Jak wybrać pianino cyfrowe?

Bez względu na to czy robisz sobie prezent na 18 urodziny, czy szukasz pianina dla swojego 8 letniego dziecka, czy też właśnie rozpoczynasz emeryturę i wracasz do niezrealizowanego marzenia z młodości – przy wyborze pianina warto jest trzymać się kilku prostych zasad!

Poniżej postaram się w skrócie przedstawić proces selekcji najodpowiedniejszego instrumentu. Najprościej zadać sobie szereg pytań, które zadaję również klientom odwiedzającym nasz salon.


Spis treści
  1. Pianino stacjonarne czy pianino przenośne?
  2. Budżet
  3. Klawiatura
  4. Moduł brzmieniowy
  5. Dodatkowe funkcje
  6. Najlepsze pianina w budżecie startowym, standardowym i premium
  7. Zaufaj specjaliście

1. Pianino stacjonarne czy pianino przenośne?

Pianino stacjonarne to instrument zabudowany czyli posiadający pełną, najczęściej drewnianą podstawę, listwę z trzema pedałami oraz pokrywę klawiatury. Pod względem wyglądu niewiele różni się ono od klasycznego pianina. Pianino przenośne natomiast jest instrumentem mobilnym, bez pokrywy klawiatury, lecz w wielu przypadkach z możliwością rozbudowy o drewnianą podstawę i listwę pedałową.

Oto moja rada – jeśli szukasz pianina, które ozdobi wnętrze Twojego salonu, sypialni czy pokoju dziecka, wybierz pianino stacjonarne. Jeśli jednak zamierzasz zabierać instrument ze sobą, czy na wakacje, czy na próbę ze znajomymi, wybierz pianino przenośne.

2. Budżet

Niektórzy nie lubią gdy sprzedawca pyta o budżet. Ja jednak często zaczynam rozmowę od tego pytania, aby nie zalewać klientów dużą ilością modeli, które są nieadekwatne do ich potrzeb. Odpowiedź na takie pytanie pozwala szybko znaleźć się w odpowiednim segmencie. Ja przyjąłem sobie trzy segmenty cenowe: startowy, standardowy i premium. Taki podział znacznie ułatwia prezentację odpowiedniego instrumentu.

Jeśli zaczynasz i nie masz pewności, czy Twoja przygoda z pianinem przetrwa próbę czasu, wybierz pianino z segmentu startowego. Jeśli Twój budżet nie jest z gumy, ale jesteś pewien, że gra na pianinie to Twoja życiowa droga, poruszaj się w segmencie standardowym. Segment premium to już instrument, który zdobić będzie salon latami i przetrwa niejedną zmianę kolorów ścian. Segment ten obejmuje również instrumenty sceniczne dla profesjonalistów, wzbudzające podziw i uznanie na całym świecie.

3. Klawiatura

Jest to moim zdaniem najważniejsza rzecz w każdym instrumencie klawiszowym. Zdaję sobie także sprawę, że wybór klawiatury to wyjątkowo osobista rzecz. Klawiatura nie powinna być zbyt twarda, powinna mieć odpowiednią głębokość i jak najlepiej odwzorować dynamikę naszej gry.

4. Moduł brzmieniowy

Klawiatura i brzmienie pianina, to trochę jak rytm i melodia w muzyce. Znam kilka modeli pianin w których klawiatura instrumentu jest rewelacyjna, ale ogólne odczucia gry psuje moduł brzmieniowy – lub odwrotnie.

Moduł brzmieniowy to dla wielu kwestia jeszcze bardziej indywidualna niż klawiatura. Tutaj z pomocą przychodzą próbki nagrań dostępne w internecie. Moja rada jest taka, aby zwrócić uwagę na fakt, że próbki te nagrywane są w warunkach studyjnych lub studia domowego i brzmią trochę inaczej niż przez wbudowane głośniki instrumentu. Warto dokładnie przesłuchać całą gamę brzmień dostępnych w poszczególnych modelach.

5. Dodatkowe funkcje

Pianina podobnie jak wszystkie inne otaczające nas urządzenia ewoluują. Wskutek tych zmian pianina coraz częściej przepełnione są „bajerami”, jak łączność bluetooth, funkcja bezprzewodowej klawiatury sterującej czy nawet wbudowane wejście mikrofonowe i wiele innych.

Radzę jednak aby zachować rozsądek i zwrócić uwagę na to co w pianinie jest naprawdę ważne – czyli dźwięk, który spełnia nasze oczekiwania, wygodna, dynamiczna klawiatura i funkcjonalność instrumentu. Często oferowane funkcje w ogóle nie będą nam potrzebne.


6. Najlepsze pianina w budżecie startowym, standardowym i premium

Casio LK 266

Keyboard (cena ok. 1050,00 zł)

Idealny instrument dla początkujących pianistów, na samym starcie ich kariery. Posiada 60 wbudowanych utworów, których można się nauczyć samodzielnie dzięki lekcjom krok po kroku, a podświetlana klawiatura na pewno dodatkowo ułatwi tą naukę.

Zobacz Keyboard Casio LK 266 w sklepmuzyczny.pl

Studiologic Numa Compact 2x

Pianino cyfrowe, syntezator (cena ok. 2500,00 zł)

Sprawdzi się zarówno jako instrument do ćwiczeń domowych, jak i podczas występu na scenie (ma możliwość podłączenia do systemu nagłośnieniowego). Wielką zaletą jest bezproblemowy transport i jego waga czyli jedyne 7 kg!

Zobacz Studiologic Numa Compact 2x w sklepmuzyczny.pl

Roland FP 90

Pianino cyfrowe (cena ok. 8300,00 zł)

Smukła, nowoczesna obudowa połączona ze starannie dobranym zbiorem brzmień. Znajdziesz tu zarówno klasyczne pianino Rolanda, jak i inne pianina elektryczne, instrumenty smyczkowe, organowe, a także syntetyczne.

Zobacz Roland FP 90 w sklepmuzyczny.pl

7. Zaufaj specjaliście

Współpracuj ze sprzedawcą aby wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie, zapytaj znajomego nauczyciela o opinię – ale przede wszystkim kieruj się własnymi odczuciami. Nic tak nie przekonuje do instrumentu, jak chemia, która pojawia się podczas gry.

Mateusz Marszałek,
Kierownik działu klawiszowego Music Store w Poznaniu.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze instrumentu, śmiało, skontaktuj się ze mną!

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *