Co lepiej kupić – pianino cyfrowe stacjonarne, przenośne, a może keyboard? Poradnik dla początkujących

Spis treści

  1. Pianino cyfrowe. Co to?
  2. Co lepiej kupić – pianino cyfrowe czy keyboard?
  3. Pianino stacjonarne a przenośne – różnice
  4. Najlepsze pianina cyfrowe – przegląd modeli Yamaha

Popularność pianin cyfrowych od kilku lat systematycznie rośnie, a instrumenty te goszczą w domach zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych muzyków. Przyczyn tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, lecz bez wątpienia podkreślić należy różnorodność modeli dostępnych na rynku. Różnią się one od siebie m.in. ilością brzmień, jakością klawiatury, rozmiarami czy konstrukcją. 

Dlatego też każdy pianista poszukujący 88 wymarzonych klawiszy – powinien zadać sobie parę podstawowych pytań. I choć każde z nich będzie istotne, to jedno zdaje się być szczególnie ważne – jakie pianino cyfrowe wybrać, przenośne czy stacjonarne… a może keyboard? Dzięki przeczytaniu tego artykułu zdobędziesz wiedzę która umożliwi Ci szybkie podjęcie decyzji – jaki rodzaj sprzętu najlepiej spełni Twoje potrzeby. Dowiesz się czym charakteryzuje się pianino cyfrowe oraz czym różni się od keyboardu. Następnie w bardzo przystępnej formie tabelki, przedstawiliśmy najistotniejsze różnice pomiędzy pianinem stacjonarnym a przenośnym. Na samym końcu tego artykułu umieściliśmy najciekawsze propozycje pianin cyfrowych marki Yamaha – które zdecydowanie warto rozważyć podczas poszukiwania idealnego pianina!

Pianino cyfrowe. Co to?

Zacznijmy od podstaw – czym jest pianino cyfrowe? Upraszczając, jest to nic innego jak instrument elektroniczny, który swoim brzmieniem oraz odczuciami płynącymi z gry ma jak najbardziej przypominać pianino akustyczne. Wyposażone jest ono najczęściej w 88 klawiszy oraz tzw. ważoną klawiaturę, której zadaniem jest jak najwierniej oddawać mechanikę prawdziwego pianina czy fortepianu. W zależności od modelu, pianina cyfrowe oferować mogą od kilku do nawet kilkudziesięciu brzmień, a także szereg dodatkowych funkcji, takich jak metronom, utwory edukacyjne, efekty (np. pogłos), obsługę Bluetooth, itd. Zdecydowana większość instrumentów dostępnych na rynku posiada wbudowane głośniki oraz wyjście słuchawkowe. 

Głównym zadaniem pianina cyfrowego jest naśladowanie brzmienia i mechaniki prawdziwego instrumentu. Zarówno fortepian, jak i pianino akustyczne wyposażone są w dwa podstawowe elementy odpowiadające za uwalnianie dźwięku: struny oraz młoteczki, które w nie uderzają. Mechanizm taki sprawia, że klawisz przy naciśnięciu stawia wyraźny opór. To prowadzi nas do jednej z najistotniejszych cech pianina cyfrowego, czyli ważonej klawiatury. W zdecydowanej większości modeli dostępnych na rynku moduł klawiatury zaprojektowany jest w taki sposób, aby odwzorować taki sposób działania. Osiąga się to poprzez dociążenie klawiszy i zastosowanie mechanizmu przypominającego dźwignię. Co więcej, nieco droższe modele pianin cyfrowych posiadają klawiaturę ważoną stopniowo, naśladującą nie tylko sam opór, ale także jego stopniowy spadek wraz z wysokością dźwięku – innymi słowy, im wyższy dźwięk, tym mniejszy opór klawisza.

Pianino cyfrowe stacjonarne Yamaha YDP-165

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest jakość dostępnych brzmień. W przypadku pianin cyfrowych moduł brzmieniowy ma za zadanie odwzorować jak najwierniej naturalne brzmienie pianina. Dlatego też bardzo często instrumenty takie nie posiadają wielu brzmień – obowiązuje tu zasada “nie ilość a jakość”. Niektóre marki, w tym Yamaha, opracowują nawet specjalne technologie służące jak najlepszemu oddaniu charakterystyki brzmieniowej akustyka. Pianina cyfrowe są z reguły wyposażone w max. kilkadziesiąt brzmień, na które składać się mogą pianina, fortepiany, pianina elektryczne, skrzypce czy organy. Brzmienia syntezatorów czy innych instrumentów są rzadkością. 

Istotną kwestią są także wbudowane głośniki oraz wyjście słuchawkowe. Ważne, aby instrument przenośny posiadał głośniki umieszczone na górze – dzięki temu możliwe będzie ustawienie go na dowolnej powierzchni, a rozchodzenie się brzmienia w przestrzeni będzie najbardziej optymalne. W pianinach cyfrowych warto szukać też podwójnego wyjścia słuchawkowego, które umożliwia wspólne ćwiczenie np. z nauczycielem.

Dla osób poszukujących pianina cyfrowego najbardziej zbliżonego do akustyka, ważnym okaże się obsługa pedałów. Tańsze modele (z przedziału 1500 – 2000 zł) obsługują z reguły wyłącznie pedał sustain (inaczej: forte lub damper). Jest to podstawowy kontroler odpowiedzialny za przedłużenie granych dźwięków i znajduje się na wyposażeniu prawie każdego instrumentu. Droższe modele natomiast umożliwiają obsługę pedalnicy – modułu, który poza klawiszem forte, oddaje do naszej dyspozycji pedały sostenuto (przedłużający tylko dźwięki, które zagrane zostały przed jego wciśnięciem) oraz piano (zmiękczający/wyciszający brzmienie).

Przed zakupem pianina cyfrowego warto też zorientować się czy posiada ono możliwość rozbudowy o opcjonalne akcesoria, takie jak drewniany statyw oraz listwa pedałowa. Jest to bowiem najprostszy i najtańszy sposób na przekształcenie modelu przenośnego w stacjonarny bez utraty jego mobilności. 

Mile widziane w przypadku pianina cyfrowego będą także opcje takie jak moduł Bluetooth lub wejście AUX, które pozwolą na grę razem z ulubionymi utworami czy podkładem. Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na prostotę obsługi i przejrzystość interfejsu – instrument powinien w umożliwiać szybką zmianę brzmienia, a włączanie poszczególnych funkcji powinno być jak najbardziej intuicyjne.

Pianino cyfrowe a keyboard

W tym miejscu często pojawia się pytanie – jaka jest różnica między pianinem cyfrowym a keyboardem? Odpowiedź znajdziesz w tabelce poniżej:

PIANINO CYFROWEKEYBOARD
Ilość klawiszy88 lub 76do 61
Ilość brzmieńKilkadziesiąt realistycznych brzmieńKilkaset brzmień o niższej jakości
KlawiaturaWażona / młoteczkowa, dynamicznaDynamiczna / Bez dynamiki
Rytmy / AkompaniamentyTylko w niektórych modelachTak
Średnia cenaod 1500 – 8000 złod 300 do 1500 zł
Dla kogo?Początkujący i średnio-zaawansowani (dorośli i dzieci)Początkujący (dzieci i młodzież)
Wagaod 10 kgod 2-3 kg
Możliwość rozbudowy do formy stacjonarnejTakNie
Obsługa pedałówForte, sostenuto, pianoForte (nie zawsze)
Pianino cyfrowe przenośne Yamaha P45

Pianino stacjonarne a przenośne – różnice

Zasadniczo pianina cyfrowe podzielić możemy na dwa rodzaje: stacjonarne oraz przenośne. Jeśli wahasz się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, zerknij na tabelkę poniżej – znajdziesz tam szybkie porównanie obu wariantów.

STACJONARNEPRZENOŚNE
BudowaForma “mebla”, może stanowić element wystroju pomieszczeniaForma przenośna, łatwy w transporcie, zajmuje mało miejsca
Ilość brzmieńOd kilkunastu do kilkudziesięciuOd kilku do kilkunastu
System nagłośnieniaGłośniki umieszczone pod klawiaturą, często podwójne, brzmienie wzmacniane przez drewnianą konstrukcję podstawyUmieszczone na górze, zapewniają optymalny odsłuch podczas nauki
KlawiaturaZ reguły ważona stopniowoWażona stopniowo w droższych modelach
AkcesoriaPotrójna pedalnica (forte, piano, sostenuto)W zestawie jedynie pedał forte, możliwość rozbudowy o piano i sostenuto
MobilnośćNiskaWysoka
Cenaod 3500 złod 1500 zł
Dla kogo?Początkujący, średnio-zaawansowaniPoczątkujący, uczniowie szkół muzycznych, profesjonalni muzycy którzy potrzebują łatwego w transporcie instrumentu

Najlepsze pianina cyfrowe – przegląd modeli Yamaha

Nie da się ukryć, że jedną z najbogatszych ofert pianin cyfrowych posiada marka Yamaha. Znajdziemy tu zarówno pianina stacjonarne jak i przenośne, przeznaczone dla początkujących i bardziej zaawansowanych pianistów. Poniżej lista najciekawszych moim zdaniem modeli od Japończyków.

Yamaha Piaggero NP-32 (ok. 1600 zł) – 73-klawiszowe pianino przenośne, które jako jedyne nie oferuje klawiatury ważonej, co przekłada się na jego niską wagę oraz większą mobilność. Instrument posiada 10 brzmień oraz tyle samo utworów demonstracyjnych. Zasilane może być zarówno przez dołączony do zestawu adapter, jak i bateryjnie. To model przeznaczony zdecydowanie dla początkujących oraz dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z muzyką, lub “przesiadają” się na pianino z keyboardu.

Yamaha Piaggero NP-32 (czarne)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 1600 zł

Yamaha Piaggero NP-32 (białe)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 1500 zł

Yamaha P-45 – zdecydowanie najpopularniejszy model w zestawieniu. Przenośne pianino w cenie poniżej 2000 zł oferujące stopniowo ważoną klawiaturę i 10 wysokiej klasy brzmień, w tym pianina elektryczne, organy oraz skrzypce. Z uwagi na prostotę obsługi idealnie sprawdzi się jako instrument dla początkujących. Dodatkowo P-45 oferuje funkcję Duo, czyli możliwość podzielenia klawiatury na dwie sekcje grające w tych samych rejestrach – świetna opcja dla uczniów ćwiczących wraz z nauczycielem.

pianino
Pianino cyfrowe przenośne Yamaha P-45

Yamaha P45 (czarne)

Yamaha P45 (gotowy zestaw)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 1900 zł

pianino

Pianino cyfrowe ze statywem i pedałem sustain, ok. 2100 zł

pianino

Yamaha P-125A – bardziej rozbudowana wersja modelu P-45 oddająca do dyspozycji użytkownika 24 brzmienia oparte na ulepszonym module brzmieniowym Pure CF. Dzięki symulacji rezonansu oraz wymyku charakterystycznych dla akustycznego instrumentu, oferuje wyjątkowo realistyczne brzmienie. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy efekty takie jak pogłos i chorus, pozwalające nadać brzmieniu znacznie więcej przestrzeni, a także podkłady perkusyjne idealne do ćwiczeń. Wbudowany rejestrator umożliwia szybkie zapisywanie własnych kompozycji, a możliwość rozbudowy o statyw i listwę pedałową pozwoli na przekształcenie P-125 w pianino stacjonarne. 

Yamaha P-125A (czarne)

Yamaha P-125A (białe)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 2900 zł

pianino cyfrowe przenośne, ok. 3000 zł

pianino
pianino

Yamaha DGX-670 – jeden z ciekawszych modeli stanowiących połączenie pianina cyfrowego oraz keyboardu. To instrument, oferujący nie tylko starannie opracowane próbki pianina, ale także setki stylów i dziesiątki opcji charakterystycznych dla zaawansowanych aranżerów. Model DGX-670 wyposażono w ważoną stopniowo klawiaturę oraz silnik brzmieniowy CFX stosowany we flagowych modelach marki. Rozbudowany procesor DSP (odpowiedzialny za efekty takie jak pogłos czy chorus) pozwoli wzbogacić brzmienie, a funkcja Piano Room umożliwi pełną symulację warunków akustycznych (m.in. wielkość pomieszczenia czy pozycję klapy).

Yamaha DGX-670 (czarne)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 4400 zł

pianino

Yamaha DGX-670 (białe)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 5600 zł

pianino

Yamaha Arius YDP-145 – pierwsze pianino stacjonarne w tym towarzystwie. Niewielki, przystępny cenowo instrument o świetnym stosunku ceny do jakości. Wyposażony w klawiaturę Graded Hammer Standard (stopniowo ważona), a także sprawdzony system Intelligent Acoustic Control zapobiegający utracie określonych częstotliwości przy niższych poziomach głośności. Podstawowe brzmienie pianina pochodzi z silnika CFX.

pianino
Pianino cyfrowe stacjonarne Yamaha Arius YDP-145

Yamaha Arius YDP-S55 – to model, który nazwać można bardziej kompaktową wersją YDP-145. Dzieli on bowiem z nim większość funkcji, oferując jednocześnie bardziej nowoczesny design, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca. Najistotniejszą różnicą jest tutaj zastosowanie modułu klawiatury GH3, który jeszcze wierniej oddaje mechanikę instrumentu akustycznego. YDP-S55 dysponuje dziesięcioma wysokiej klasy brzmieniami oraz 40-watowym systemem nagłośnienia.

Yamaha Arius YDP-S55 (czarne)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 7600 zł

pianino

Yamaha Arius YDP-S55 (białe)

pianino cyfrowe przenośne, ok. 5500 zł

pianino

Yamaha YDP-165 – zdecydowanie najciekawsza opcja dla osób z budżetem wynoszącym ok. 5000 zł. Model ten oferuje bogatsze i bardziej dynamiczne brzmienie wraz z realistycznymi doznaniami z gry. Moduł brzmieniowy oparty został na technologii Virtual Resonance Modeling Lite, która odwzorowuje zachowanie strun i klawiatury w akustycznym pianinie. Próbki dźwiękowe pianina pochodzą z flagowego modelu CFX, co w połączeniu z rozbudowanym systemem nagłośnienia pozwala uzyskać bardzo realistyczne efekty.

pianino
Stacjonarne pianino cyfrowe Yamaha YDP-165

Yamaha Clavinova CLP-725 – instrument będący częścią serii CLP, która skierowana jest do profesjonalnych, klasycznych pianistów. To model wyposażony w klawiaturę GrandTouch-S z symulacją wymyku oraz oferujący brzmienia z instrumentów Yamaha CFX oraz Bösendorfer Imperial. To idealny wybór dla osób z budżetem nieprzekraczającym 10 tys., poszukujących niezawodnego, doskonale brzmiącego pianina. 

Jeśli zastanawiasz się, który model będzie odpowiedni dla Ciebie, poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie, które mam nadzieję pomoże Ci w wyborze.

POCZĄTKUJĄCYŚREDNIO-ZAAWANSOWANYZAAWANSOWANY
PRZENOŚNE• Yamaha Piaggero NP-12
• Yamaha Piaggero NP-32
• Yamaha P45
• Yamaha P-121
• Yamaha P-125A
• Yamaha DGX-670
• Yamaha CK61
• Yamaha P-515
• Yamaha CP88
STACJONARNE• Yamaha Arius YDP-145
• Yamaha Arius YDP-S35
• Yamaha Arius YDP-145
• Yamaha Arius YDP-165
• Yamaha Arius YDP-S55
• Yamaha Clavinova CLP-725
• Yamaha Clavinova CLP-735
• Yamaha Clavinova CLP-745
• Yamaha Clavinova CLP-775
• Yamaha Clavinova CLP-795

Post Author: Oliwia

1 thought on “Co lepiej kupić – pianino cyfrowe stacjonarne, przenośne, a może keyboard? Poradnik dla początkujących

    Darek

    (11 stycznia 2024 - 20:01)

    Ja osobiście polecam na początek Rolanda o modelu FP-30x! Mega sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *