniane statywy, zapewniające maksymalną stabilność instrumentu przy grze. Ze względu na wagę oraz trwały charakter konstrukcji są one rozwiązaniem głównie do domu czy studia. Przykład stanowi instrument Casio PX-S1000 oraz dedykowany do niego statyw CS-68 (cena ok. 649 zł).
Inne typy statywów
Osobom, które często korzystają z więcej niż jednego instrumentu, poleca się statywy słupowe, których konstrukcja przypomina słup z wystającymi ramionami na keyboard. Naczelnym modelem tego typu rozwiązań jest K&M Spider Pro (cena ok. 1350 zł) – prosty w obsłudze z regulacją wysokości ramion pod instrumenty. Rozwiązaniem równie stabilnym jest statyw marki Proel – a najlepszy model tej firmy to DHKS10 (cena ok. 610 zł). Jest to konstrukcja wykonana z stalowych rur oraz profilu aluminiowego z łącznym udźwigiem do 45 kg.
Podsumowanie
Najpopularniejszymi statywami dla początkujących klawiszowców są zdecydowanie te z konstrukcją w literę X. Jednak gdy potrzebujesz czegoś stabilnego lub często podróżujesz z instrumentem, warto rozważyć statyw typu Table lub statyw typu Z. Jeśli jednak masz w domu pianino, do którego produkowany jest dedykowany statyw drewniany i nie zamierzasz zabierać instrumentu na trasy koncertowe, będzie on stanowić najlepsze i najstabilniejsze rozwiązanie.
W razie potrzeby pamiętaj, że eksperci dostępni na sklepmuzyczny.pl chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci wybrać najlepszy dla Ciebie statyw oraz keyboard lub pianino cyfrowe.