Jak przekonwertować akordy gitarowe na ukulele?

Ludzie w każdym wieku uwielbiają gitarę i ukulele, to chyba dwa najbardziej lubiane instrumenty muzyczne. Ich progresje akordowe są jednym z elementów, które je łączą, mimo że mają swoje odrębne brzmienia i style. W prosty sposób możesz przełożyć akordy gitarowe na akordy ukulele. Jak przekonwertować akordy gitarowe na ukulele? Tego dowiesz się w tym artykule. 

Różnice między gitarą a ukulele

Rozmiar

Po pierwsze wielkość, ukulele jest mniejsze od gitary. Chociaż istnieją duże ukulele (do 30 cali), gitara i tak jest znacznie większa.

Struny

Różnią się również liczbą strun, gitara ma 6 strun, a ukulele ma ich 4. Struny gitary i ukulele są również inaczej nastrojone. Tak więc zaczynając od dołu do góry: E, B, G, D, A i E to struny gitary. W przypadku ukulele (idąc od dołu do góry), struny to A, E, C i G. Nawet podstawowe akordy takie jak akord molowy i akord durowy, również zmieniają się, gdy przechodzisz z gitary na uklele.

Dźwięk

Można je też rozróżnić po prostu słuchając ich gry, w ogóle nie widząc instrumentu. Gitara posiada pełniejsze brzmienie ze względu na duży korpus. Kiedy zagrasz ten sam utwór na obu, zauważysz, że dźwięk uklele jest niższy i ma niższy ton.

Długość skali i progi

Z porównania wielkości obu jest jasne, że gitara będzie miała dłuższą skalę niż ukulele. W związku z większą długością skali, liczba progów również zwiększa się automatycznie. Gitara w standardowym rozmiarze ma zazwyczaj 20 lub więcej progów, natomiast ukulele koncertowe (standardowy rozmiar) ma od 15 do 20 progów. Długość skali gitary waha się od 24 do 26 cali. Z drugiej strony, ukulele ma całkowitą długość skali wynoszącą zaledwie 15 – 17 cali.

Konwersja akordów

Znając już różnice między gitarą a ukulele, łatwiej zrozumiesz konwersję akordów gitarowych na akordy ukulele. Procedura jest łatwa. Musisz tylko zachować skupienie i nie mieszać akordów, ponieważ nazwy akordów zmieniają się zarówno w gitarze, jak i ukulele.

Jak zagrać akordy ukulele na gitarze?

Jak zagrać akordy ukulele na gitarze?

Jeśli nie masz ukulele, a chcesz zagrać utwór ukulele na gitarze, możesz użyć kapodastera. Służy on do skrócenia długości strun w celu uzyskania pożądanej wysokości dźwięku. Większość profesjonalnych graczy ukulele używa go do zmiany wysokości i brzmienia muzyki. Umieść kapodaster na piątym progu gitary, aby wyrównać długość strun ze strunami ukulele. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie liczby strun. W tym celu musisz zignorować dwie ostatnie struny gitary. Pierwsze cztery struny dają dźwięk prawie podobny do ukulele.

Jak przekonwertować akordy gitarowe na ukulele?

Jak wiemy, gitara ma sześć strun, a ukulele cztery. Struny gitary mają nazwę E-B-G-D-A-E, a struny ukulele mają nazwę G-C-E-A. Teraz, która struna równa się której? W tym miejscu wiele początkujących osób utknęło. Więc poniżej mamy krótki przykład tego. 

GitaraUkulele
EA
BE
GC
DG
A
E
Jak przekonwertować akordy gitarowe na ukulele?

Teraz, aby przekonwertować akordy gitarowe na ukulele, po prostu zignoruj ​​struny E i A. Pozostałe cztery struny odpowiadają czterem strunom ukulele. 

Na przykład, jeśli chcesz zagrać gitarowy akord G to na ukulele wybierz akord C. Podobnie, dla akordu D7 gitary, musisz zagrać akord G7 na ukulele lub odwrotnie. Dla h-moll na gitarze, masz e-moll na ukulele. W ten sposób można przekształcić wszystkie cztery struny gitary, aby uzyskać dźwięki ukulele.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *