Yamaha Genos: stacja robocza dla profesjonalistów. Czy następca Tyrosa to dobry instrument?

 Yamaha Genos

Spis treści

  1. Historia serii: od PSR-7000 do Genos
  2. Co to jest Yamaha Genos?
  3. Dlaczego Yamaha Genos jest tak popularna? Najważniejsze funkcje
  4. Sekcja wejść/wyjść
  5. Dla kogo jest Yamaha Genos? Czy warto ją kupić?
  6. Podsumowanie

Na rynku keyboardów i stacji roboczych niewiele jest instrumentów, które poszczycić się mogą taką rozpoznawalnością jak Yamaha Genos. Będący następcą legendarnej serii Tyros aranżer, ujrzał światło dzienne w 2017 roku i niemal szturmem zdobył segment profesjonalnych instrumentów klawiszowych. Przeznaczony dla zawodowców, rozbudowany keyboard opracowany w taki sposób, aby sprawdzał się przede wszystkim podczas występów na żywo, zyskał sobie uznanie głównie muzyków weselnych. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w wyjątkowo szerokiej palecie barw (także możliwych do zakupu w formie dodatkowych pakietów), niezliczonej ilości funkcji oraz pozornie nieprzystającej do klasy urządzenia prostocie obsługi. W czym tak właściwie tkwi fenomen tego instrumentu? Czy jest on wart swojej ceny? I czym właściwie jest Yamaha Genos?

 Yamaha Genos

Historia serii: od PSR-7000 do Genos

Po umiarkowanym sukcesie modeli PSR-7000, PSR-8000 oraz PSR-9000 i 9000Pro, japońska marka postanowiła nadgonić braki w stosunku do konkurentów, których instrumenty naszpikowane były innowacyjnymi, cyfrowymi rozwiązaniami. W tym celu opracowano technologię Mega-Voice. W niezwykle naturalny sposób może ona symulować brzmienia gitar elektrycznych i basowych. Stała się ona podstawą pierwszej wersji modelu Tyros, a następnie rozszerzana była w kolejnych jego rewizjach. Tyros 2 oraz Tyros 3 oferowały już system Super-Articulation-Voices. Ta innowacyjna fukcja nadawała brzmieniu żywego charakteru oraz pozwalał osiągnąć zaskakująco naturalne rezultaty. Zaprezentowany kilka lat później Tyros 4 oddawał już w ręce użytkownika zaawansowany vocoder, bardzo pojemny dysk twardy, a także rewolucyjną obsługę MP3. Tyros 5 wypuszczony na rynek w 2013 roku stanowił niejako zwieńczenie serii – udoskonalając rozwiązania, które legły u podstaw poprzedników, zamknął historię modeli Tyros. Jednocześnie okazał się on punktem wyjścia dla rodzącego się w biurach projektowych marki Yamaha następcy, czyli Genosa.

Co to jest Yamaha Genos?

Krótko mówiąc jest to rozbudowana i wszechstronna stacja robocza zaprojektowana z myślą o występach na żywo. Wyposażona w dziesiątki funkcji niezbędnych dla łatwego aranżowania, przerabiania i odtwarzania utworów, a także tworzenia własnych stylów. To instrument, który oferuje jakość i brzmienie oraz komfort gry, a także responsywność, które niedostępne pozostają dla keyboardów z niżej półki, a nawet konkurentów w podobnym przedziale cenowym. Już od kilku lat jest to jeden z najczęściej wybieranych instrumentów wśród muzyków weselnych, a także osób zajmujących się aranżowaniem muzyki na żywo – np. w ramach przedstawień teatralnych czy eventów z oprawą muzyczną. Yamaha Genos jest też rzecz jasna doskonałym wyborem dla muzyków scenicznych. Niezależnie od tego czy potrzebujesz instrumentu solowego będącego prawdziwym “samograjem” czy też jesteś członkiem zespołu poszukującym wszechstronnego klawisza, Genos odpowie na wszystkie Twoje potrzeby.

Dlaczego Yamaha Genos jest tak popularna? Najważniejsze funkcje

Tutaj powodów jest co najmniej kilka. Genos uznanie użytkowników zyskał przede wszystkim ogromną ilością brzmień i stylów opartych na opracowanej przez inżynierów marki syntezie AEM. Pozwala ona na uzyskanie wyjątkowo naturalnego i pełnego przestrzeni brzmienia, które nierzadko ciężko odróżnić od prawdziwego instrumentu. Dodatkowo do dyspozycji użytkownika oddano rozbudowaną sekcję kontrolerów, zaawansowany procesor DSP oraz dziesiątki innych przydatnych funkcji. Wejście mikrofonowe z pełną kontrolą EQ i FX będzie świetnym wsparciem dla śpiewających instrumentalistów, a 9-calowy, dotykowy ekran w sposób przejrzysty wyświetli każdą z opcji, a także tekst piosenki czy obsługiwane aktualnie playlisty. Ponadto Yamaha Genos oferuje także wiele opcji nieobecnych w poprzedniku czy konkurencyjnych instrumentach.

 Yamaha Genos

Warto zwrócić szczególną uwagę na panel Live Control. Pozwala on jeszcze dokładniej sterować brzmieniem oraz wszystkimi jego parametrami w czasie rzeczywistym. W pełni przypisywalne kontrolery umożliwiają płynną zmianę natężenia efektu czy konkretnego parametru MIDI, uwalniając tym samym pełen potencjał tego instrumentu. Yamaha Genos oferuje też opracowaną na nowo funkcję Playlist, która pozwala na łatwe zarządzanie utworami i błyskawiczny dostęp do nich z poziomu panelu dotykowego – to szczególnie ważne dla muzyków występujących na żywo. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy specjalny crossfader oraz panel LCD wzbogacający sekcję suwaków oraz pokręteł. 

Sekcja wejść/wyjść

Na osobny paragraf zasługuje rozbudowana sekcja wejść i wyjść. Pozwala ona na pełne wykorzystanie możliwości tej zaawansowanej stacji roboczej. Mamy tutaj bowiem do dyspozycji osobne wyjścia dla dedykowanych głośników oraz subwoofera, wejście mikrofonowe typu combo (XLR/Jack) z zasilaniem Phantom, sekcję AUX osobnymi kanałami L/R. Co więcej posiada ona również sekcję wyjść liniowych z sześcioma złączami, 3 złącza na przełączniki nożne (w tym sustain, pedał głośności oraz pedał ekspresji) oraz podwójną sekcję MIDI oraz wyjście cyfrowe z dwoma złączami USB (TO DEVICE i TO HOST). Taka kombinacja zapewnia pełną dowolność w zakresie pracy zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak miksery, interfejsy audio, mikrofony, klawiatury sterujące, moduły brzmieniowe, i wiele więcej. Dzięki temu Genos może stać się także sercem domowego studia nagraniowego oraz swego rodzaju HUB-em, także w zaawansowanych systemach audio.

Dla kogo jest Yamaha Genos? Czy warto ją kupić?

Yamaha Genos to w mojej opinii instrument skierowany do dwóch grup. Pierwszą będą profesjonalni, sceniczni muzycy poszukujący instrumentu o bardzo dużych możliwościach, Łączy on w sobie aranżer, syntezator i keyboard. Jest to kombajn do występów live, który pozwoli na odtwarzanie podkładów, wyświetlanie tekstów oraz zaawansowaną edycję i tworzenie stylów.

Drugą grupą będą pasjonaci, którzy potrzebują instrumentu mogącego stanowić centralny punkt domowego studia. Umożliwiającego współpracę z zewnętrznymi modułami brzmieniowymi oraz klawiaturami sterującymi. Rozbudowanego kontrolera MIDI/USB do produkcji muzyki. Daje on opcję prostej, wizualnej edycji wgranych brzmień oraz korzystania z efektów w czasie rzeczywistym.

 Yamaha Genos

Podsumowując, mimo stosunkowo wysokiej ceny oscylującej wokół 20 000 zł, Yamaha Genos oferuje funkcjonalność i jakość, której próżno szukać u konkurencji. Choć instrument obecny jest na rynku już od 6 lat, to ciągłe wsparcie ze strony producenta, w tym wciąż pojawiające się pakiety brzmień, sprawia że pozostaje on niezwykle świeżą i co ważne bardzo interesującą propozycją dla profesjonalistów.

Post Author: KW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *