Jaka gitara elektryczna dla początkujących?

Zapewne wielu z nas marzyło o tym, by stać się sławnym gitarzystą. Aby jednak osiągnąć ten cel, należy zderzyć się z rzeczywistością i… rozpocząć naukę. Aby jednak rozpocząć naukę gry będziemy potrzebować gitary. Czy naukę gry na gitarze można zacząć od razu od gitary elektrycznej? Jak wybrać gitarę elektryczną na początek? Ile kosztuje gitara elektryczna dla początkujących? Zapraszamy do lektury.

gitara elektryczna dla początkujących

Czy naukę gry na gitarze można zacząć od razu od gitary elektrycznej?

Zdania na temat są podzielone i oba obozy mają po części rację. Gitara klasyczna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących gitarzystów: ma delikatniejsze struny, ładne ciepłe brzmienie oraz dość przestępną cenę. My jednak jesteśmy zdania, że jeśli w twojej duszy gra prawdziwy, ciężki rock to nie ma co się zastanawiać. Ucz się grać od razu na gitarze elektrycznej (najwyżej palce cię trochę bardziej pobolą ;)). Rozpoczęcie nauki od razu od gitary elektrycznej zajmie mniej czasu niż: nauka na podstaw na gitarze klasycznej , a następnie przejście na gitarę elektryczną.

Budowa gitary elektrycznej – na co zwrócić uwagę wybierając pierwszą gitarę?

Budowa gitary elektrycznej

Podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę na budowę gitary elektrycznej. Z jakiego materiału wykonany jest korpus (np. mahoń, jesion)? Jaki kształt korpusu i gryfu będzie dla mnie idealny? Jaki rodzaj przetworników czy strun należy wybrać? Czy zwracać uwagę na promień podstrunnicy? Wiele cennych informacji w tym temacie znajdziecie w naszym artykule o cechach najlepszej gitary elektrycznej.

Jakie akcesoria są potrzebne do gitary elektrycznej? 

Gitara to oczywiście najważniejszy element podczas nauki… ale wcale nie jedyny. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę także na takie wyposażenie jak:

  • wzmacniaczwzmacniacz do gitary elektrycznej to absolutne must have. W przeciwnym wypadku można zapomnieć o głośnej, mocnej, rockowej grze 😉
  • pokrowiec – dzięki temu można będzie wygodnie (i bezpiecznie!) przenosić gitarę np. podczas podróży,
  • kostka – ochronimy się w ten sposób przed dyskomfortem w postaci bolących opuszek palców, co jest typową zmorą wśród początkujących amatorów muzyki gitarowej,
  • pasek gitarowy – może to nie jest produkt pierwszej potrzeby ale z czasem może się przydać i to nie raz,
  • stojak na gitarę – dzięki niemu możemy postawić instrument muzyczny bez obawy o to, że spadnie on i się zniszczy.

Ile kosztuje gitara elektryczna dla początkujących?

No cóż to zależy jaki mamy na nią przeznaczony budżet. Znajdziemy ciekawe modele gitar elektrycznych zarówno za 1000 zł jak i za 6000 zł. Pamiętaj jednak, że do gitary elektrycznej będziesz musiał/a dokupić jeszcze wzmacniacz. To dodatkowy wydatek min. kilkuset zł. Bardziej zmotywowani gitarzyści mogą pójść za przykładem jednego ze 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. 😀

Brian May z Red Specia

Gitarzysta Queen Brian May w wieku 16 lat, kiedy z powodów finansowych nie mógł sobie pozwolić na nową gitarę, razem ze swoim ojcem zbudował własną gitarę elektryczną. Tak z fragmentu starego kominka, części motocykla i guzików powstała Red Special (Fireplace). Grał na niej przez całą swoją późniejszą karierę.

Obok Brian May z Red Special
7.11.1978 (New Haven);
źródło Wikipedia

Oczywiście, gitara elektryczna dla początkujących, która kosztuje mniej niż 2000 zł, nie będzie tak dobra jakościowo w porównaniu z gitarą za 4000 zł czy nawet 6000 zł. Z drugiej jednak strony wiele osób, które z wielkim zapałem podchodzą do tego pomysłu, równie szybko rezygnuje. W takiej sytuacji lepiej unikać kosztownych inwestycji, jeśli jeszcze nie wiemy, na jak długo wystarczy nasz zapał. Poniżej prezentujemy kilka gotowych zestawów dla początkujących gitarzystów, którzy nie są jeszcze pewni swojej pasji 😉

VGS RC-100 Black Pack

VGS RC-100 Black Pack

Zestaw składający się z gitary elektrycznej typu stratocaster, wzmacniacza oraz kompletu akcesoriów. Przeznaczony dla początkujących gitarzystów oraz uczniów szkół muzycznych. Instrument wykonano z wysokiej jakości drewna lipowego oraz klonu. Do dyspozycji użytkownika oddano m.in. trzy przetworniki single-coil, 5-pozycyjny przełącznik oraz mostek vibrato zwiększający możliwości artykulacyjne gitary. Dzięki zastosowaniu świetnej klasy osprzętu oraz precyzyjnych technik lutniczych VGS RC-100 bardzo dobrze trzyma strój i okaże się idealnym wyborem dla początkujących gitarzystów.

Squier Affinity Stratocaster HSS MN LPB Pack

Squier Affinity Stratocaster HSS MN LPB Pack - gitara elektryczna dla początkujących

Squier Affinity to doskonałe gitary elektryczne, które pozwolą na wejście w świat muzyki. To idealny balans między jakością i stylem, a ceną. Za nieduże pieniądze otrzymujemy instrument o sporej wygodzie gry i brzmieniu klasycznego stratocastera. W zestawie znajdziemy m.in. wzmacniacz Fender Frontman 15G, który doskonale sprawdzi się podczas nauki gry w domu, czy w podróży. Inne akcesoria to usztywniany pokrowiec, pasek, przewód instrumentalny, zestaw kostek oraz trzymiesięczny dostęp do platformy szkoleniowej Fendera.

Squier Affinity Stratocaster HSS LRL CFM Pack

Squier Affinity Stratocaster HSS LRL CFM Pack - gitara elektryczna dla początkujących

Zestaw dla początkujących składający się z gitary elektrycznej Squier, wzmacniacza Fender oraz niezbędnych akcesoriów. Idealna propozycja dla każdego gitarzysty znajdującego się u progu swojej muzycznej przygody. Gitara elektryczna Squier Affinity z układem przetworników HSS, odznaczająca się cienkim i lekkim korpusem oraz wygodnym gryfem o profilu “C”. Na pokładzie tego doskonałej jakości instrumentu znajdziemy także 2-punktowy mostek tremolo oraz odlewane ciśnieniowo klucze. Wzmacniacz Fender Frontman 15G oparty na 8-calowym, 15-watowym głośniku. Niewielkie, poręczne combo, które doskonale sprawdzi się w domowych warunkach.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *