Sprzęt dla początkującego DJ-a. Poradnik, zestawienie – 2024

Sprzęt dla DJ-a zyskuje na popularności z roku na rok. Coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty kontrolery, nagłośnienie czy akcesoria mające odpowiadać potrzebom tej prężnie rozwijającej się sceny.

Marki takie jak Numark, JBL czy Behringer stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie tylko za sprawą niskiej ceny, ale także dlatego, że stanowią one ciekawą i przede wszystkim adekwatną jakościowo alternatywę dla znacznie droższych rozwiązań. Moje doświadczenie podpowiada mi, że wybór odpowiedniego sprzętu dla początkującego DJ-a nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza w natłoku dostępnych opcji. Młodzi adepci tej wbrew pozorom niełatwej sztuki, często nie potrafią trafnie określić swoich potrzeb. Dlatego dzisiaj przedstawię Wam krótkie zestawienie, które powinno pomóc Wam rozpocząć swoją sceniczną przygodę.

sprzęt dla dj

Kontroler

To oczywiście serce całego set-up’u. Najważniejszy element, który pozwoli Ci w pełni uwolnić swój potencjał. Wybierając sprzęt dla Dj-a zwróć uwagę przede wszystkim na ilość dostępnych kanałów. To ważne, ponieważ kontroler pozwalający na obsługę tylko dwóch ścieżek może hamować Twoje ambicje i okazać się niewystarczający już na początku. Dlatego skup się na modelach, które dają możliwość korzystania z 4 i więcej ścieżek jednocześnie.

Drugim, bardzo istotnym aspektem jest szeroko pojęty zakres kontroli. Mowa tu zarówno o talerzach, jak i wszelkich dodatkowych funkcjach. Nawet jeśli na początku migające przyciski i pokrętła wydają Ci się czarną magią, zachęcam Cię do zakupu sprzętu, który stanowić będzie punkt wyjścia do dalszego rozwoju. Dlatego ważnym dla Ciebie będzie, aby Twój kontroler charakteryzował się płynnie działającymi talerzami i suwakami. Dodatkowo powinien oferować co najmniej 8 padów dla uwalniania próbek oraz czytelne wyświetlacze.

Duża część modeli, jak choćby Numark Mixtrack Pro FX czy Numark Mixtrack Platinum FX, oferuje także wbudowany interfejs USB. Otwiera Ci on drogę do nieskrępowanej pracy z komputerem oraz dowolnym oprogramowaniem. Jeśli zaś preferujesz urządzenie z górnej półki cenowej, proponuję o wiele bardziej rozbudowany Pioneer DDJ FLX6. Dla kontrastu warto wspomnieć w tym miejscu o bardzo małych i niepozornych kontrolerach dla początkujących, takich jak Numark Party Mix Live i Numark DJ2GO 2. Świetnie sprawdzą się w przypadku amatorów lub osób, które dopiero się uczą.

sprzęt dla dj - kontroler

Słuchawki i nagłośnienie

O tym, że odsłuch jest ważny chyba nie muszę wspominać. Kontrolery wielościeżkowe niejako wymuszają na użytkowniku korzystanie ze słuchawek. W celu niezależnego odsłuchiwania ścieżek i przygotowania się do odpalenia następnego utworu. W przypadku słuchawek dla DJ-a liczy się przede wszystkim wygoda. Dlatego polecam Ci zwrócić uwagę na modele z rotacyjnymi kopułami, np. na świetne M30x od marki Audio Technica. Doskonale sprawdzą się także lekkie i znane wszystkim Beyerdynamic DT 770 PRO.

Słuchawki

Nagłośnienie to już znacznie poważniejszy temat, zwłaszcza pod kątem finansowym. Jeśli masz już za sobą pierwsze wprawki i chciałbyś rozpocząć sceniczną karierę, będziesz potrzebował dobrego systemu PA. W tym miejscu wielu DJ-ów staje przed dylematem: zestaw z subem, czy same górki? Odpowiedź oczywiście kryje się w ocenie swoich potrzeb.

Osobiście nie jestem zwolennikiem kupowania całego setu już na samym początku. Oczywiście zaopatrzenie się w kompletny zestaw to doskonała inwestycja na przyszłość, ale osoba nieposiadająca większego doświadczenia powinna skupić się na opanowaniu podstaw. Zestaw złożony z dwóch kolumn szerokopasmowych powinien w zupełności wystarczyć na początek. (Choć tu pamiętać musimy oczywiście o wymaganiach akustycznych miejsca, w którym zamierzamy grać.)

W przypadku małych występów doskonałym wyborem okażą się Behringer B615D lub cenione JBL EON 615. Niewielkie, ale bardzo sprawne i mocne paczki aktywne. Ponieważ część kontrolerów posiada wbudowane wejście mikrofonowe, kolumny z wbudowanym wzmacniaczem okażą się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć zakupu miksera. Dodatkowo EON 615 oferuje Ci łatwą kontrolę EQ za pomocą aplikacji w tablecie czy smartfonie. Kiedy już dojrzejesz do rozbudowy swojego zestawu, polecam subwoofer aktywny Alto TS 315S z wbudowanym crossoverem umożliwiającym odcięcie z kolumn szerokopasmowych dolnych częstotliwości.

sprzęt dla dj - nagłośnienie

Oświetlenie

To temat rzeka. Rynek pełen jest wszelkiego rodzaju lamp, laserów czy głów ruchomych. Choć na początku światła mogą wydawać Ci się zbędnym wydatkiem, wielu początkujących DJ-ów decyduje się na ich kupno razem ze sprzętem grającym. Wbrew obiegowej opinii zakup, np. głowicy ruchomej nie musi być dużym wydatkiem. Za przykład niech posłuży Fractal Mini Led Gobo Spot 60W – tania, ale bardzo wydajna głowa.

Ogólnie rzecz ujmując, sprzęt Fractala to bardzo interesująca propozycja dla DJ-a z ograniczonym budżetem. Jeśli szukasz wszechstronnego PARa, najlepszym wyborem będzie Fractal 7x10W. Potrzebujesz taniej i trwałej belki LED? Zwróć uwagę na Fractal BAR LED 24X3W. Jeśli zaś kręcą Cię lasery, marka LaserWorld przygotowała dla Ciebie co najmniej kilka interesujących propozycji. Każde z wymienionych urządzeń pracuje oczywiście w standardzie DMX co pozwala na proste sterowanie za pomocą kontrolera (np. Fractal FX 2), czy też wbudowanych trybów Auto, Sound lub Slave.

oświetlenie

Akcesoria i statywy

Jeśli chcesz, aby Twoje stanowisko było odpowiednio wyeksponowane warto skupić się na marce Athletic. Najciekawszą opcją będzie chyba statyw Athletic DJ-4T ze zintegrowaną belką na oświetlenie. To bardzo stabilny i szeroki statyw na którym zmieścisz nie tylko kontroler i komputer, ale w razie potrzeby także mikser czy inne akcesoria. Z kolei parawan Athletic DJ-Screen pozwoli Ci zasłonić nieestetyczną plątaninę kabli oraz zapewni Ci odrobinę prywatności. Możesz także podświetlić go za pomocą PARów lub belek LED, co stworzy z niego efektowną dekorację. W roli statywów do kolumn idealnie sprawdzą się tanie Athletic BOX-4 lub ekstremalnie wytrzymałe i stabilne Gravity SP5211 B. Dodatkowe miejsce na światła zapewni z kolei Athletic LS-4 KIT.

Akcesoria i statywy

Jeśli odczujesz potrzebę korzystania z miksera, odpowiednim wyborem może okazać się marka Behringer z modelami takimi jak 1002 lub 1202FX. Na pewnym etapie być może będziesz chciał poszerzyć swój sprzęt dla Dj-a także o mikrofon nagłowny. Tutaj warto zwrócić uwagę na tanie, ale bardzo solidne zestawy Proel WM101H i Novox HB2, a także nieco droższy ale bezkonkurencyjny w swoim przedziale cenowym AKG WMS45 Sports Set BD U2.

Post Author: Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *