Poradnik dla początkującego DJ cz. 3 – Legalna muzyka dla DJ

jak zostać dj

Poradnik dla początkującego DJ 

System cyfrowego winyla, co to jest?

System cyfrowego winyla posiada wiele różnych nazw. Jest często przedstawiany jako DVS, ale część aplikacji posiada własną wersję tej technologii, jak np. Traktor Scratch. Bez względu na nazwę, funkcja ta jest tak na prawdę ta sama. Pozwala na kontrolowanie cyfrowej aplikacji dla DJ za pomocą bardziej tradycyjnych CDJów czy gramofonów winylowych. Wszystko to dzieje się dzięki użyciu winyla kontrolnego czy płyty CD, które wykorzystują kod czasowy i w ten sposób ustalają położenie decka z oprogramowaniem.

W jakim celu z niego korzystać?

Najczęściej wykorzystywane jest to przez DJ chcących mieć styczność z technikami takimi jak scratching oraz z cyfrową muzyką. Istnieją jednak inne powody, aby rozważyć konfigurację DVS. Jeśli już posiadasz zestaw gramofonowy i chcesz wejść w świat cyfrowej muzyki bez utraty czucia winyla to system DVS może być dla Ciebie.

Skąd powinienem pobierać muzykę? Legalna muzyka dla DJ

Wszystkie najbardziej znane aplikacje dla DJ są w stanie odtworzyć muzykę w popularnych formatach, takich jak: MP3, WAV, FLAC czy AIFF. Czyli powinno nadać się wszystko z Twojej obecnej kolekcji.

Do tego dochodzi jednak aspekt jakości posiadanych przez Ciebie utworów. Wiele utworów które można pobrać z Amazona czy iTunes oraz utwory zgrane na płytę CD, posiadają najczęściej stratny format, a mianowicie format MP3. Utwory tracą jakość przez skompresowanie do mniejszego rozmiaru pliku. Taki format na sprzęcie wyższej mocy będzie niestety brzmieć bardzo płasko.

Najlepszym rozwiązaniem pozostaje trzymanie się formatu bezstratnego, takiego jak WAV czy FLAC, w ostateczności użyj MP3 w najwyższej jakości czyli 320 kb/s. Jeśli nie jesteś pewien czy utwór jest odpowiedniej jakości, sprawdź go na porządnym nagłośnieniu.

Na rynku istnieje kilka sklepów w których można kupić muzykę w formatach najwyższej jakości. Przykładem takiego sklepu jest Beatport, znany praktycznie każdemu z branży. Jest też Juno Download, Bleep, Boomkat oraz Traxsource. Takie sklepy pozwalają DJ na wybór utworów pod kątem BPM, klucza muzycznego czy gatunku.

Na sam początek poszukaj czegoś na Soundcloudzie. Znajdziesz tam wiele całkowicie legalnych kawałków które pozwolą Ci zrobić kroków naprzód w rozwoju Twojej muzycznej kariery.

Post Author: Michał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *