Wybór odpowiedniej kolumny nie jest sprawą prostą. Aby cieszyć się odpowiednią jakością dźwięku należy poświęcić chwilę czasu, aby dobrać taką kolumnę, która w 100% spełni nasze oczekiwania. W obecnych czasach dostępna jest cała masa kolumn, dlatego warto dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie dają kolumny aktywne i pasywne.
Co to jest kolumna aktywna i pasywna?
Najważniejszą kwestią jest wybór pomiędzy kolumną aktywną, a pasywną. Kolumna aktywna to rodzaj kolumny głośnikowej, która posiada własny wzmacniacz, a co za tym idzie nie jest wymagane zastosowanie w niej wszelkiego rodzaju zewnętrznych amplifikacji. Kolumna pasywna natomiast nie posiada w swojej budowie wzmacniacza, jest więc rodzajem kolumny, z której sygnał zanim trafi do głośników, musi przejść najpierw przejść przez zwrotnicę. Istnieje możliwość dołączenia do niej dowolnego wzmacniacza, przez co jest bardzo uniwersalna.
Czym różnią się od siebie kolumny aktywne i pasywne?
Kolumny te mogą na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo podobne, przynajmniej pod względem wyglądu, znacznie różnią się jednak wnętrzem. Podstawową różnicą między tymi rozwiązaniami jest obecność wzmacniacza. W kolumnie aktywnej wzmacniacz jest wbudowany, a sygnał zostaje rozdzielony w zwrotnicy aktywnej, z której wędruje najpierw do wzmacniacza, a następnie do głośników. W kolumnie pasywnej sygnał przechodzi natomiast przez zwrotnicę pasywną, z której trafia do głośników za pomocą specjalnej pasywnej końcówki.
Wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Zarówno kolumny aktywne, jak i pasywne posiadają swoje wady i zalety. Kolumny aktywne estradowe zapewniają lepszą jakość dźwięku oraz są łatwiejsze w transporcie przez to, że dzięki swojej budowie zajmują dużo mniej miejsca. Kolumny tego rodzaju wszystko co niezbędne mają we wnętrzu, w związku z czym nie potrzeba stosować do nich dodatkowych akcesoriów. Są łatwe w obsłudze i podłączeniu. Są również dużo mniej narażone na wszelkiego rodzaju awarie. Do wad kolumn aktywnych należy jednak ich cena. Ze względu na brak możliwości dobrania do nich dodatkowych elementów, jak również dość skomplikowanej budowy trudno jest również wyeliminować wszelkiego rodzaju niedociągnięcia. Gdy kolumna ulegnie awarii, traci się nagłośnienie.
Kolumny pasywne są dużo lżejsze od aktywnych. Są szczególnie cenione ze względu na niższą ceną, jak również możliwość zastąpienia wadliwych elementów innymi. Ponadto zyskuje się w tym wariancie wpływ na końcowe brzmienie kolumny. Do ich wad zaliczyć jednak należy dużo słabszą mobilność i trudności w transporcie ze względu na konieczność doboru dodatkowych elementów zajmujących dużo więcej miejsca. Ponadto jakość dźwięku jest dużo słabsza ze względu na problemy z doborem odpowiedniego osprzętu.
Na jakie cechy i funkcje warto zwrócić uwagę podczas wyboru kolumny?
Jak w przypadku każdego tego typu zakupu podczas wyboru wariantu kolumny należy zwrócić uwagę na jakość, przeznaczenie oraz cenę. Osobom, które posiadają znaczną ilość pieniędzy przeznaczonych na zakup kolumn, jak również ceniących sobie wygodę polecane są kolumny aktywne. Ci, których możliwości finansowe są ograniczone, częściej decydują się na wybór kolumn pasywnych. Ten rodzaj kolumn polecany jest również osobom chcącym własnoręcznie kreować dźwięki oraz w różny sposób modyfikować zakupiony sprzęt.
A może po prostu szukasz nagłośnienia do domu?
Zestawienie produktów z ich krótkimi opisami
Wybór odpowiedniego rodzaju kolumn wymaga trochę czasu i zastanowienia. Na pewno pojawią się w międzyczasie pytanie jakie kolumny aktywne wybrać, czy może lepsze są kolumny pasywne, a może zdecydować się na kolumny przenośne. Warto więc przedstawić różne rodzaje kolumn.
Kolumny Aktywne
Behringer MPA30BT (cena ok. 649 zł)
Kolumna Behringer MPA30BT jest aktywną kolumną przenośną posiadającą możliwość łączenia się z Bluetooth, jak również zasilaczem akumulatorowym. Niezwykle prosta w konfiguracji i użyciu – korzystanie z niej nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności technicznych. Doskonale sprawdzi się na przyjęciach, w szkołach, podczas prezentacji firmowych, seminariów, zajęć aerobiku, w czasie aukcji, jako nagłośnienie dla muzyków, przewodników turystycznych, na wesela itp.
RCF 715 MK 4 (cena ok. 3 100 zł)
RCF 715 MK 4, będąca kolumną aktywną estradową wykonaną w technologii FiRPHASE. To przede wszystkim propozycja dla osób chcących nagłośnić większą imprezę. Otwarte brzmienie oraz 700 W mocy w zupełności wystarczą do obsługi nawet 150 osobowego wydarzenia. Posiada 3 letnią gwarancję.
JBL Eon One Compact (cena ok. 2 658 zł)
Decydując się na zakup JBL Eon One Compact możemy zagrać koncert niemal w każdym miejscu na ziemi. Ta aktywna kolumna przenośna nie wymaga bowiem zasilania! System PA zapewnia 112 dB czystego, pełnego zakresu dźwięku w zakresie niskich częstotliwości, który rozciąga się, aż do 37,5 Hz. Wbudowany 4-kanałowy mikser i obszerne opcje wejść/wyjść pozwalają na podłączenie mikrofonów, instrumentów lub przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Dodatkowo system Bluetooth umożliwia strumieniowe przesyłanie dźwięku z przenośnego urządzenia.
Bose S1 Pro (cena ok. 2 899 zł)
Bose S1 Pro to kolejna propozycja aktywnej kolumny przenośnej. Ważąca zaledwie 7 kilogramów jest świetnym wyborem dla solistów. Dobrze sprawdzi się również przy obsłudze kilkunastoosobowych imprez. Niezależnie od tego, czy jest pochylony, siadasz na nim, czy też montujesz na statywie, Bose S1 Pro zapewnia bogaty, równomierny zasięg w całym pomieszczeniu, dzięki funkcji Auto EQ, która eliminuje newralgiczne punkty na powierzchni podłogi.
Kolumny Pasywne
Behringer B215XL (cena ok. 652 zł)
Behringer B215XL to z kolei dwudrożna pasywna kolumna zapewniająca moc 250 W. Ultra-kompaktowy i lekki system zapewnia doskonały dźwięk nawet przy ekstremalnych poziomach ciśnienia akustycznego, a wysokiej jakości podzespoły i wytrzymała konstrukcja zapewniają jej długotrwałe użytkowanie. Wybór tej kolumny to gwarancja głębokiego basu oraz mocy akustycznej.
JBL JRX215 (cena ok. 1 319 zł)
Kolumna pasywna JBL JRX215 to rozszerzenie znanej w świecie muzycznym serii JBL JRX 100. W nowym modelu udoskonalone kwestię precyzji oraz jakości brzmienia. Kolumna została wyposażona w nowy driver JBL 2414H zapewniający precyzję oraz doskonałe pokrycie szerokim pasmem dźwięku. Wszystkie minusy poprzedniej serii JRX 100 zostały poprawione. Kolumny od JBL to gwarancja doskonałej jakości i precyzji brzmienia z zachowaniem przystępnych cen.
Turbosound TPA152/95 (cena ok. 3 699 zł)
Turbosound TPA152/95 to kolejny przykład kolumny pasywnej dostępnej na rynku. Kolumna została zaprojektowana do pracy w połączeniu z systemami zarządzania głośnikami Turbosound. Zapewniając optymalną wydajność FOH, jak również oferując znaczną elastyczność w celu łatwego dostosowania się do zmiennych wymagań miejsca.
Behringer B2520 PRO (cena ok. 1 789 zł)
Behringer B2520 Pro to z kolej propozycja kolumny pasywnej dla prawdziwych koneserów mocnego brzmienia. Potężna moc 2200 W dwudrożnej kolumny wraz z niezwykle głębokim basem zapewniają niesamowitą jakość dźwięku. Dzięki podwójnym 15-calowym przetwornikom nisko-częstotliwościowym (LF) o długim skoku membrany oraz najnowocześniejszemu 1,75-calowemu tytanowemu przetwornikowi wysokoczęstotliwościowemu – głośnik B2520 PRO jest gotowa do pracy na najwyższych obrotach zaraz po wyjęciu z pudełka. Wysokiej jakości podzespoły i wytrzymała konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie tej kolumny.