Poradnik dla początkującego DJ cz. 1 – Jakiego oprogramowania potrzebujesz?

Jeszcze niedawno, jeżeli chciałeś zostać DJem, potrzebowałeś miksera i dwóch gramofonów. Czasy cyfrowej technologii DJingu zmieniły jednak wszystko. Począwszy od dostępności tańszego sprzętu i łatwiejszego wejścia w branżę do uproszczenia procesu stawania się mistrzem miksera!

Spora ilość opcji, marek oraz sprzętu na samym początku może być dość myląca. W tym artykule przedstawię Ci najciekawsze oprogramowania dla początkującego DJa dostępne na polskim rynku!

jak zostać dj

Poradnik dla początkującego DJ 

Jakiego oprogramowania potrzebujesz?

Przez ostatnią dekadę rynek oprogramowania dla DJa był obstawiany przez dwie wiodące marki takie Native Instruments oraz Serato. Pomimo tego, że różnica pomiędzy oferowanymi przez nich produktami jest odczuwalna w wyglądzie i użytkowaniu, to z zasady potrafią praktycznie to samo. Obecne wersje oprogramowania – Traktor Pro 2 oraz Serato DJ – pozwalają na organizację oraz przygotowanie muzyki, miksowanie na czterech deckach, cięcie, zapętlanie sekcji danego utworu, wyzwalanie sampli oraz na manipulację efektami. Obydwa są w stanie przeanalizować kawałek pod kątem klucza muzycznego oraz tempa (BPM), jak i automatycznie dopasować utwór do obecnie odtwarzanego.

Jedyną istotną funkcjonalnością nieobecną w jednym z tych dwóch sprzętów to Traktor Stems deck. Stems to format muzyczny opracowany przez Native Instruments, dzięki któremu użytkownicy mogą zakupić muzykę w czterech indywidualnych częściach. Mianowicie – jako wokal, bass, perkusje oraz melodia, co daje możliwość miksowania ich oddzielnie. NI posiada również darmową aplikację, która pozwala producentom na przetwarzanie ich własnych utworów na Stemy i ich kreatywne wykorzystywania podczas DJ-setów.

Rekordbox DJ

Bardzo wyróżniającym się oprogramowaniem dla DJ jest Rekordbox DJ od marki Pioneer DJ. Rekordbox istnieje od ponad dekady jako narzędzie dla użytkowników CDJ od Pioneer w celu analizy i przygotowywania muzyki przed przeniesieniem na płytę CD czy pendrive. Jednak Pioneer po premierze rekordboxa w 2015 rozszerzył możliwości tego oprogramowania o pełną funkcjonalność grania i miksowania.

Rekordbox DJ jest genialny, choć posiada namacalny wpływ Traktora i Serato – podobne funkcje oraz stylistykę. Jest też trochę droższy, ale jego dużą zaletą jest to, że wszystkie utwory w nim analizowane i przygotowywane są gotowe do użycia z Pioneer CDJ, który jest standardowym odtwarzaczem w branży klubowej. Rekordbox posiada także funkcję Auto-Mix, która automatycznie wybiera ścieżki do wzajemnej synchronizacji i mieszania. Rekordboxa można nabyć także w subskrypcji miesięcznej, w przeciwieństwie do jego konkurencji od NI oraz Serato.

Jest wiele innych opcji oprogramowania poza wiodącą trójką. Najtańszą, wartą uwagi opcją jest Mixxx – darmowy do pobrania, ale także open source. Warto też sprawdzić Algoriddim Djay Pro oraz Cross DJ.

Na koniec warto wspomnieć o Abletonie Live. Jest to program DAW, który został zaprojektowany jako narzędzie do tworzenia muzyki. Powstał również z myślą o nagrywaniu na żywo, może więc być alternatywą dla cyfrowych DJ. Synchronizuje utwory, miksuje wiele kanałów oraz sampli, a także posiada mnóstwo efektów. Za pomocą jednego oprogramowania możesz produkować, remiksować oraz odtwarzać muzykę. Wybór zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb!


Dalszą część artykułu znajdziesz tutaj –> Poradnik dla początkującego DJ cz. 2 – Jaki sprzęt jest Ci potrzebny?

Post Author: Oliwia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *