Masz niezbyt drogi zestaw perkusyjny, ale nie wiesz, co zrobić, by brzmiał dobrze? Niczym bębny z górnej półki? Nie martw się, to nie jest trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek i trików dotyczących strojenia perkusji, a Twoja perkusja zyska lepsze brzmienie.
Cóż, zastanawiasz się, “co mogę zrobić, by moje tanie bębny brzmiały dobrze?“. Możesz dostroić swój zestaw perkusyjny. Ale zaraz, czy znasz się na strojeniu bębnów? Tak jak wszystkie instrumenty muzyczne, również zestawy perkusyjne czasami potrzebują strojenia. Strojenie perkusji polega na ustawianiu bębnów na określonej częstotliwości i wysokości, poprzez odpowiednie napinanie strun i prętów w korpusie bębnów. Tak aby brzmiały dobrze. Bębny mają też swoje specyficzne wydźwięki. Nie wszystkie bębny wymagają strojenia, niektóre z nich mają już ustalone stroje.
Istnieje jednak jeszcze kilka innych sposobów na poprawę brzmienia Twojego zestawu perkusyjnego:
Terminowa wymiana naciągów perkusyjnych
Czasami nie wiesz, jak długo możesz używać starych naciągów. Znacznie uszkodzone i wgniecione naciągi bębnów wpływają na jakość dźwięku. Może to mieć negatywny wpływ na rezonans wytwarzanego dźwięku. Twój naciąg bębna może być pozornie w doskonałym stanie, ale mimo to wymagać wymiany.
Woskowanie krawędzi łożyska bębna
Można użyć wosku pszczelego lub parafiny. Nie ma potrzeby równomiernego podgrzewania. Nałóż kawałek wosku na krawędź bębna i przetrzyj nim obszar krawędzi. Dlaczego warto to zrobić? Użycie wosku na krawędzi bębna zmniejszy tarcie i opór pomiędzy korpusem, a naciągiem bębna. Zwiększy to kontakt pomiędzy naciągiem bębna, a krawędzią łożyska. To z pewnością sprawi, że nawet tani zestaw perkusyjny będzie brzmiał dobrze i przyjemnie.
Nie spiesz się podczas strojenia bębna
Strojenie bębna to dość nudne i pracochłonne zajęcie, szczególnie dla niedoświadczonych perkusistów. Jednak poświęcenie swojego czasu i cierpliwe strojenie perkusji zaprocentuje Ci w przyszłości. Po pierwsze, odwdzięczy Ci się w postaci profesjonalnie wykonanego dźwięku. A po drugie, zwiększy Twoją praktykę w strojeniu bębna. Sekretem idealnego strojenia perkusji jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Pomoże Ci w nim klucz perkusyjny. Dlatego więc nie spiesz się, kiedy stroisz swój zestaw perkusyjny.
Korzystanie z stroika elektrycznego
Jeśli brakuje Ci czasu i nie chcesz czekać na właściwe dostrojenie perkusji, polecamy skorzystać z stroika elektrycznego, który jest znacznie dokładniejszy i zapewne ułatwi Ci strojenie perkusji.
Używając tunera, możesz bardzo profesjonalnie dostroić swoją perkusję. Z drugiej strony, tuner automatycznie pomoże Ci poprawić Twoje umiejętności słuchania tego, co słyszysz w różnych tonach i na różnych częstotliwościach.
Właściwe dopasowanie naciągów
Użycie starszego bębna może spowodować problem z dopasowaniem do niego odpowiedniego naciągu. Może to mieć negatywny wpływ na dźwięk. Upewnij się, że naciągi są odpowiednio zamocowane na bębnie, i swobodnie wibrują bez przerw. Jeśli naciąg nie wibruje prawidłowo, możesz trochę przyciąć plastik, aż będzie on swobodnie drgać.
Testowanie talerzy
Większość ludzi nawet nie wie, że gdy testuje się talerz pałeczką o różnej długości lub w różnych punktach, a także innymi końcówkami pałeczek, wydobywany dźwięk będzie w każdym przypadku zupełnie inny. Możesz skorzystać z tego testu i przećwiczyć go. Pomoże Ci to w uzyskaniu lepszego brzmienia nawet taniego talerza.
Zazwyczaj talerze w tanich zestawach perkusyjnych są gorszej jakości i mogą brzmieć trochę jak pokrywa kosza na śmieci. Cała Twoja ciężka praca może pójść na marne z powodu jednej części zestawu perkusyjnego, kiepskiej jakości talerzy. Nie możesz iść na kompromis w tej kwestii, ponieważ jest to kluczowa część zestawu perkusyjnego. Choć standardowej jakości talerz nie jest tani, nie wahaj się zainwestować w jego zakup. Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz talerze do perkusji.
Tłumienie bębna
Niektóre tony mogą być bardzo problematyczne w tanim bębnie; możesz sobie z nimi szybko poradzić, stosując technikę tłumienia. Pozbędziesz się uciążliwych tonów, wcierając żel nawilżający w krawędzie bębna lub korzystając z tłumików perkusyjnych. To z pewnością poprawi jakość wydobywanego dźwięku.
Dodawanie kickport-u
Naciąg bębna jest zazwyczaj bardzo ciasno zamocowany, przez co może wibrować i mieć wysoki rezonans. Wzmocnienie brzmienia centrali kickport-em przyniesie Ci wiele korzyści. Po pierwsze, zmniejszy rezonans bębna i pomoże Ci wydobyć z niego przyjemny dźwięk.
Po drugie, będzie działał jako otwór wentylacyjny dla przepływu powietrza przez bęben. Nie będzie dodatkowego ciśnienia powietrza, a to pomoże w uzyskaniu doskonałego brzmienia. Po trzecie, port ten będzie działał jako mechaniczna podpora dla właściwego mikrofonu.
Lepsze werble
Ostatnim krokiem do odpowiedzi na pytanie: “Co zrobić, by moje bębny brzmiały lepiej?” jest użycie lepszych werbli. Jeśli Twoje werble są zbyt stare, może to mieć bardzo poważny wpływ na muzykę. Jeśli werble są opóźnione, krzyżują się ze sobą, są wygięte lub znacznie uszkodzone, czas je wymienić.
Możesz kupić tani werbel jeśli będzie on dobrze działać. Duża liczba drutów oznacza większą czułość werbla i bardziej profesjonalne brzmienie.
Podsumowanie
Bębny są stosunkowo bardziej wrażliwe i kłopotliwe. Nawet pianino jest łatwiejsze w strojeniu niż zestaw perkusyjny w regulacji i zarządzaniu. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest poświęcenie czasu na konserwację zestawu perkusyjnego. Właściwe naoliwienie, woskowanie, dopasowywanie, dbanie o naciągi może sprawić, że nawet tani zestaw perkusyjny będzie brzmiał dobrze. Dodatkowo wymiana uszkodzonych części, zanim zostaną całkowicie zniszczone i uszkodzą inne elementy zestawu, ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu Twoja perkusja będzie brzmiała dobrze i w profesjonalnym stylu.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące tego, co zrobić, by twój zestaw perkusyjny brzmiał lepiej, zapytaj nas w komentarzach.