Kontrolery, których cena nie przekracza 1000 zł są uznawane przez doświadczonych DJ-ów za, w najlepszym przypadku ciekawostkę, w najgorszym zaś zwykłą zabawkę. Patrząc na jedną z najpopularniejszych propozycji od marki Hercules. Czyli Hercules DJControl Starlight trudno nie odnieść wrażenia, że w obu tych stwierdzeniach kryje się sporo prawdy. Bohatera niniejszej recenzji bowiem na pewno nie można określić mianem profesjonalnego. I bardzo dobrze, ponieważ zaprojektowany został z myślą o pełnieniu zupełnie innej roli. W której to zresztą spisuje się naprawdę nieźle. Czym zatem jest Hercules DJControl Starlight i do kogo skierowany jest ten niepozorny słodziak?
Czym jest Hercules DJControl Starlight i dla kogo jest on odpowiedni?
Pierwsze wrażenia i konstrukcja
Podstawowe cechy oraz funkcjonalność
Podsumowanie
Czym jest Hercules DJControl Starlight i dla kogo jest on odpowiedni?
Słowami samego producenta, DJControl Starlight to “ultra-kompaktowy, ultra-lekki, ultra-praktyczny i ultra-unikalny przenośny kontroler DJ”. Z tego krótkiego zdania możemy dowiedzieć się dwóch rzeczy. Po pierwsze – każdy może być copywriterem, ale nie każdy powinien. Po drugie zaś – Hercules DJControl Starlight jest wyjątkowo przenośną, konsolą DJ o stosunkowo małych gabarytach. Urządzenie mierzy sobie 34 cm szerokości, 10 cm wysokości i waży zaledwie 480 g. Warto zaznaczyć, że wymiary te rzeczywiście są całkiem imponujące nawet jak na mobilny mini-kontroler. Jedynym urządzeniem, które może stawać w szranki z propozycją Herculesa pod kątem rozmiaru jest leciwy już Numark DJ2GO2, który oferuje jednak nieco mniej funkcjonalności.
Kontroler Hercules DJControl Starlight stworzony został z myślą o współpracy z komputerem (w przeciwieństwie do modelu Control Mix, który łączy się z telefonem lub tabletem) i tradycyjnie już oferuje pełną kompatybilność z oprogramowaniem Serato DJ Lite. Konsola czerpie zasilanie z portu USB. Co jest niezwykle przydatne w podróży i pozwala miksować utwory oraz układać sety w dowolnym miejscu. I choć jego cena oraz gabaryty są raczej mało spektakularne. To dzięki funkcjom jakie oferuje sprawdzi się dłoniach zarówno kompletnego amatora. Jak i nieco bardziej doświadczonego DJ-a, poszukującego podręcznej zabawki, która pozwoli utrzymać mu formę pomiędzy występami.
Pierwsze wrażenia i konstrukcja
Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się dobrze zabezpieczone urządzenie dostarczane wraz z kablem USB oraz licencją na Serato DJ Lite. Producent wykonał obudowę ze średniej jakości tworzywa, które jednak jest dość solidne i nie ugina się pod naciskiem. To miła odmiana zważywszy na fakt, że kontrolery konkurencji często rysują się od samego patrzenia. Producent DJControl Starlight wykończył urządzenie więcej niż poprawnie. Zarówno potencjometry, suwaki, jak i koła jog pracują bez zbędnego luzu i zdają się być stabilnie osadzone w obudowie.
Co do przycisków – w mojej opinii ich skok mógłby być nieco głębszy, niemniej jest to kwestia gustu. Producent wykonał pady oraz przełączniki z przyjemnego w dotyku, gumo-podobnego tworzywa, które sprawia, że palce nie ześlizgują się z ich powierzchni. Jedną z cech, która odróżnia model Starlight od Control Mix jest podświetlany panel na spodzie obudowy, pracujący w standardzie RGB. Oprócz tego z prawej strony obudowy znajdziemy wyjście słuchawkowe, z lewej zaś wyjście Master dla podłączenia głośników. Ponieważ Starlight zaprojektowano do pracy z komputerem, nie posiada modułu Bluetooth. W zamian za to wyposażony został we wbudowany interfejs audio-USB pozwalający na pełną integrację ze środowiskiem Serato, a nawet dowolnym DAWem.
Podstawowe cechy oraz funkcjonalność
Symetryczny Design i Funkcjonalność Decków
Hercules DJControl Starlight charakteryzuje się symetrycznym designem, gdzie prawy deck stanowi lustrzane odbicie lewego. Układ taki w mojej opinii stanowi sporą zaletę, ponieważ zapewnia miejsce wokół padów, oddzielając je od suwaków tempa. Prawdziwą ciekawostką są 6-centymetrowe koła jog z panelami dotykowymi, które pozwalają swobodnie scratchować. Poniżej znajdziemy przyciski Sync, Cue i Play, które rozmieszczone zostały w intuicyjny, przystępny dla użytkownika sposób.
Zaawansowane Pady i Tryby Kontroli
Każdy deck posiada cztery pady. Przyciski trybu znajdujące się powyżej aktywują opcje Hot Cue i Auto Loop na ich górnych warstwach. Naciskając klawisz Shift, uzyskujemy dostęp do ich drugorzędnych warstw czyli FX oraz Sample. Hot Cues umożliwia tworzenie, uruchamianie i usuwanie do 4 Hot Cues na utwór. Funkcja Auto Loop aktywuje 8-taktową pętlę na przycisku 4, z możliwością stopniowego skracania jej za pomocą przycisków 3, 2 i 1. Dość intrygującą i unikatową opcją jest kontrolowanie efektów Serato za pomocą padów. Co do tej pory było raczej niespotykane w kontrolerach tej klasy. Hercules DJControl Starlight natomiast mapuje przyciski 1-3 w taki sposób, aby pozwalały aktywować efekty przy ich naciśnięciu i wyłączać po zwolnieniu. Standardowy tryb samplera pozwala użytkownikowi na wyzwalanie wbudowanych w Serato próbek. W tym przypadku po uruchomieniu ponowne naciśnięcie pada spowoduje uruchomienie tej samej próbki na górze już odtwarzanej.
Przemyślane Rozmieszczenie Pokręteł i Suwaków
Producent rozmieścił pokrętła oraz suwaki na panelu w wyjątkowo zmyślny sposób, maksymalnie wykorzystując jego niewielką powierzchnię. Do dyspozycji użytkownika oddano dwa pokrętła głośności oraz dwa potencjometry sparowane z przełącznikiem wyboru trybu pomiędzy filtrem górno- i dolno-przepustowym, a regulacją basu. Po bokach znajdziemy suwaki tempa, w dolnej części zaś standardowy crossfader z możliwością dostosowania krzywej w oprogramowaniu.
Efekty Wizualne i LED-y Reagujące na Beat
Diody LED umieszczone w przezroczystej podstawie mogą pracować w kilku trybach uzależnionych od beatu. Z czego najciekawszym wydaje mi się ten, w którym ich działanie odwzorowuje kolory fali dźwiękowej utworów. Choć w pierwszej chwili intensywnie błyskające światełka wydały mi się nieco jarmarczne to muszę przyznać, że w ciemnym pomieszczeniu robią naprawdę niezłe wrażenie.
Podsumowanie
Hercules DJControl Starlight to bez wątpienia interesująca propozycja dla każdego DJ’a, niezależnie od stopnia zaawansowania. Choć z pewnością nie sprawdzi się w warunkach profesjonalnych czy nawet jako awaryjne rozwiązanie w trakcie występu. To nie można odmówić mu potencjału. Dla młodych adeptów didżejki Starlight może stać się doskonałym preludium do rozwijania swoich umiejętności. Doświadczeni DJ’e zaś docenią dużą ilość funkcji upchniętą w niepozornym pudelku. A także możliwość pracy z pełną wersją Serato DJ Pro. Jeśli dodamy do tego cenę oscylującą wokół 300 zł może okazać się, że w obecnej chwili Starlight nie ma na rynku żadnego poważnego konkurenta w swoim segmencie.