Fakty i mity o pianinach cyfrowych

Praca w sklepie muzycznym przynosi nam wiele satysfakcji. To ogromna przyjemność doradzać klientom w wyborze pianina czy keyboardu. Podczas wielu lat sprzedaży i kontaktu z klientami uzbierała się całkiem spora lista pytań i historii o lekko zabawnym zabarwieniu. Podkreślam, ten tekst ma charakter edukacyjno-humorystyczny:)

 pianina

Pianino cyfrowe trzeba stroić! – To oczywiście mit.

Pianino cyfrowe nie wymaga strojenia, nie posiada bowiem strun, które mogłyby ulec rozstrojeniu pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Dla chcącego jednak nic trudnego. Niemal każdy instrument cyfrowy posiada opcję mikrostrojenia. Przydaje się ona przy akompaniamencie dla niektórych instrumentów strunowych czy dętych. Mikrostrojenie stosuje się także niekiedy w muzyce jako zabieg celowy, np przestrajając instrumenty ze 440Hz do 432 Hz. Coraz więcej instrumentów posiada także funkcję indywidualnego strojenia poszczególnych klawiszy. Użytkownicy rzadko się na to decydują, jednak dla niektórych pianistów dźwięk cyfrowego pianina jest zbyt idealny, przez co próbują je upodobnić strojeniem do nie idealnego pianina akustycznego.

Pianino cyfrowe jest gorsze od pianina akustycznego – Mit

Takie twierdzenie słyszymy niemal co tydzień. Odpowiedź na to pytanie z pewnością mogłoby stanowić temat rozprawy na kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt stron. W skrócie możemy podsumować, że mamy do dyspozycji różne instrumenty akustyczne oraz różne instrumenty cyfrowe. Pamiętam z czasów mojego dzieciństwa Legnicę, na której grałem w domu rodzinnym oraz Calisię, która stała w jednej z sal szkoły muzycznej. Calisię cechowała klawiatura wyraźnie lżejsza, nie stawiała tyle oporu co moja domowa Legnica. Podobnie pianino firmy Roland, z popularnym mechanizmem PH4, np. F701 będzie miało cięższą klawiaturę niż to z pianina Casio PX-770.

Porównując zatem krzyżowo, możemy stwierdzić, że dla średnio zaawansowanego pianisty jak ja, cyfrowy Roland będzie lepszy niż wspomniana wcześniej Calisia. Ponadto klawiatury w pianinach cyfrowych są ciągle rozwijane a w niektórych wręcz żywcem wyjęte z pianina akustycznego. Przykładem jednej z najlepszych klawiatur zaimplementowanych do pianina cyfrowego jest ta z modelu Casio Gp-510 (przygotowana przy współpracy z Bechstein). To hybrydowa klawiatura, na której gra się w zasadzie lepiej niż na pianinie. Jej mechanizm można porównywać nawet z fortepianowym.

Cięższa klawiatura jest lepsza – Fakt, ale są wyjątki!

Na ogół cięższa klawiatura oznacza lepsze odwzorowanie instrumentu akustycznego. Instrumenty z cięższymi klawiszami będą zatem rewelacyjne dla zaawansowanych pianistów, którzy często wybierają do ćwiczeń instrumenty takie jak np. Roland fp-30x. Warto jednak pamiętać o tym, że 5-6 letniemu dziecku, lub osobie dopiero zaczynającej naukę, łatwiej będzie opanować podstawy gry na nieco lżejszej klawiaturze, jak np. z modelu Casio CDP-S100.

Kiedyś jeden z klientów kochających bieganie powiedział mi, że przygotowując się do maratonu, nikt nie biega 40 km. Biega się po 6, 10 czy 15, a maraton pokonuje się od czasu do czasu. Pomyślałem, że to fajna analogia dla lekkich klawiatur w pianinach. Aby zagrać na fortepianie popis czy koncert, nie musimy mieć fortepianu w domu. A nieco lżejsza klawiatura na pewno od razu nie popsuje naszych umiejętności.

Tylko Yamaha! – To mit

Pianina firmy Yamaha są cudowne. Cenimy je nie tylko za dobre wykonanie, ale także za piękne brzmienia fortepianów CFX czy Bosendorfer, które często samplowane są do instrumentów cyfrowych. Dekadę czy nawet dwie dekady temu, Yamaha była niekwestionowanym nr 1 wśród pianin cyfrowych. Wtedy też instrumenty te znalazły swój kąt w wielu domach i szkołach muzycznych. W związku z tym dochodzi do sytuacji, w której nauczyciele polecają na pierwszy instrument właśnie markę Yamaha, nie znając zupełnie innych instrumentów, ignorując postęp innych producentów. Obecnie najpopularniejszym pianinem w przedziale 5 000 – 6 000 zł jest Casio, model AP-470, a zaraz za nim Korg G1. Jeżeli poszukujesz instrumentu w niższej cenie sprawdź nasz ranking pianin cyfrowych.

Casio wygrywa dobrą konstrukcją, świetnym panoramicznym i realistycznym brzmieniem, a Korg fantastyczną japońską klawiaturą RH3. Dlatego wszelkie porady najlepiej „zweryfikować” własnymi uszami i palcami. W tym celu serdecznie zapraszamy do salonu na ulicy Wielkiej w Poznaniu.

Pianina akustyczne są droższe niż pianina cyfrowe – Fakt

Oczywiście znajdą się drogie cyfrowe pianina czy fortepiany, jak np Roland GP-609 lub Roland LX-708 PE. Ale na ogół instrumenty cyfrowe są o wiele tańsze. Dobre pianina akustyczne na start, musi kosztować około 20 000 zł, a w tej cenie możemy już sobie pozwolić na pianino cyfrowe z górnej półki. Warto zatem rozważyć, czy nie lepiej zafundować sobie mniej trosk i problemów, wybierając pianino cyfrowe.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *