Rynek cyfrowych pianin stacjonarnych wzbogacił się w ciągu ostatnich miesięcy o kilka ciekawych propozycji. Choć już od dłuższego czasu klienci mogli dosłownie przebierać w dostępnych modelach. To osoby planujące zakup instrumentu na 2023 rok mają jeszcze większy wybór niż dotychczas. Głównie za sprawą marki Yamaha, która postanowiła wypuścić na rynek kolejną już odsłonę naprawdę ciepło przyjętej serii Arius. Dlatego jeśli poszukujecie swoje idealne pianino cyfrowe, koniecznie przejrzyjcie nasz ranking.
Jak wybrać pianino cyfrowe?
Zanim przejdziemy do konkretów i rozpoczniemy nasz ranking, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które warto uwzględnić wybierając pianino cyfrowe dotyczących wyboru stacjonarnego pianina cyfrowego:
- Cena – pamiętaj, że w przypadku dobrego instrumentu cena zaczynać się będzie od 3 tys. Przy wyborze zdecydowanie należy wystrzegać się mniej znanych marek. Choć kuszą one niską ceną, to oferują marną jakość wykonania. Nie tylko w zakresie elektroniki, ale także elementów takich jak statyw czy listwa pedałowa.
- Wygląd – pianino to także element wystroju pomieszczenia. I choć kluczowym czynnikiem będzie w tym przypadku kolor, to zwróć także uwagę na: fakturę powierzchni, gabaryty instrumentu oraz sam design. Część modeli bowiem oferuje bardziej klasyczny wygląd, inne zaś odznaczają się nieco nowocześniejszym projektem.
- Klawiatura – to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów. Zdecydowana większość pianin stacjonarnych posiada klawiaturę ważoną lub młoteczkową, która wiernie naśladuje mechanikę akustycznego instrumentu. Najtańsze, niemarkowe pianina mogą jedynie “udawać” mechanizm ważony, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Podobnie jak na to, czy klawiatura ważona jest stopniowo (tzn. czy stawia mniejszy opór wraz wędrówką od lewej do prawej).
- Próbki/system nagłośnienia – oba te elementy odpowiadają za ostateczne brzmienie instrumentu. To bardzo istotne aby próbki wykorzystane w module brzmieniowym były jak najbardziej naturalne. Tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku serii Arius, gdzie brzmienie pianina pochodzi z flagowego akustyka Yamaha CFX. Natomiast system nagłośnienia i jego rozmieszczenie na obudowie odpowiadać będzie za pracę dźwięku w przestrzeni. Pamiętaj, że w niekorzystnych warunkach może on stanowić wąskie gardło dla nawet najlepszego brzmienia.
Pianino cyfrowe od 4000 do 5000 zł
Zacznijmy od najtańszych przedstawicieli serii Arius, czyli modeli Yamaha YDP-145 oraz Yamaha YDP-S35. To niewielkie, przystępne cenowo instrumenty oferujące naprawdę świetny stosunek ceny do jakości. Oba modele wyposażone zostały w stopniowo ważoną klawiaturę Graded Hammer Standard, która precyzyjnie oddaje wrażenia płynące z gry na akustycznym pianinie.
Na pokładzie znajdziemy także sprawdzony system Intelligent Acoustic Control (zapobiegający utracie określonych częstotliwości przy niższych poziomach głośności) oraz oczywiście brzmienie pochodzące z CFX-a. YDP-145 oferuje klasyczny design, podczas gdy YDP-S35 to nieco mniejsza, bardziej nowoczesna w swym projekcie konstrukcja.
Na uwagę zasługuje też Casio AP-270, które oferuje wygląd bardzo podobny do YDP-145 oraz 192-głosową polifonię. Co w tym przedziale cenowym wciąż pozostaje rzadkością. Propozycja od Casio objęta jest 5-letnią gwarancją z serwisem w domu.
Pianino cyfrowe od 5000 do 6000 zł
W tym przedziale mamy kilka propozycji, które reprezentują sobą idealny balans pomiędzy ceną a jakością.
Zacznijmy od Casio AP-470 oraz Roland RP701. Oba instrumenty to wciąż względnie kompaktowe konstrukcje, które z powodzeniem zaliczyć można do segmentu tzw. średniaków. AP-470 oferuje zwiększoną polifonię, ulepszony system nagłośnienia oraz otwieraną wierzchnią klapę. Propozycja od Rolanda natomiast to instrument łączący w sobie małe rozmiary z donośnym brzmieniem opartym na silniku SuperNATURAL. RP701 wyposażono także w legendarną już klawiaturę PHA-4 o wysokim komforcie gry.
Znacznie ciekawiej natomiast przedstawiają się Yamaha YDP-165 i Yamaha YDP-S55. Oba modele to wzbogacone warianty swoich “młodszych” odpowiedników różniące się od nich szeregiem funkcji. Nowinkami są tutaj klawiatura GH3 z imitacją kości słoniowej, zwiększona ilość pamięci na własne utwory oraz rozbudowany system nagłośnienia. Zarówno YDP-165 jak i YDP-S55 wyposażono w znacznie większe 20-watowe głośniki o większej dynamice. Co ciekawe, oba modele są stosunkowo niewiele droższe od S35 i 145, oferując przy tym wyraźnie lepszą jakość. Dzięki temu sprawdzą się zarówno w przypadku początkujących muzyków, uczniów szkół muzycznych, jak i profesjonalnych pianistów.
Pianina cyfrowe powyżej 7000 zł
Jeśli jesteś profesjonalnym pianistą lub cenisz sobie najwyższą jakość brzmienia, to ten akapit skierowany jest właśnie do Ciebie. Przedstawimy Ci bowiem pokrótce serię CLP-700 z rodziny Clavinova, oczywiście od Yamahy. Śmiało bowiem można powiedzieć, że każdy z tych instrumentów to prawdziwe dzieło sztuki.
Yamaha CLP-725 to model wyposażony w klawiaturę GrandTouch-S z symulacją wymyku oraz oferujący brzmienia z instrumentów Yamaha CFX oraz Bösendorfer Imperial. To idealny wybór dla osób z budżetem nieprzekraczającym 8 tys., poszukujących niezawodnego, doskonale brzmiącego pianina.
Yamaha CLP-735 to instrument z nieco wyższej półki. Oferujący nie tylko dodatkowe efekty takie jak reverb czy chorus, ale także samplowanie binauralne nadające brzmieniu niespotykanej w instrumentach cyfrowych naturalności. Model ten oferuje także możliwość nagrywania własnych utworów na aż 16 ścieżkach, wejście AUX dla własnych podkładów oraz 20 wbudowanych rytmów.
Oferowany w cenie ok. 11 tysięcy model Yamaha CLP-745 z kolei to prawdziwa gratka dla klasycznych pianistów. Oprócz posiadania wszystkich funkcji z niższych modeli, oddaje w ręce użytkownika dodatkowo klawiaturę z imitacją hebanu i kości słoniowej, czytelny ekran LCD, 38 najwyższej jakości brzmień oraz wbudowany moduł Bluetooth pozwalający przesyłać do instrumentu zarówno sygnał audio, jak i MIDI. Jedną z największych zalet tego modelu jest rozbudowany, podwójny system nagłośnienia na który składają się aż cztery 50-watowe głośniki. Całości dopełnia bardzo estetyczny i elegancki design, dzięki któremu instrument będzie pięknie prezentować się zarówno na scenie, jak i w salonie.
Jeśli ten ranking był dla Ciebie niewystarczający i nadal nasuwają Ci się jeszcze jakieś pytania w temacie jakie pianino cyfrowe wybrać lub innego instrumentu z naszej oferty. Nie zwlekaj, nasi opiekunowie klienta są do Twojej dyspozycji;)
4 thoughts on “Ranking pianin cyfrowych”
Marek
(12 listopada 2021 - 12:27)Mam Casio CDP-S100 i w tej półce cenowej jest to bardzo rozsądny wybór. Klawiatura ładnie zachowuje się pod palcami a brzmieniowo również na poziomie.
Wojtek
(11 stycznia 2022 - 12:54)Warto by było uzupełnić ten ranking o najnowsze Casio z serii privia modelu PX-S1100. Jest to półka budżetowa na bardzo wysokim poziomie.
Mariozaur
(23 października 2024 - 08:32)Casio wszędzie ma swoich naganiaczy.
Anna
(28 października 2024 - 10:35)Dzięki za opinię! 😊 Staramy się pokazać różne marki, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Masz może swojego faworyta wśród pianin cyfrowych?