Mandolina dla początkujących

Jeśli kochasz muzykę, chcesz spróbować czegoś nowego i wyjść poza schemat, zacznij naukę gry na mandolinie! To niezwykle piękny i szlachetny instrument, który ciężką pracę wynagrodzi wspaniałym brzmieniem. Przeczytaj, co to jest mandolina i które modele są dobre dla początkujących.

Co to jest mandolina?

Mandolina to strunowy instrument muzyczny, strojony w systemie kwintowym, czyli tak jak skrzypce. Jego cechą charakterystyczną są cztery pary strun, krótki gryf i płytkie, często okrągłe pudło rezonansowe. Większość uczonych uważa, że instrument ten wykształcił się w XVIII w. we Włoszech i Niemczech.

Obecny kształt mandolina przybrała w 1898 roku, gdy Orville H. Gibson opatentował jej konstrukcję. Do dziś wielu uznanych muzyków wykonuje swoje utwory właśnie na mandolinie. Brzmi sentymentalnie, a niekiedy nawet folklorystycznie.

Mandolina a inne instrumenty

Mandolina jest znacznie mniejsza i lżejsza od gitary, ma też 4 pary strun zamiast 6 strun, jak w typowej gitarze akustycznej i klasycznej. Porównanie mandolina a ukulele wskazuje kolejne różnice. Ukulele znacznie bardziej przypomina gitarę i jest strojone podobnie jak ona (G4-C4-E4-A4), ma po prostu o dwie struny mniej. Z kolei mandolina pozwala uzyskać bogaty, szlachetny dźwięk, ale jej opanowanie i strojenie wymaga nieco wprawy.

Czy trudno jest nauczyć się grać na mandolinie?

Jeśli interesuje Cię mandolina, instrument ten nie jest tak trudny do opanowania jak skrzypce czy wiolonczela. Z drugiej strony, uznaje się go za bardziej wymagający niż ukulele. Nauka gry na mandolinie wymaga systematyczności, ale pozwala uzyskać świetne brzmienie, które zachwyci każdego.

W nauce gry na mandolinie pomogą profesjonalne zajęcia z nauczycielem. Dzięki temu od samego początku można uniknąć błędów, które popełniają niedoświadczeni gracze.

Mandolina dla początkujących – jaką wybrać?

Mandolina dla początkujących powinna być wykonana z dobrych materiałów, żeby nie zniechęcić do grania. Najlepiej szukać modeli wyposażonych w otwarte klucze i nieruchomy mostek. Do polecanych materiałów, z których wykonano pudło rezonansowe mandoliny, zaliczamy na przykład lipę amerykańską, świerk i klon.

Popularne modele dla początkujących

Mandolina dla początkujących - GEWA Pro Arte Antique

Świetna mandolina dla początkujących  to GEWA Pro Arte Antique, wykonana zgodnie z formą portugalską. Do produkcji użyto wysokiej jakości drewna – litego świerku i litego klonu. Klucze świetnie trzymają strój, a matowe, antyczne lakierowanie zachwyca pod względem estetycznym.

Mandolina dla początkujących - Ortega RMF90TS

Drugi z polecanych modeli to Ortega RMF90TS. W całości wykonano ją z litego drewna, więc oferuje przejrzyste i klarowne brzmienie – idealne w przypadku mandoliny. Z tego instrumentu ucieszą się zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Mostek z hebanu i doskonałe klucze pozwolą cieszyć się grą przez długie lata.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *